Місячні у дівчаток: коли організм дорослішає

загрузка...

В одинадцять-тринадцять років у дівчинки з’являється перша менструація . Коли почалася перша менструація, і як швидко встановився менструальний цикл, — ці відомості завжди цікавлять акушерів-гінекологів, скільки б років не виповнилося жінці. Адже саме перша менструація може багато що сказати про репродуктивної здатності жінки.

Гормональні зміни в організмі дівчинки перед першими місячними

У підлітковому віці в організмі дівчинки починає вироблятися велика кількість жіночих статевих гормонів естрогенів. Саме під дією естрогенів тіло маленької дівчинки перетворюється на тіло дорослої жінки, але відбувається це поступово. Збільшуються в об’ємі матка, молочні залози, жирова тканина починає розподілятися за жіночим типом, відкладаючись на стегнах і животі.

Одночасно зміни відбуваються і в яєчниках, в них починають дозрівати закладені ще у внутрішньоутробному періоді яйцеклітини. Коли яйцеклітини починають дозрівати повністю, настає час першої менструації або менархе. У різних дівчаток час появи першої менструації може бути різним, нормою вважається час від 11 до 15 років. Час настання менархе залежить і від ваги дівчинки: чим більше вага, тим зазвичай раніше починається перша менструація. Сигнали про досягнення організмом достатньої ваги зливаються із загальними сигналами про дозріванні організму, які надходять в кору головного мозку, звідки передаються команди в ендокринну систему, відповідальну за формування дітородної функції, — гіпоталамус, гіпофіз і яєчники.

Відділ головного мозку, що відповідає за роботу всієї ендокринної системи, — гіпоталамус «дає команду» головною залозі внутрішньої секреції — гіпофізу, секретують гонадотропні гормони, які в свою чергу «змушує працювати» яєчники — виробляти статеві гормони.

Поступово формується менструальний цикл. Спочатку виробляється фоллікулстімулірующій гормон гіпофіза (ФСГ), під дією якого дозріває яйцеклітина і виробляються естрогени в яєчнику. Під дією естрогенів слизова оболонка порожнини матки збільшується в об’ємі і в ній з’являються залози. Після того, як яйцеклітина повністю дозріває, вона розриває фолікул, в якому знаходилася, і виходить з яєчника — цей момент називається овуляцією. Після цього гормональний фон змінюється, так як гіпофіз починає виробляти інший гормон — лютеїнізуючий, під дією якого на місці лопнув фолікула починає функціонувати залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, що продукує інший жіночий статевий гормон — прогестерон. Під впливом прогестерону залози слизової оболонки порожнини матки починають виробляти слизовий секрет. Але до кінця менструального циклу кількість прогестерону зменшується, що сприяє появі скорочень мускулатури матки і відторгненню її слизової оболонки, тобто настання менструації.

Перші місячні

Вік початку перших місячних залежить від багатьох причин, в тому числі від фізичного розвитку дівчинки, її харчування, перенесених хвороб і стресів, соціальних умов і так далі. Перед появою першої менструації у дівчинки можуть з’явитися загальне нездужання, дратівливість, підвищена стомлюваність, поганий настрій, головні болі, запаморочення, болі внизу живота і так далі.

Перші менструальні цикли дівчатка рідко супроводжуються овуляцією, частіше вони бувають ановуляторними, без виходу яйцеклітини з яєчника. Вони, як правило, бувають нерегулярними, між першою менструацією і подальшими може бути досить тривала перерва. Встановлюється менструальний цикл по-різному. В одних дівчаток відразу ж після першої менструації встановлюється певна тривалість менструального циклу і менструальної кровотечі, іншим же дівчаткам для цього потрібно від року до двох років.

Чи потрібно звертатися до дитячого гінеколога

Якщо формування менструального циклу йде дуже повільно, особливо, якщо нерегулярно виникають менструації дуже болісні, дівчинку необхідно показати гінеколога. Причиною порушень менструального циклу можуть бути порушення з боку центральної нервової системи, з боку яєчників або матки (наприклад, її неправильна будова). Чим раніше такі порушення будуть виявлені, тим простіше з ними буде боротися.

Обов’язково потрібно звернутися до гінеколога, якщо перша менструація у дівчинки почалася дуже рано, раніше десяти років — це може бути ознакою пухлини гіпоталамуса, гіпофіза або яєчників. Занадто пізнє настання першої менструації також має насторожити батьків — можливе формування менструального циклу йде неправильно і дівчинці потрібне спеціальне лікування.

Місячні у дівчаток формують її майбутню дітородну функцію, тому батьки повинні з особливою увагою поставитися до неї в цей період.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.