Місячні під час вагітності: відхилення від норми?

У деяких жінок на початку вагітності іноді виникає незначна кровотеча, яке вони помилково приймають за місячні. Але механізм розвитку вагітності такий, що місячних в цей період не може бути за визначенням, адже якщо відбудеться відторгнення слизової оболонки матки, то як зможе там втриматися зародок?

Як починається вагітність

Забезпечує вагітність менструальний цикл жінки, який відбувається у дві фази. Під час першої фази в яєчнику відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику під дією гормонів гіпофіза (фоллікулстімулірующій гормон) і жіночих статевих гормонів естрогенів. Естроген сприяє також розростанню в матці внутрішнього слизового шару та утворення в ньому залоз.

Як тільки яйцеклітина дозріє, відомості про це надходять у центральну нервову систему і різко змінюється гормональний фон. Естрогенів стає значно менше, а гіпофізом починає виділятися інший гормон — лютеініезірующій. Це призводить до того, що бульбашка (фолікул), в якому знаходилася яйцеклітина, лопається, яйцеклітина виходить з яєчника і направляється в маткову трубу, де в найближчу добу може бути запліднена сперматозоїдом.

Момент виходу яйцеклітини з фолікула називається овуляцією. На місці лопнув фолікула розвивається тимчасова залоза внутрішньої секреції — жовте тіло, яке починає продукувати жіночий статевий гормон прогестерон. Під дією прогестерону в слизовій оболонці матці дозрівають і починають функціонувати залози, що виділяють слиз. Матка готується прийняти запліднену яйцеклітину.

Якщо запліднення настало, то протягом тижня зародок просувається по матковій трубі в напрямку до матки і в кінці тижня впроваджується в її слизову оболонку. Спочатку він майже повністю занурюється в разросшуюся слизову оболонку і з’єднується частиною своєї оболонки зі стінкою матки. Поступово місце з’єднання починає проростати судинами, що робить його більш міцним. З часом на цьому місці формується плацента. А оболонка плоду починає активно продукувати гормон ХГЧ (хоріонічний гонадоторопін людини), який стимулює вироблення жовтим тілом прогестерону. З часом під дією ХГЧ жовте тіло менструації розростається і перетворюється в жовте тіло вагітності, яке продукує дуже багато прогестерону. Прогестерон необхідний для того, щоб загальмувати скорочення мускулатури матки, здатні викликати викидень.

Якщо вагітність не наступає, то сигнал про це йде в центральну нервову систему і знову змінюється гормональний фон: зменшується кількість прогестерону, це викликає скорочення мускулатури матки і відторгнення її слизової оболонки, що і супроводжується кровотечею — менструацією. Тобто менструація виникає внаслідок відторгнення слизової оболонки матки, але якщо наступила вагітність, то до цієї слизовій оболонці буде прикріплений зародок, який відійде разом з нею. Таке теж трапляється і називається мимовільним викиднем, тобто вагітність переривається.

Чому під час вагітності можуть виникнути незначні кровотечі

менструальної кровотечі під час вагітності не буває. Тим не менш, невеликі кровотечі зустрічаються і деякі з них вважаються безпечними. По-перше, кілька крапель крові можуть виділятися після впровадження яйцеклітини в слизову оболонку, адже її цілісність порушується. Але це зовсім незначна кровотеча, яке зустрічається досить рідко.

Потім невеликі кровотечі можуть виникати протягом перших 12 тижнів вагітності, коли плодове яйце росте і перший час не займає всю порожнину матки, що сприяє часткового відшарування децидуальної оболонки (внутрішнього шару слизової оболонки, що покриває всю порожнину матки зсередини, в тому числі зародок з усіх боків) від стінки матки, це і супроводжується невеликими кровотечами. Після 12 тижнів вагітності плід займає всю порожнину матки і таких кровотеч не буває.

Крім того, кровотечі можуть бути і не з порожнини матки, а з піхви або шийки матки при розвитку там запального процесу або пухлини з подальшим травмуванням під час статевого акту.

Кровотеча під час вагітності — сигнал небезпеки

Безпечні кровотечі, звичайно, зустрічаються, але відносно рідко і бувають незначними. Часто їх можна сплутати з початком серйозних ускладнень вагітності, які також супроводжуються кровотечею — це позаматкова вагітність і самовільний викидень.

Позаматкова вагітність може протікати по-різному. Це може бути різкий раптовий біль із запамороченням і втратою свідомості — ознака розриву маткової труби і внутрішньої кровотечі. А можуть з’явитися неясні болі з одного боку низу живота, що супроводжуються кровомазання або кровотечею з піхви — це ознака трубного аборту — відділення зародка від стінки маткової труби. Трубний аборт в будь-який момент може викликати розрив труби.

Мимовільний викидень також супроводжується болями внизу живота і кровотечею. Тому будь-яку кровотечу під час вагітності — це привід для звернення до лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.