Мікрофлора піхви: ступеня чистоти

загрузка...

У структурі гінекологічної патології 65% займають запальні захворювання жіночих статевих органів. З них левова частка припадає на запалення вульви, піхви і шийки матки. Важливу роль у виникненні запальних захворювань жіночої статевої сфери відіграє мікрофлора піхви. У піхві жінки міститься велика кількість мікроорганізмів, багато з яких знаходяться в співдружності. Внаслідок порушення нормальної мікрофлори піхви виникають різні запальні процеси, що призводить до їх хронізації, виникнення безпліддя, позаматкової вагітності, виснажливих тазових болів.

Екскурс у фізіологію піхви

Піхва вистелена багатошаровим плоским неороговевающим епітелієм. Цей епітелій має чотири шари: поверхневий (злущуються), проміжний, зовнішній базальний (парабазальних) і внутрішній базальний. За весь період менструального циклу відбувається циклічна зміна шарів, в процесі якого слущивается перший шар, замінюючись наступним й так далі, що регулюється жіночими статевими гормонами (естрогенами). Піхвовий епітелій захищає мікрофлору від впровадження хвороботворних бактерій. Крім того, в процесі зміни шарів з поверхневого шару виділяється глікоген, який є живильним середовищем для нормальної мікрофлори піхви, володіє ранозагоювальні властивості і бере участь в утворенні імунних тіл.

Склад нормальної мікрофлори у жінок

На складу нормальної мікрофлори впливає вік жінки і її гормональний статус. Піхва новонародженої дівчинки перші години після народження стерильно і заповнено тягучому слизом. Через 12-14 годин після народження піхву дівчинки заселяється лактобацилами (молочнокислими бактеріями або паличками Додерлейна), які перейшли від матері. Їх життєдіяльність триває протягом декількох тижнів, поки піхвова середу залишається кислому (рН 4-4,5). Це пов’язано з дією материнських естрогенів, які стимулюють розмноження клітин піхви, а, отже, і звільнення глікогену. У цей період життя мікрофлора новонародженої дитини схожа з мікрофлорою дорослої жінки. Після виведення материнських статевих гормонів з організму дівчинки піхвова середу стає нейтральною (рН 7,6), що зберігається до статевого дозрівання, а у складі мікрофлори з’являються змішані мікроорганізми (анаероби, стрептококи, стафілококи, кишкова паличка і корінобактеріі).

У період статевого дозрівання починають посилено вироблятися естрогени, під дією яких розростається піхвовий епітелій, вивільняється глікоген, активізуються молочнокислі бактерії. Вони виробляють з глікогену молочну кислоту, тим самим, знижуючи рН, середа стає кислою. У постменопаузі рівень жіночих статевих гормонів знижується, вагінальний епітелій витончується, поступово зменшується кількість лактобактерій, внаслідок чого у піхву знову переважає кокова флора.

Ступінь чистоти піхви

Враховуючи, що 95% всіх мікроорганізмів представлені молочнокислими бактеріями, виділяють чотири ступені чистоти піхви (мазок з піхви):

 • Перша ступінь чистоти
 • У мазку у великій кількості містяться епітеліальні клітини, палички Додерлейна, середа піхви кисла. Повністю відсутні лейкоцити і хвороботворні бактерії. Лактобактерії, забезпечуючи кисле середовище, перешкоджають розмноженню патогенних мікроорганізмів.

 • Друга ступінь чистоти
 • У мазку визначаються одиничні лейкоцити, кількість молочнокислих бактерій знижується, спостерігаються окремі хвороботворні мікроби, піхвова середу кисла.

 • Третя ступінь чистоти
 • У мазку підвищений вміст лейкоцитів, відсутні палички Додерлейна, визначаються стрептококи, стафілококи, кишкова паличка, в деяких випадках трихомонади. Піхвовий вміст має лужну реакцію.

 • Четверта ступінь чистоти
 • Повністю відсутні молочнокислі бактерії, лейкоцити містяться у великій кількості, присутня патогенна мікрофлора. Середа піхви лужна.

  Перша і друга ступені чистоти піхви відносяться до норми, третя і четверта свідчать про патологію.

  Ганна Созінова

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.