Міжхребцевої грижі — коли організм дає збій

міжхребцевої грижі характеризується зміщенням ядра міжхребцевого диска і часто супроводжується тиском або защемленням прилеглих нервів.

Причини

 • Хребці, з яких складається хребет, захищають нерви, які виходять їх головного мозку і тягнуться вниз, уздовж спини, утворюючи спинний мозок. Нервові корінці — це нерви, які відгалужуються від спинного мозку.
 • Хребці розділяються міжхребцевими дисками. Вони пом’якшують навантаження, що припадає на хребет, і не дають позвонкам безпосередньо стикатися одна з одною. Саме ці диски забезпечують хребту його гнучкість.
 • Міжхребцева грижа розвивається, коли ці диски зміщуються зі своїх місць або руйнуються через травму або постійної напруги. Коли це відбувається, спинні нерви опиняються під тиском, що приводить до оніміння і слабкості.
 • Найбільш часто спостерігаються грижа міжхребцевих дисків поперекового відділу. Шийний і торакальний (середній) відділ хребта виявляються ураженими значно рідше.
 • Будь-яке захворювання, яке вражає корінці спинномозкових нервів, називається радикулопатией. Міжхребцева грижа є однією з причин цього стану.
 • Найбільш часто міжхребцева грижа спостерігається у чоловіків середнього та похилого віку, зазвичай у тих з них, хто регулярно відчуває сильні фізичні навантаження. Іншим поширеним фактором ризику є вроджені дефекти, які впливають на розмір поперекового хребетного каналу.

  Симптоми

  В залежності від того, на якій ділянці хребта були зміщені або пошкоджені міжхребцеві диски, пацієнти можуть скаржитися біль у попереку, в шиї і, рідше, в грудному відділі хребта. Характер болю буває дуже різним. Хтось відчуває слабке поколювання, печіння, пульсуючий або тупу, ниючий біль; у когось біль може бути настільки сильною, що на час робить практично неможливим будь-який рух. Крім того, пацієнт може скаржитися на оніміння в частині спини і / або з інших частинах тіла.

  При зсуві міжхребцевих дисків у поперековому відділі хребта людина може відчувати гострий біль в деяких ділянках ноги, стегна і сідниці (у більшості випадків — з одного боку тіла), і оніміння — в інших ділянках. Біль і оніміння можуть також відчуватися в підошві ноги.

  Якщо зміщений шийний міжхребцевий диск, може виникнути біль при русі шиї, а також у плечі, особливо — в області лопатки. Також може з’являтися біль при рухах руками і, в окремих випадках, пальцями. Іноді пацієнти скаржаться на оніміння в плечі й руці.

  Крім того, при міжхребцевої грижі може спостерігатися слабкість деяких груп м’язів. Біль, оніміння і слабкість нерідко проходять або стають значно слабкіше протягом декількох тижнів або місяців після появи.

  Діагностика

  Першим кроком у діагностиці міжхребцевої грижі є медичне обстеження і вивчення анамнезу. В залежності від того, де саме з’явилися симптоми, лікар обстежує шию, плечі, руки, або поперек, стегна і ноги.

  Лікаря цікавлять наступні ознаки:

 • Оніміння або втрата чутливості в деяких частинах тіла
 • М’язові рефлекси — при міжхребцевої грижі вони нерідко сповільнюються і навіть відсутні
 • М’язова сила
 • Постава
 • Як правило, при обстеженні лікар просить пацієнта:

 • Сісти, встати, пройтися. Лікар може попросити вас пройтися на п’ятах і / або навшпиньки
 • Нахилитися вперед, назад, вліво і вправо
 • Підняти плечі, зігнути руки в ліктях, витягнути руки.
 • Якщо біль з’являється, коли ви сидите, встаєте і / або піднімаєте ногу, це з великою ймовірність вказує на поперекову міжхребцевої грижі. Біль при поворотах голови може бути індикатором тиску на корінці спинномозкових нервів шиї.

  Електроміографія (ЕМГ) проводиться, щоб визначити, які саме корінці спинномозкових нервів викликають симптоми грижі.

  Мієлографія допомагає визначити розмір і розташування міжхребцевої грижі.

  Магнітно-резонансна томографія (МРТ) або комп’ютерна томографія (КТ) дозволяють виявити тиск уражених грижею дисків на хребетний канал.

  Рентген може бути необхідний, щоб виключити інші причини болю в спині або шиї; проте з його допомогою можна діагностувати міжхребцевої грижі.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.