Многоводие у вагітних: у чому причина

Плід розвивається у водному просторі, яке оточене водною оболонкою або амніоном. Навколоплідні води грають важливу роль у розвитку і майбутньої дитини. Вони забезпечують йому свободу рухів, захищають від інфекційних агентів і зовнішніх впливів (травм, ударів в живіт), а також сприяють функціонуванню видільної системи плоду і обміну речовин. Але при впливі несприятливих факторів об’єм навколоплідних вод може збільшуватися, що призводить до багатоводдя або зменшуватися (маловоддя). Багатоводдя несприятливо позначається як на здоров’я жінки, так і на стані плода та ускладнює перебіг вагітності і пологів.

Що таке багатоводдя

Про багатоводдя кажуть, коли кількість навколоплідних вод значно перевищує норму. Обсяг амніотичної рідини змінюється протягом всієї вагітності. Так, при терміні десять тижнів кількість вод дорівнює 30 мл, а до кінця вагітності становить 1-1,5 літра. Збільшення навколоплідних вод у терміні вагітності 38-40 тижнів до двох літрів свідчить про багатоводді.

Причини багатоводдя

Причини, що призводять до розвитку багатоводдя, різноманітні і на сьогоднішній день до кінця не вивчені. До основних факторів, які викликають багатоводдя, відносяться:

 • бактеріальні та вірусні інфекції під час вагітності або перед зачаттям (особливо краснуха);
 • захворювання, що супроводжуються обміном речовин (цукровий діабет, патологічні процеси сечовидільної та жовчовивідної систем);
 • захворювання серцево-судинної системи;
 • вроджені вади розвитку плода (аномалії центральної нервової системи, травного тракту, хромосомні і генетичні порушення);
 • імунологічна несумісність плоду і матері (резус-конфліктна вагітність);
 • багатоплідність (часто супроводжується багатоводдям одного плоду і маловоддям іншого).
 • Клінічні прояви багатоводдя

  Многоводие класифікує за ступенем тяжкості проявів (легка, середня і важка) і характером перебігу (гострий і хронічний).

 • Гостре багатоводдя
 • Розвивається швидко і супроводжується різким збільшенням навколоплідних вод протягом декількох годин. Гостре багатоводдя зазвичай виникає у другому триместрі вагітності (в терміни 16-24 тижні вагітності) і супроводжується яскраво вираженою симптоматикою.

 • Хронічне багатоводдя
 • Перебіг хронічного багатоводдя тривалого, об’єм навколоплідних вод наростає поступово, клінічні прояви виражені помірно. Хронічне багатоводдя часто виникає в більш пізні терміни вагітності (33-35 тижнів).

  До основних симптомів багатоводдя відносяться збільшення розмірів живота і невідповідність їх терміну вагітності (збільшення окружності живота та висоти стояння дна матки), нерідко відзначається випинання пупка. Матка при пальпації напружена, тугоеластічной консистенції. Також виникають болі в животі і попереку через підвищене навантаження на хребет. Перерастянутой матка чинить тиск на сусідні органи і піднімає вгору діафрагму, що супроводжується виникненням задишки і порушенням кровообігу (тахікардія, серцебиття, стомлюваність). Крім того, в результаті порушення кровотоку збільшується навантаження на вени нижніх кінцівок і промежини, що призводить до розвитку варикозної хвороби. Тиск матки на кишечник і сечовий міхур викликає прискорене сечовипускання і розлад функцій кишечника.

  При пальпації живота визначається виразне булькання, частини плоду прощупуються із працею, серцебиття приглушене або глухе. Внаслідок збільшення внутрішньоматкового простору плід нерідко перебуває в неправильному положенні (тазове, поперечне) і часто його змінює. При розвитку інфекційного процесу в організмі матері існує високий ризик внутрішньоутробного інфікування плода, і, відповідно, розвитком вад плода. У свою чергу, внутрішньоутробні аномалії розвитку плода нерідко призводять до багатоводдя. Якщо багатоводдя розвивається на тлі резус-конфлікту, це свідчать про погіршення стану плода.

  У третини жінок при багатоводді відзначається блювота і загроза переривання вагітності. Внаслідок великих розмірів живота на шкірних покривах з’являються стрії (розтяжки вагітності). Часто вагітність з багатоводдя закінчується передчасними пологами або викиднем.

  Лікування багатоводдя

  Лікування багатоводдя залежить від його причини. Жінок з гострою формою або важким ступенем багатоводдя госпіталізують в стаціонар. Призначаються засоби, що поліпшують плацентарний кровотік (пентоксифілін, пірацетам), спазмолітики (но-шпа, папаверин), токолитики (партусістен, гініпрал), вітаміни. У важких випадках проводять амніоцентез (прокол плодового міхура і евакуація частини навколоплідних вод).

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.