Метастази — небезпека всюди

Метастази — це вторинні ракові утворення, що з’являються поза тих тканин, в яких почала розвивати першу пухлина. Процес, в ході якого ракові клітини поширюються на інші частини організму і утворюються метастази, називається метастазуванням.

Метастатичний рак зберігає назву первинної пухлини. Наприклад, якщо рак грудей дав метастази на легкі, пухлинне утворення в легенях буде називати метастатичним раком грудей, а не на рак легенів. Клітини метастазів під мікроскопом виглядають також, як клітини первинної пухлини. Більш того, у них є спільні молекулярні особливості, наприклад, експресія білків і наявність певних хромосомних змін.

Деякі типи метастатичного раку можна вилікувати за допомогою сучасних видів терапії, але більшість з них не піддається лікуванню. На етапі появи метастазів основним завданням лікування є полегшення симптомів і, в деяких випадках, продовження життя.

Більшість смертей хворих на рак настає саме через метастазів.

Будь-який вид раку може привести до утворення метастазів. Хоча і рідко, але реєструються випадки, коли рак крові та лімфатичної системи призводить до утворення метастазів у легенях, серці, центральній нервовій системі та інших тканинах.

Найчастіше метастази утворюються в легенях, кістках і печінки. У таблиці показані найбільш поширені місця утворення метастазів (крім лімфатичних вузлів) для деяких видів раку. Частини організму перераховані в порядку зменшення частоти формування в них метастазів.

Вид раку

Поширені місця утворення метастазів

Рак грудей

Легені, печінка, кістки

Рак товстої кишки

Печінка, очеревина, легкі

Рак нирок

Легені, печінка, кістки

Рак легені

Наднирники, печінка, другу легеню

Меланома

Легкі, шкіра / м’язові тканини, печінка

Рак яєчників

Очеревина, печінка, легені

Рак підшлункової залози

Печінка, легені, очеревина

Рак передміхурової залози

Кістки, легені, печінка

Рак прямої кишки

Печінка, легені, наднирники

Рак шлунка

Печінка, очеревина, легкі

Рак щитовидної залози

Легені, печінка, кістки

Рак матки

Печінка, легені, очеревина

Як відбувається метастазування

Зазвичай метастазування відбувається в кілька етапів:

 • Місцева інвазія — ракові клітини проникають у прилеглі до первинної пухлини здорові тканини.
 • Інтравазація — ракові клітини потрапляють в клітини сусідніх кровоносних або лімфатичних судин.
 • Циркуляція — ракові клітини по кровоносній або лімфатичній системі переміщуються в інші області організму.
 • Екстравазація — ракові клітини зупиняються в капілярах віддаленій від первинної пухлини області, проникають в їх стінки і потрапляють в прилеглі тканини.
 • Проліферація — розмноження ракових клітин і утворення маленьких пухлин, відомих як мікрометастази.
 • Ангіогенез — мікрометастази стимулюють утворення нових кровоносних судин, щоб забезпечити приплив крові до новоствореної пухлини.
 • Здатність ракових клітин до успішного метастазування залежить від їх індивідуальних властивостей, властивостей неракових клітин тканин в тій області, де знаходиться первинна пухлина, а також властивостей клітин в кровотоці і лімфатичній системі і там, де можуть бути утворені метастази. Не всі ракові клітини самі по собі здатні до метастазування. Крім того, деякі клітини організму можуть блокувати утворення метастазів. Більш того, досягнення раковими клітинами певного місця в організмі не обов’язково відразу обертається формуванням метастазів. Клітини можуть залишатися неактивними протягом багатьох років, поки не почнуть рости знову — а в деяких випадках вони не починають рости зовсім.

  Симптоми

  Симптоми метастатичного раку залежать від розміру метастазів і місця їх появи. Наприклад, метастази в кістках можуть викликати сильний біль у тілі і привести до легкого утворення переломів. Симптомами метастазів у головному мозку можуть бути сильний головний біль, судоми, зміна рівня свідомості, і так далі. У деяких випадків у пацієнта діагностують рак лише тоді, коли у нього з’явилися симптоми, викликані метастазами.

  У лікуванні метастазів можуть бути використані: системна терапія (хіміотерапія, біологічна терапія, гормональна терапія), місцева терапія (хірургія, радіотерапія) або поєднання різні методів. Як говорилося вище, лікування в таких випадках є засобом полегшення стану пацієнта. Імовірність досягнення ремісії дуже мала.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.