Мідокалм: препарат від спазмів мускулатури

Мідокалм — лікарський препарат, який знімає спазм скелетних м’язів, що в свою чергу зменшує болі в цій області. Сьогодні він знайшов саме широке застосування, наприклад, при лікуванні остеохондрозу, який часто супроводжується рефлекторним захисним спазмом м’язів.

Дія Мідокалму заснована на блокуванні проведення нервових імпульсів від м’язів до центральної нервової системи (в даному випадку до спинного мозку) по чутливих нервах і від спинного мозку до м’язам по рухових нервах. Як відомо, нервові імпульси передаються по нервових волокнах за допомогою спеціальних біологічно активних речовин (нейромедіаторів) в синапсах — місцях з’єднання відростків нервових клітин. Препарат блокує виділення нейромедіаторів шляхом зменшення в синапсах кількості іонів кальцію.

Механізм дії

Мідокалм застосовується в тому випадку, якщо є якийсь місцевий спазм мускулатури. Це трапляється при деяких органічних захворюваннях центральної нервової системи, наприклад, при спастичних паралічах.

Спастичний або центральний параліч — це порушення рухів, пов’язане з ушкодженням головного мозку в період внутрішньоутробного розвитку, а також під час або безпосередньо після пологів. У такого хворого м’яза напружені і щільні на дотик. При пасивних рухах (якщо кінцівкою рухає, наприклад, лікар) відчувається ясне опір, який насилу вдається іноді подолати, рука зазвичай приведено до тулуба і зігнута в ліктьовому суглобі (кисть і пальці також знаходяться в стані згинання), нога розігнути в тазостегновому і колінному суглобах, стопа зігнута, повернута підошвою всередину і як би видалена. Таке положення ніг створює своєрідну ходу: обведення хворою ногою як циркулем статі для того, щоб не зачіпати його носком. Мідокалм знімає спазм зацікавлених м’язів, що дозволяє збільшити амплітуду рухів в кінцівках і значно поліпшити ходу.

Застосовують мідокалм також при стійкому підвищенні тонусу і спазмі скелетних м’язів на тлі різних захворювань кістково-м’язової системи. Наприклад, при остеохондрозі внаслідок дегенеративно-дистрофічних (обмінних) змін в хребті відбувається утиск спинномозкових нервів, що відходять від спинного мозку. Це супроводжується сильними болями, які в свою чергу викликають захисний спазм м’язів в області болів. Спазм м’язів ще більше погіршує становище — виникає замкнуте коло: м’язи захищають від болю і тим самим посилюють її. Основним методом лікування в даному випадку є поєднання знеболюючих лікарських препаратів (звичайно це нестероїдні протизапальні засоби, наприклад, вольтарен) і лікарських препаратів, що знімають спазм м’язів (наприклад, мідокалм).

Застосовується препарат і в складі комплексної відновної терапії після різних операцій в області кістково-м’язової системи. Це можуть бути операції з приводу ортопедичних захворювань (наприклад, хвороби Пертеса — асептичного некрозу голівки стегнової кістки) або після різних травм. У цьому випадку зняття захисного спазму м’язів сприяє швидшому одужанню.

Мідокалм для лікування судинних захворювань

Нарешті, мідокалм знайшов широке застосування при лікуванні різних судинних захворювань, пов’язаних з їх стійким спазмом, викликаним порушенням іннервації. До таких захворювань в першу чергу відноситься облетерірующій ендартеріїт, при якому настає стійкий спазм кровоносних судин, який з часом призводить до їх повного запустеванію. Відсутність кровопостачання викликає омертвіння тканин (наприклад, гангрену нижніх кінцівок). Таке ж положення виникає при цукровому діабеті, коли стійкий спазм кровоносних судин призводить до некрозу (гангрени) стоп. У таких випадках мідокалм також допоможе: зняття спазму покращить кровопостачання тканин і запобіжить їх відмирання.

Мідокалм нетоксичний препарат, тому він має дуже мало протипоказань. Це стійке розслаблення м’язів (міастенія), дитячий вік до одного року і індивідуальна непереносимість. У всіх інших випадках мідокалм може застосовуватися. Надто жорстких обмежень немає навіть у відношенні вагітних жінок і годуючих матерів. У цьому випадку рішення про застосування Мідокалму лікар може прийняти самостійно, оцінивши, наскільки стан жінки загрожує їй самій і майбутній дитині і чи переважить користь від призначення Мідокалму загрозу ускладнень від його застосування.

Як і будь-який ефективний препарат, мідокалм має побічні ефекти, але їх небагато. Це нудота, блювання, неприємні відчуття в животі, головний біль, м’язова слабкість, зниження артеріального тиску і різного роду алергічні реакції.

Мідокалм — це якісний сучасний лікарський препарат, який застосовується для лікування захворювань опорно-рухового апарату і судинної системи.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.