Методи виховання дітей — дресируючи або переконуємо?

Психологи давно займаються вивченням того, як саме батьки впливають на розвиток дітей. Встановити причинно-наслідковий зв’язок між діями батьків чи опікунів і поведінкою дітей буває дуже важко. Часто буває, що в дуже різних умовах виростають люди з схожими особистісними особливостями, а в одній сім’ї можуть вирости разюче різні діти.

Огляд методів виховання дає лише загальну інформацію. Реальні наслідки виховання залежать від величезної кількості чинників, включаючи індивідуальні особливості дитини, суспільство, масову культуру і так далі. Крім того, тут представлені основні методи виховання в «чистому вигляді». У реальності ж в одній сім’ї можуть бути використовуватися прийоми з різних методів.

Авторитарне виховання

У авторитарних батьків зазвичай дуже високі очікування відносно своїх дітей; відмінною рисою їх виховання є строгі правила, яким діти повинні слідувати беззаперечно. Батьки частіше вдаються до покарань, ніж до дисципліни (нерідко вони не відрізняють одне від іншого) і не можуть або не бажають пояснити свої вимоги будь-кому. Єдине можливе пояснення вимог: «Тому що я так сказав (а)». Батьки, що використовують авторитарний метод виховання в чистому вигляді, не проявляються любові і теплого ставлення до дітей. Вони не пропонують їм робити вибір (іграшок, місце проведення канікул, іноді — навіть майбутньої професії), і вибирають за них.

Особливості людей, які виросли в сім’ї авторитарних батьків:

 • Як правило, вони вважають, що своїм успіхом можуть заслужити любов
 • Вони зв’язують і не завжди розрізняють любов і покора
 • Численні труднощі в спілкуванні
 • Низька самооцінка (у деяких випадках надмірно завищена — це так зване компенсаторне поведінку)
 • Оскільки батьки вимагали від таких дітей повного підпорядкування, в майбутньому вони в більшості випадків будуть ідеально підходити для завдань, що вимагають строгого дотримання правилам. У той же час у них дуже слабка самодисципліна — вони не вміють діяти самостійно, і без постійного керівництва ефективність їх роботи буде низька.

  Авторитетне виховання

  У відношенні дітей, чиї батьки дотримуються цього методу виховання, також діють чіткі правила, однак цей метод значно демократичніший. За порушення правил дітей зазвичай не карають. Такі батьки не поводяться з дітьми на рівних, як з друзями, але, зберігаючи свій авторитет, з готовністю слухають їх і завжди пропонують висловлювати свою думку з важливих питань. Вимагаючи від дітей дисципліни, вони в той же час показують свою любов до них і готовність до діалогу.

  Діти, до яких застосовувався метод авторитетного виховання, як правило, вміють добре контролювати і регулювати свої емоції, володіють хорошими соціальними навичками і самодисципліною, впевнені в собі, здатні до самостійних дій.

  Багато фахівців вважають цей метод виховання найбільш ефективним.

  Дозволяюче виховання

  При використанні такої моделі виховання батьки пред’являють до своїх дітей мінімальні вимоги. Якщо в такій сім’ї існують правила, то вони зазвичай непослідовні і можуть часто змінюватися. Батьки в таких сім’ях, як правило, дуже відкрито виявляють свою любов до дітей. Діти часто сприймають їх у більшій мірі як друзів, ніж як авторитетних батьків. Щоб переконати дитину щось зробити, можуть використовуватися такі засоби заохочення, як іграшки, солодощі, і так далі.

  Особливості дітей, батьки яких прімелі дозволяючий метод виховання:

 • Слабка самодисципліна
 • У деяких випадках погані соціальні навички
 • Відчуття невпевненості через відсутність обмеження і керівництва
 • Деякі дослідники пов’язують дозвільне виховання з раннім вживанням алкоголю — діти, чиї батьки дуже мало контролюють їх поведінку, в три рази частіше починають регулярно вживати спиртне в підлітковому віці. Передбачається також, що ці діти частіше вживають наркотики та залучаються у злочинну діяльність.

  Хоча цей метод виховання може бути зручним для батьків і дітей, погана здатність до самоконтролю може стати величезною проблемою для дорослої людини.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.