Мілдронат при вагітності: питання довіри

В інструкції до цього препарату йдеться про те , що при вагітності він протипоказаний, оскільки клінічні дослідження на цій групі хворих не проводилися. Виробник (латвійська фармацевтична компанія Гріндекс) наполягає на своїх рекомендаціях. Тим не менш, у даний час є дані про клінічні дослідження із застосування мілдронату в акушерстві.

Мілдронат для лікування фетоплацентарної недостатності

Однією з основних проблем в акушерстві є порушення фетоплацентарного кровообігу, тобто кровообігу в системі мати — плацента — плід. Такий стан отримало назву фетоплацентарної недостатності (ФПН). При цьому плід недоотримує поживних речовин і кисню, відстає у вазі і розвитку. В першу чергу від нестачі кисню страждає тканина центральної нервової системи, так як нервові клітини (нейрони) дуже чутливі до його нестачі. Наслідки ФПН для плода можуть бути дуже серйозними: від відставання у фізичному та нервово-психічному розвитку до загибелі.

Для лікування ФПН існують самі різні схеми лікування, але цей стан не завжди добре піддається лікуванню. Так, для профілактики ФПН у вагітних групи ризику для відновлення тканинного обміну та окисно-відновних процесів у клітинах традиційно використовують антиоксиданти (вітамін Е, аскорбінову кислоту), препарати, що позитивно впливають на клітини печінки (есенціале, хо-фитол). Для нормалізації стану центральної нервової системи занадто збудливим вагітним з підвищеним рівнем тривожності призначають ноотропні препарати (пірацетам) та гліцин. Для лікування безсоння призначають препарати рослинного походження (валеріану, мелісу, пустирник, ново-пассит, персен).

Але цього не завжди буває достатньо, тому акушери-гінекологи намагаються придумати нові методи, застосовуючи для лікування нові препарати. Мілдронат за своїм складом і механізмом дію підходить для цієї мети, так як його основна дія полягає в захисті нервових клітин від будь-яких зовнішній впливів, у тому числі від нестачі кисню (гіпоксії). Він також позитивно діє на занадто збудливих і тривожних пацієнтів, нормалізує стан центральної нервової системи і сон. Антиоксидантну дію мілдронату (тобто запобігання токсичного впливу на клітини вільних радикалів, які утворюються в результаті обміну речовин) не поступається дії основних застосовуваних в акушерстві для цієї мети препаратів. Саме тому його почали застосовувати в умовах експерименту для захисту клітин нервової системи плоду від токсичних впливів в умовах ФПН.

Таке використання мілдронату сьогодні експериментально проводиться в деяких клініках в умовах стаціонару, наприклад, у пресі є дані про те, що цей препарат застосовується в лікуванні ФПН в інституті акушерства і гінекології імені Отта в Санкт-Петербурзі. Але від використання лікарського препарату в умовах клінічного експерименту до масового його застосування повинно пройти багато часу. Медицина — це консервативна наука, всі ліки, які застосовуються для лікування хворих (а вагітних особливо) повинні застосовуватися у відповідності з інструкцією або з методичними вказівками, затвердженими Міністерством охорони здоров’я.

У зв’язку з цим більшість акушерів-гінекологів жіночих консультацій мілдронат не застосовують. І це правильно, тому що тільки підтверджені клінічні випробування можуть підтвердити безпеку цього препарату для вагітної жінки і плоду.

Мілдронат для регуляції порушеною пологової діяльності

Ще одне застосування мілдронат знайшов під час плогів. У деяких випадках під час пологів відбувається порушення координації родової діяльності, перейми стають нерегулярними, сила їх то наростає, то спадає. Часто такий стан пов’язаний із станом центральної нервової системи, яка є основним регулятором усіх процесів в організмі людини.

В умовах експерименту при дискоординації пологової діяльності у складі комбінованої терапії вводять мілдронат, який відновлює стан центральної нервової системи жінки і сприяє відновленню нормальної родової діяльності.

Крім того, мілдронат в цьому випадку надає позитивну дію і на центральну нервову систему плоду, який страждає при затяжних пологах від нестачі кисню, адже під час сутичок відбувається здавлювання кровоносних судин. Мілдронат ж сприяє зниженню потреби в кисні нервових клітин плоду, захищаючи їх від руйнування.

Таким чином, мілдронат все ж застосовується в акушерській практиці, але поки тільки як експеримент. І вже точно самостійно, без призначення лікаря, жінки його застосовувати не можуть.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.