Менструальний цикл і його характеристика

загрузка...

Менструальний цикл відіграє велику роль в житті жінки. За його течією, тривалості і затримці менструацій можна визначити порушення в репродуктивному здоров’ї, вагітність і початок згасання репродуктивної функції. Тому кожній жінці рекомендується вести свій календар менструального циклу, щоб обчислювати найбільш сприятливі дні для зачаття або, навпаки, «безпечні» дні.

Менструальний цикл

Менструальний цикл (від латинського слова menstruus) означає в дослівному перекладі «місячний» цикл. Менструальний цикл — це періодичні зміни в жіночому організмі, спрямовані на можливість зачаття. Тривалість його індивідуальна для кожної жінки і залежить від фізіологічних процесів в організмі жінки, і ніяк не залежить від фаз Місяця. В середньому його тривалість складає 28 днів, але може коливатися від 21 дня до 35. Початком менструального циклу вважається перший день менструації.

Менархе

Менархе — це перший менструальний цикл, який є головною подією статевого дозрівання, яке вказує на можливість зачаття. У середньому менархе наступають у віці дванадцяти років, але може початок першої менструації коливатися від 8 до 16 років. Це залежить від спадковості, від соціальних чинників, перенесених захворювань, кліматичних умов та національної приналежності. Тільки у 30% дівчаток встановлюється регулярний менструальний цикл дуже швидко. Решті на це потрібен час не менше року.

Припинення менструального циклу

Припинення менструального циклу або клімактеричний період настає, в середньому, у віці 40-58 років. У цей період відбувається згасання репродуктивної функції, і він також залежить від спадкових факторів, хронічних захворювань або оперативних втручань. Але сьогодні поняття «клімакс» і «менопауза» зустрічаються все рідше. Більш прийнятої вважається наступна термінологія:

 • пременопаузального період — від 45 років до настання менопаузи;
 • перименопаузі — пременопаузального період і два роки після менопаузи;
 • менопауза — остання менструація, яка в середньому настає в 50 років;
 • постменопаузі — початківець після менопаузи і триває до смерті жінки.
 • Фази менструального циклу

  Розрізняють чотири фази менструального циклу:

 • фолікулярна фаза;
 • овуляторная фаза;
 • секреторна фаза;
 • фаза десквамації.
 • Фолікулярна фаза

  Фолікулярна фаза починається з першого дня менструального циклу. У цей час відбувається дозрівання домінантного фолікула, з якого згодом вийде зріла яйцеклітина. Тривалість її у кожної жінки своя, від 7 до 22 днів, а в середньому становить 14 днів. У матці в цей час починає рости і товщати ендометрій, який готується прийняти запліднену яйцеклітину.

  овуляторного фаза

  До сьомого дня визначається домінантний фолікул, який продовжує зростати і секретує естрадіол, а інші фолікули в цей період зазнають зворотного розвитку. Триває ця фаза три дні, при цьому відбувається викид лютеїнізуючого гормону (ЛГ), під дією якого домінантний фолікул лопається і виходить зріла яйцеклітина. Тобто, овуляція наступає в найближчі 24 години. Для того щоб завагітніти, необхідно розрахувати день овуляції заздалегідь, так як яйцеклітина довго не існує, а сперматозоїди зберігають свою життєздатність до трьох днів. Тому статевий акт повинен відбутися заздалегідь, до овуляції, щоб сперматозоїди встигли проникнути в маткову трубу і зустрітися з дозрілої яйцеклітиною.

  Секреторна фаза

  лютеїнова чи секреторна фаза — це проміжок між овуляцією і початком менструації. Секреторна фаза більш постійна величина і триває 13-14 днів. У цей період утворюється жовте тіло, яке починає продукувати прогестерон (гормон вагітності), естрадіол і андрогени. Протягом секреторної фази залози ендометрія дозрівають, проліферують і починають секретувати. Якщо запліднення яйцеклітини сталося, то вона імплантується на вже підготовлений ендометрій. Якщо ж запліднення не сталося, жовте тіло редукується (назад розвивається), рівень прогестерону падає і починається менструація.

  Фаза десквамації

  Фаза десквамації або менструація триває від трьох до семи днів і супроводжується матковою кровотечею, під час якого відторгається ендометрій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.