Менструальний цикл: що відбувається в ці дні насправді?

загрузка...

Чи знали ви, що при народженні в організмі дівчаток вже зберігаються всі яйцеклітини, які будуть необхідні тілу в майбутньому? Їх кількість сягає півмільйона, і всі ці яйцеклітини зберігаються в яєчниках, кожна — в окремому фолікулі. З віком організм дівчаток починає виробляти різні гормони, які впливають на дозрівання яйцеклітин. Саме в цей момент починається самий перший менструальний цикл — цикл, який буде тривати протягом усього життя жінки аж до кінця менопаузи.

Основи біології: початок циклу

Менструальний цикл — результат безлічі біохімічних реакцій в організмі жінки, що починаються, подібно до ланцюгової реакції, з гіпоталамуса. Гіпоталамус — ділянка мозку, відповідальна за ряд функцій організму, в тому числі за відчуття голоду і спраги, сон, лібідо, роботу ендокринної системи. У гіпоталамусі виробляється фактор, що стимулює вивільнення фолікулостимулюючого гормону з гіпофіза. Фолікулостимулюючий гормон і лютеїнізуючий гормон, що виробляються гіпофізом, в свою чергу активують процес дозрівання яйцеклітини.

Процес дозрівання яйцеклітини супроводжується підвищеним виробленням ще одного гормону, естрогену. Протягом усього періоду дозрівання яйцеклітини, що становить близько семи днів, все більша і більша кількість естрогену проникає в кров. Гормон естроген викликає потовщення внутрішнього шару матки і зміна складу слизу церквіального каналу. Коли рівень гормону естрогену в крові досягає певного показника, гіпоталамус починає виробляти фактор, що прискорює вивільнення з гіпофіза лютеїнізуючого гормону. Під впливом високого рівня цього гормону один з фолікулів лопається, випускаючи дозрілу яйцеклітину. Цей етап називають овуляцією (багато протизаплідні препарати блокують різкий викид лютеїнізуючого гормону, тим самим перешкоджаючи овуляції).

Овуляція

З наближенням овуляції приплив крові до яєчників збільшується і, унаслідок скорочення зв’язувань, яєчник переміщається ближче до фаллопієвій трубі — що, в свою чергу, полегшує процес потрапляння дозрілої і готової до запліднення яйцеклітини в трубу. Безпосередньо перед настанням овуляції в шийці матки виділяється густа, клейка секреція — слиз, що сприяє переміщенню сперматозоїдів до яйцеклітини. Відстеження кількості виділюваної секреції щодня сприяє визначенню найбільш відповідного часу для зачаття дитини. До середини циклу у деяких жінок можуть виникати судоми або інші неприємні відчуття. Відразу ж після овуляції підвищується базальна температура, залишаючись на кілька градусів вище норми протягом декількох днів перед початком наступної менструації.

Усередині фаллопієвій труби за допомогою мініатюрних «війок» яйцеклітина поступово просувається у напрямку до матки. Вже в цей час яйцеклітина може бути запліднена — у цьому випадку настає так звана трубна, або позаматкова вагітність. Запліднення сперматозоїдом яйцеклітини поза матки — випадок досить рідкісний. Розвиток заплідненої яйцеклітини і перетворення її в зростаючий ембріон всередині фаллопієвій труби або де завгодно, але не в матці небезпечно для здоров’я і життя завагітніла жінки. Як правило, в результаті поступового розвитку ембріона тканини фаллопієвій труби рвуться, що призводить до внутрішньої кровотечі і необхідності термінового хірургічного втручання.

Багато жінок заздалегідь планують вагітність, відстежуючи період овуляції і використовуючи цю інформацію для того, щоб уникнути небажаної вагітності або, навпаки, збільшити шанс зачаття.

Зміни матки

У період часу між серединою циклу і початком менструації фолікул, в якому визрівала яйцеклітина, перетворюється в так зване жовте тіло. Жовте тіло виробляє гормони естроген і прогестерон, необхідні для нормального розвитку вагітності. Деякі препарати для штучного переривання вагітності блокують вироблення прогестерону, тим самим стимулюючи викидень. Якщо запліднення яйцеклітини сперматозоїдом не відбувається, на місці жовтого тіла в результаті його зворотного розвитку утворюється так зване білувате тіло.

Естроген і прогестерон іноді називають «жіночими» гормонами, однак вони — хай і не в такій кількості — присутні і в організмі чоловіка. Прогестерон, зокрема, відповідає за покриття поверхні слизової оболонки матки, ендометрію, секрецією залоз, розташованих в самій слизовій. Якщо запліднення яйцеклітини і прикріплення заплідненої яйцеклітини до стінки матки не відбувається, спіральні артерії матки «закриваються», блокуючи приплив крові до поверхні слизової оболонки. Кров надходить у венозні розширення і, разом з відшаровується слизової, утворює менструальна кровотеча. Як правило, менструальний період триває від чотирьох до восьми днів, проте протяжність його може варіюватися протягом життя жінки в залежності від безлічі різних факторів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.