Міміка новонародженого — як зрозуміти про що думає малюк?

Відразу після народження новонароджена дитина повністю залежить від матері. Він постійно спілкується з нею і поступово обидва починають розуміти один одного просто по виразу обличчя, по міміці і посмішці. Саме тому діти, які виховуються без матері, починають відставати в розвитку від своїх однолітків.

чого залежить міміка новонародженої дитини

Всі діти народжуються з однаковою симетричною мімікою. Новонароджена дитина вміє закривати і відкривати очі, сильно замружуєтеся їх, супити і піднімати бровки, відкривати ротик, витягати хоботком губи, робити смоктальні рухи і навіть «посміхатися» (посмішка у новонароджених дітей зазвичай відображає їх комфортне внутрішньо стан). Носогубні складки дитини при напрузі мови стають більш вираженими. Новонароджена дитина може на деякий час (для кожної дитини цей час може бути різним) фіксувати погляд. Вираз обличчя у доношеної новонародженої дитини здебільшого спокійне, але при якомусь дискомфорті воно може ставати незадоволеним. Незадоволене, неспокійне вираз обличчя може бути у новонародженого при різних порушеннях з боку внутрішніх органів і систем.

Міміка новонародженої дитини обумовлена рефлексами, які отримали назва примітивних або фізіологічних, зумовлених незрілістю головного мозку. У міру дозрівання головного і спинного мозку ці рефлекси згасають, поступаючись місцем свідомій міміці.

У розвитку міміки дитини можна відзначити дві взаємопов’язані тенденції: ускладнення свідомої міміки і згасання ряду вроджених безумовних рефлексів. За характером і швидкості згасання безумовних рефлексів можна судити про правильність нервово-психічного розвитку дитини.

Останнім часом проводиться багато досліджень міміки новонароджених дітей. Це дозволило встановити, що в деяких випадках міміка новонародженої дитини залежить не тільки від вроджених рефлексів, але й від зовнішніх впливів. Вже після перших же днів дитина реагує на матір, заспокоюється, коли вона з ним ласкаво розмовляє і бере на руки.

Основні безумовні рефлекси новонародженого, що відбиваються на його міміці

Міміка новонародженого залежить в основному від безумовних рефлексів, забезпечуються головним мозком, це так звані оральні сегментарні автоматизми, які забезпечують можливість смоктання і проявляються з першого дня життя дитини.

Смоктальний рефлекс — смоктання грудей, соски або пальця, які дратують порожнину рота. Цей рефлекс зберігається довгостроково, протягом всього грудного періоду розвитку дитини.

Хоботковий рефлекс — скорочення кругового м’яза рота при легкому постукуванні пальцем по губах дитини, в результаті чого його губи витягуються у вигляді хоботка. Хоботковий рефлекс тримається в нормі до 3 місяців. Якщо він зберігається довше, то це говорить про якісь зміни з боку головного мозку.

Пошуковий або | пошукової рефлекс Куссмауля — легкий дотик пальцями до шкіри у кута рота викликає рух кута рота вниз і одночасний поворот голови в бік роздратування. Цей рефлекс особливо добре виражений, коли дитина голодна. Він тримається до чотиримісячного віку, а потім поступово замінюється зоровим подразником у вигляді приготування матір’ю грудей до чергового годівлі.

Долонно-рото-головний рефлекс (рефлекс Бабкіна) — якщо притиснути пальцем долоню дитини, то він відкриває ротик і одночасно пригинає голівку до грудей. Цей рефлекс також яскравіше виражений перед годуванням. Якщо цей рефлекс виражений з перших днів життя, то це хороший прогностичний ознака для дітей, що народилися з родовою травмою. У перші 2 місяці рефлекс Бабкіна виражений значно, але потім починає слабшати, до 3-4 місяців він проходить.

При різних ураженнях центральної нервової системи у новонародженого можна помітити асиметрію обличчя. У першу добу вона може бути наслідком особливостей проходження голови дитини через родові шляхи, але якщо вона тримається довше, то це може говорити про якісь неврологічних порушеннях. Так, асиметрія рота при крику і зевании дитини може бути однією з ознак ураження трійчастого нерва.

Розвиток міміки дитини в перший місяць життя

Якщо в перші дні життя всі рухи дитини, в тому числі його міміка, рефлекторні, то вже через кілька днів дитина починає робити і деякі свідомі руху. Наприклад, повертати голову до світла, реагувати на гучні звуки вздрагиванием, проявляти емоції криком при якомусь дискомфорті.

Якщо мати помітила якісь особливості в поведінці дитини, які здалися їй підозрілими, вона повинна обов’язково повідомити про це педіатра (в перший місяць життя педіатр відвідує дитину вдома щотижня). Це дуже важливо, так як своєчасне виявлення і лікування будь-яких порушень, можуть запобігти різні захворювання у дітей після року і навіть у дорослих.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.