Мікроліти в нирках: як зупинити формування?

мікролітів називаються дуже дрібні камені (пісок) , які утворюються сечовивідних шляхах. Мікроліти не вимагають оперативного лікування але якщо на них не звертати уваги, то вони мають тенденцію до злиття, зростанню і утворенню повноцінних каменів у нирках.

Чому в нирках утворюються мікроліти

Мікроліти — це один із проявів сечокам’яної хвороби, причиною якої є порушення обміну речовин. Це порушення обміну щавелівой кислоти, пурину та фосфорно-кальцієвого обміну, в результаті яких утворюються мікроліти, що складаються їх оксалатів, уратів або фосфатів. Але найчастіше мікроліти мають змішаний склад.

Розвивається сечокам’яна хвороба частіше на тлі запальних процесів в сечовивідної системі, а також на тлі порушення проходження (пасажу) сечі по сечовивідних шляхах. Остання причина може бути пов’язана з вродженими або набутими анатомічними дефектами, пухлинами і закупоркою сечовивідних шляхів.

Факторами для виникнення мікролітів в нирках можуть бути спадкові особливості будови нирок або обміну речовин, будь-які хронічні захворювання внутрішніх органів, ендокринної системи, тривале зневоднення організму, в тому числі проживання в жаркому кліматі, гіповітамінози, неправильне харчування, постійне вживання жорсткої води з високим вмістом солей — тобто будь-які фактори, здатні впливати на обмін речовин.

Утворюються мікроліти найчастіше в нирках, але потім вони можуть виводитися із сечею і потрапляти в сечоводи, сечовий міхур і сечівник.

Як проявляють себе мікроліти в нирках

Найчастіше мікроліти ніяк себе не проявляють і є випадковою знахідкою під час ультразвукового дослідження (УЗД). Сам термін «мікроліти» також частіше звучить у заключних УЗД.

Тим не менш, іноді і мікроліти дають про себе знати, особливо, якщо піщинка досить великого розміру, декілька міліметрів. Це може викликати появу ниючих болів в поперековій області, які можуть посилюватися при фізичному навантаженні або просто при зміні положення тіла. Коли з бруньки мікроліт потрапляє в сечовід, то з’являється біль внизу живота, що віддає в пахову область. Якщо пісок походить по сечовивідних шляхах, то він виділяється з сечею. При проходженні піску по сечівнику він може дряпати слизову оболонку, що викликає біль і прискорене сечовипускання, а в сечі може з’являтися кров. Але навіть якщо крові в сечі немає, вона може бути каламутній через присутність у ній мікролітів.

почав рухатися по сечоводу мікроліт розміром кілька міліметрів, може стати причиною найсильніших болів — ниркової коліки.

Як виявляють мікроліти

Мікроліти найчастіше виявляють випадково, на УЗД. Але якщо вже їх виявили, то варто провести більш глибоке обстеження, щоб встановити, який вид обміну речовин порушений і чи є ще якісь захворювання нирок і сечовивідних шляхів — це допоможе провести своєчасне правильне лікування. Для цього проводять рентгенологічне дослідження (виявляють можливі перешкоди на шляху пасажу сечі і різні аномалії), досліджують кров і сечу для виявлення запального процесу, проводять біохімічний аналіз крові для виявлення порушень обміну, роблять цистоскопію (дослідження слизової оболонки сечового міхура). За результатами обстеження лікар-уролог ставить остаточний діагноз.

Як лікувати мікроліти в нирках

Все залежить від того, яким буде остаточний діагноз. Якщо причина утворення мікролітів у порушеннях обміну речовин, то допоможе дієта, якщо це якийсь запальний процес у нирках, то його проліковують.

Мікроліти не вимагають оперативного лікування, на цьому етапі цілком можна обійтися консервативним лікуванням. Але якщо причиною утворення мікролітів стало якась перешкода на шляху сечі, то цілком можливо, що його можна усунути хірургічним шляхом.

Перш за все, пацієнту рекомендують рясне пиття. Пити потрібно воду, можна вживати трохи слабомінералізованої мінеральної води, але не більше трьох склянок на день, компоти, муси, свіжовичавлений сік, трав’яні чаї.

Дієта буде залежати від того, з яких солей складаються мікроліти. Якщо вони складаються в основному з оксалатів, то необхідно виключити продукти, що містять щавлеву і лимонну кислоту (салат, шпинат, щавель, бобові, шипшина, смородину, цитрусові). Виявлення уратів вимагає виключення з меню продуктів, що містять пурини — какао, кава, шоколад, печінка, м’ясо. При фосфатних мікроліти в їжі обмежують кальцій — молочні продукти, картопля, яйця, виключають продукти і лікарські засоби, подщелачівающіе сечу (лимони, луги).

Зазвичай цього буває достатньо для того, щоб призупинити або хоча б сповільнити формування каменів у нирках.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.