Місячний цикл — «налаштування» організму до вагітності

загрузка...

Місячний цикл, як називають його жінки, є ні що інше, як менструальний цикл. Місячний цикл відіграє роль біологічного годинника в жіночому організмі. Саме від того, як він протікає, нормально чи з відхиленнями, можна припустити патологію не тільки в органах репродуктивної системи, але і у всіх інших. Тому лікарі настійно рекомендують всім жінкам уважно стежити за своїм менструальним циклом і вести календар місячних. Подібний календар допоможе розібратися в порушеннях місячного циклу не тільки самій жінці, але і лікаря. Крім того, знаючи свій менструальний цикл, жінка може з більш або менш точністю визначати сприятливі дні для зачаття.

Що таке місячний цикл

Місячний (менструальний) цикл — це періодичні зміни в організмі жінки, які спрямовані на можливість запліднення. Місячний цикл вважається від першого дня менструації до першого дня наступної. Тривалість менструального циклу індивідуальна у кожної жінки і становить двадцять один — тридцять п’ять днів. Ідеальним місячним циклом вважається двадцатівосьмідневний. Більш короткі, або, навпаки, більш тривалі менструальні цикл відносяться до розряду патології і вимагають ретельного обстеження та лікування. Незначні порушення місячного циклу можуть викликати зовнішні фактори, такі як: стреси, перевтома, нестача вітамінів, відрядження, зміна клімату та інші.

Менструації

Кожен місячний цикл закінчується кров’яними матковими виділеннями, які називаються менструацією. Нормальна менструація триває від трьох до семи днів, а загальна крововтрата становить 50-150 мл. Менструації настають приблизно один раз на місяць, а за їх відсутності можна запідозрити вагітність.

Кров’янисті виділення, виливаються з матки, містять шматочки функціонального шару слизової оболонки (ендометрія). Місячні гінекологи ще називають «плач матки по відбулася вагітності». Тобто менструація доводить, що запліднення не відбулося, яйцеклітина загинула, а підготовлений до зачаття ендометрій «змушений піти у ніч», то отторгнуться, щоб дати матці нову можливість підготуватися до вагітності.

Менархе

Менархе, або перша менструація, яка є головною ознакою статевого розвитку і вказують на те, що дівчинка вступила в репродуктивний період і готова до можливості зачаття і виношування дитини. Як правило, менархе починаються у віці одинадцяти-чотирнадцяти років, але в північних країнах їх межа зсувається до п’ятнадцяти-сімнадцяти років. На виникнення перших місячних впливають спадковість, харчування, національність, перенесені захворювання і соціальні чинники. Становлення регулярного менструального циклу у дівчаток продовжується від півтора до двох років. До цього періоду близько 80% дівчат мають овуляторних цикли.

Закінчення місячного циклу

З віком функції яєчників починають поступово згасати. Кількість вироблюваних статевих гормонів знижується, починається збої в менструальному циклі, а потім припиняються місячні. Цей період в житті жінки називають клімаксом, а після закінчення менструації — менопаузою. В середньому припинення місячного циклу припадає на сорок п’ять-п’ятдесят вісім років. У разі якщо менструації припинилися в сорок років і раніше, говорять про ранньому клімаксі, якщо ж вони тривають і після п’ятдесяти восьми років, необхідно виключити рак матки.

Фази місячного циклу

Місячний цикл складається з трьох фаз, які регулюються гормонами:

 • Фолікулярна фаза
 • У фолікулярну (першу) фазу менструального циклу відбувається дозрівання домінантного фолікула. Перша фаза регулюється фоллікулостімулірующим гормоном гіпофіза, під дією якого в яєчниках виробляються естрогени.

 • овуляторного фаза
 • Під час овуляторної фази домінантний фолікул лопається і з нього виходить зріла яйцеклітина, готова до запліднення. Цей період вважається найбільш сприятливим для зачаття.

 • лютеїнової фаза
 • Після того, як відбулася овуляція, стінки лопнув фолікула спадаються, а на його місці формується жовте тіло. Цей процес регулюються лютеїнізуючим гормоном гіпофіза. Жовте тіло починає продукувати прогестерон, під впливом якого відбувається ріст і розпушення слизової оболонки матки (підготовка до імплантації заплідненої яйцеклітини). Якщо зачаття не відбулося, починається менструація.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.