Метаболічний синдром Х — ліки не існує

загрузка...

Метаболічний синдром — це цілий комплекс порушення, до якого відносяться підвищений кров’яний тиск, високий рівень цукру в крові рівня, відкладення надлишкової кількості жиру в області талії, аномальний рівень холестерину, які розвиваються разом, підвищуючи ризик хвороб серця, інсульту і діабету.

Симптоми

У пацієнта з метаболічним синдромом повинні одночасно спостерігатися три і більше з цих ознак:

 • Ожиріння, при якому значна кількість жирової тканини концентрується в області талії. Як правило, одним симптомів метаболічного синдрому вважається об’єм талії більше 102 см у чоловіків і більше 89 см, хоча ці показники можуть дещо варіюватися залежно від зростання та етнічної приналежності.
 • Підвищений кров’яний тиск — систолічний тиск 130 мм / рт. ст і більше, діастолічний — 85 мм / рт. ст. або більше.
 • Високий рівень цукру в крові — 100 мг / дл (5 ммоль / л), або більше.
 • Високий рівень холестерину — рівень тригліцеридів 150 мг / дл (1,7 ммоль / л) та більше, рівень ліпопротеїну високої щільності (ЛВП) — «хорошого» холестерину — менше 40 мг / дл (1,04 ммоль / Л) у чоловіків або 50 мг / дл (1,3 ммоль / Л) у жінок.
 • Причини

  Різні симптоми метаболічного синдрому можуть мати різні причини.

  Вважається, що метаболічний синдром пов’язаний з таким порушенням, як інсулінорезистентність. У нормі глюкоза, яка витягується з споживаної їжі, через кровотік надходить у тканини організму, клітини яких використовують її в якості палива. Глюкоза потрапляє в клітини за допомогою інсуліну. При інсулінорезистентності клітини не відповідають на дію інсуліну належним чином, і проникнення в клітини глюкози виявляється утруднено. У результаті рівень глюкози в крові підвищується, незважаючи на те, що організм намагається контролювати його, виробляючи все більше і більше інсуліну. Як наслідок, рівень інсуліну в крові також перевищує норму. Такі порушення характерні для метаболічного синдрому.

  Крім інсулінорезистентності, на розвиток метаболічного синдрому можуть вплинути деякі генетичні особливості і фактори навколишнього середовища. Схильність до цього порушення може бути успадкована.

  Фактори ризику

  Наступні фактори підвищують ризик розвитку метаболічного синдрому:

 • Вік. Ризик розвитку метаболічного синдрому збільшується з віком. Він спостерігається менш, ніж у 10% людей у віці від 20 до 30 років, і приблизно у 40% людей старше 60 років. Однак знаки, що попереджають про можливість розвитку метаболічного синдрому, можуть з’явитися ще в дитинстві.
 • Ожиріння. У людей з індексом маси тіла більше 25 ймовірність розвитку метаболічного синдрому істотно вище, ніж у людей зі здоровою вагою.
 • Діабет в анамнезі. Люди, у яких є діабет другого типу в сімейному анамнезі, або гестаційний діабет — в особистому анамнезі, більше за інших схильні до розвитку метаболічного синдрому.
 • Інші хвороби. Гіпертонія, серцево-судинні захворювання, синдром полікістозних яєчників також підвищують ризик розвитку метаболічного синдрому.
 • Щоб діагностувати метаболічний синдром, необхідно провести медичний огляд (зокрема, лікар зважує пацієнта і вимірює обсяг його талії), виміряти кров’яний тиск. Також роблять аналіз крові для визначення рівня цукру і холестерину в крові.

  Основним методом лікування метаболічного синдрому є кардинальна зміна способу життя. Пацієнту необхідні щоденні фізичні навантаження (по 30-60 хвилин в день) і здорове харчування — зокрема, виключення насичених жирів, транс-жирів і простих вуглеводів. Також настійно рекомендується знизити вагу — зменшення ваги всього на 5-10% сприяє значному зниженню рівня інсуліну і кров’яного тиску. Оскільки куріння може сприяти інсулінорезистентності, пацієнтам з метаболічним синдромом необхідно відмовитися від цієї звички.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.