Методика Монтессорі: педагогіка по-італійськи

Методика Монтессорі, розроблена доктором Марією Монтессорі — це особливий підхід до освіти, в основі якого лежать тривалі спостереження за розвитком дітей від наймолодшого віку до дорослішання. Згідно цього походу, у дитини є природна тяга до знань, яка може повністю розкритися в правильно організованому оточенні. Тут приділяється увага всебічному розвитку дитини — фізичній, соціальному, емоційному, розумовому.

Особливості методики Монтессорі

Серед компонентів навчальних програм, заснованих на методиці Монтессорі: групи учнів, що складаються з дітей різного віку, блоки робочого часу, не переривалися звичайними змінами та надається дітям вибір способів навчання, що направляється інструктором. Крім того, діти та викладачі можуть використовувати ретельно продумані навчальні матеріали, які особливим чином розташовані в естетично приємне просторі класу.

Учитель, учень і робоча седа — це аспекти, яким методика Монтессорі надає першорядну важливість. Класні кімнати влаштовані так, щоб заохочувати незалежність, свободу в певних межах, і почуття порядку. Дитина, роблячи самостійний вибір, використовує ті можливості, які надані навчальної середовищем і взаємодіє з учителем, коли йому необхідна підтримка і / або керівництво.

Завдяки тому, що в навчальні групи входять діти різного віку, молодші можуть вчитися у старших, а старші ще краще запам’ятовують і по-новому дивляться на раніше пройдене, пояснюючи молодшим те, що вже засвоїли самі.

Доктор Монтессорі помітила, що діти під час розвитку проходять періоди особливої чутливості, або так звані вікна можливостей. Вчителі, які працюють за методикою Монтессорі, готують спеціальні уроки для таких періодів, коли нові знання засвоюються особливо легко.

Дітей дошкільного віку навчають через сенсорно-рухову активність — діти працюють з матеріалами, які розвивають їх розумові здібності через прямий досвід почуттів: зір, слух, смак, нюх, дотик, рух.

У початкових класах діти за допомогою спеціальних навчальних матеріалів та міждисциплінарної програми поступово переходять від конкретного до абстрактного. З часом вони починають застосовувати свої нові знання до явищ реального світу.

Переваги методики Монтессорі

Кожна дитина розглядається як унікальна особистість. Методика Монтессорі заснована на визнанні того, що діти можуть вчитися різними способами, віддавати перевагу різні форми навчання. Крім того, учні можуть вибирати підходящий для них темп навчання — той, до якого вони вже готові.

З раннього віку учні звикають до порядку, координації своїх дій, концентрації і незалежності. Дизайн класних кімнат, навчальні матеріали та організація роботи сприяють тому, щоб дитина сам організовував свою діяльність. У дітей розвивається здатність до самонавчання, а також звичка самостійно думати про те, що і навіщо вони вивчають.

Учні утворюють згуртоване співтовариство, члени якого піклуються одне про одного. Старші діти із задоволенням стають наставниками і рольовими моделями для молодших. Молодші відчувають підтримку і впевненість у тому, що вони, як і старші хлопці, зможуть впоратися з майбутніми труднощами. Вчителі виявляють повагу до особистостей дітей і сприяють як можна більш мирному і конструктивному вирішенню конфліктів.

Діти вчаться користуватися свободою і усвідомлювати пов’язану з нею відповідальність. У рамках певних норм учні можуть активно брати участь у вирішенні питання про те, на чому їм краще зосередитися в процесі навчання. Внутрішнє задоволення, яке дитина одержує, навчаючись в такому режимі, стимулює його бажання вчитися далі, і глибше пізнавати його цікавлять предмети. У той же час дитина бачить результати прийнятих ним самим рішень і вчиться розуміти, що свобода пов’язана з високим рівнем відповідальності.

Учні самі шукають відповіді на свої питання. Процес навчання збудований таким чином, щоб діти мали можливість самостійно знайти потрібну інформацію; звичайно, вони також можуть задавати свої запитання вчителю. Ідея в тому, щоб дитина самостійно думав над тим, що він вивчає, зіставляв вже відомі йому факти і вирішував, чого йому не вистачає для більш повного уявлення про досліджуваному предметі.

Самокорекція. З часом навчаються за методикою Монтессорі діти вчаться критично дивитися на свою роботу, виправляти її і вчитися на власних помилках.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.