Методи психотерапії — корекція поведінки за допомогою науки

Психотерапія, як напрямок роботи, має безліч визначень, так як методів впливу на людську психіку багато і всі вони різні. Загальноприйнято вважати, що психотерапія — це корекційна робота, спрямована на вирішення проблем в емоційній, поведінковій та міжособистісній сфері людини.

Психотерапія буває медична, яка розглядає психічні захворювання та методи нормалізації людської психіки з точки зору медицини та фармакології, і психологічна, яка розглядає стан людини через призму його переживань та індивідуальних проблем. Головним завданням медичної психотерапії є зникнення симптомів психічних захворювань і повернення людині соціальних та індивідуальних функцій. Метою психологічної терапії є дозвіл внутрішніх особистісних проблем, покращення якості життя та особистісний ріст пацієнта.

За кількістю пацієнтів, що одночасно беруть участь в сеансі психотерапії, психотерапія класифікується як: індивідуальна та групова.

Техніки, які застосовує психотерапевт, мають різну спрямованість, залежно від того, через який з аспектів особистості відбувається вплив, розрізняють психотерапію:

 • сугестивну (навіювання);
 • аналітичну (аналіз того, що відбувалося і виявлення причин, що призвели до даного станом);
 • поведінкову (біхевіоральної) вплив на поведінку людини;
 • когнітивну (пізнавальну) засновану на знаннях людини;
 • екзистенціальну (смислове) спрямовану на пошук смислових значень;
 • раціональну (що впливає на розум людини).
 • Методи, які застосовують у роботі психотерапевти, різні, один з них застосовні як в індивідуальному, так і в груповому порядку, деякі застосовні тільки індивідуально, а є різновиди методів психотерапії, які застосовуються виключно у групі.

  Метод — це інструмент психотерапевта, яким він впливає на людину, коректуючи його нинішній стан і приводить його в норму. Головним завданням психотерапевта є зняття емоційної напруги, вирішення внутрішньоособистісних проблем, корекція ситуації, що склалася.

  Основним методом впливу психотерапевта на особистість є мова, слова, які направлені на адресу людини, мають вплинути на його емоційний стан і привести до змін. Не одних тільки слів недостатньо, іноді проблема ховається глибоко в підсвідомості і тоді психотерапевта на допомогу приходять музика, танці, малювання, ліплення, ігри та інші методи, які допомагають виявити причини, що призвели до травмуючої ситуації, і змінити нинішній стан людини.

  Раціональна терапія:

  Основний інструмент психотерапевта — переконання, аргументи та докази, вплив направлено на розум (раціо) пацієнта. Ефективність даного методу залежить від авторитетності терапевта і від тих доводів і доказів, які він наводить. Діалог повинен будуватися на основі «Я — Ти» і повинен бути звернений саме до пацієнта.

  Психоаналіз:

  Класичний психоаналіз заснований на виявленні в несвідомої частини психіки травмуючих чинників. Психічна енергія (лібідо, так її називав родоначальник психоаналізу З. Фрейд) в результаті певних подій, була пригнічена, наслідком чого, стало зміна психологічного стану особистості.

  Поведінкова терапія:

  Ключовий момент — умовний рефлекс, коли-небудь вироблений, і превшій до погіршення стану. Психотерапевт виявляє умовні рефлекси, які є травмуючими, і допомагає виробити нові або знецінити виявлення.

  Тілесно — орієнтована терапія (кінезіотерапія):

  Так як психіка повністю відбивається в тілі людини, певні психічні проблеми призводять до появи м’язових затисків в тілі, виявлення цих затискачів і усунення їх через тіло, призводить до змін у психіці людини. Психотерапевт в роботі використовує масажні та інші види рухів, спрямовані на зняття «м’язового панцира».

  Психодрама:

  Основним елементом даного методу є рольова гра. Програвання різних ситуацій призводить до вирішення проблем, спонтанна гра призводить до інсайту, в результаті якого відбуваються зміни в реагуванні й поведінці людини в реальному житті.

  Арт-терапія:

  Лікування мистецтвом увазі застосування безлічі методів: малюнок, ліплення, вірші і так далі. В результаті спонтанної творчості людина отримує можливість зігнати травмуючі чинники, знижується агресивність, згладжується вираз негативних емоцій.

  Танцювальна терапія:

  Психічні зміни в стані людини наступають в результаті спонтанних танців, в залежності від проблем групи, психотерапевт задає загальний тон, визначає музику і стиль танцю, який застосовується на сеансі.

  Дані методи психотерапії є основними, всього ж їх близько 500 різних видів. Кожна людина індивідуальність, та й кожен психотерапевт також вибирає той шлях, який, на його думку, найбільш ефективний в корекції психічних станів людини, тому й існує така безліч методів впливу на людину.

  Марина Курочкіна

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.