Менопауза — зайва вага: звідки беруться зайві кілограми

загрузка...

Після настання менопаузи майже всі жінки набирають зайву вагу. Це пов’язано з тим, що під впливом гормональних змін змінюється і обмін речовин: він сповільнюється. Жінки стають менш рухливими, і енергія, отримана з їжею, відкладається про запас у вигляді жирових відкладень.

Чому під час менопаузи так легко набираються зайві кілограми

Головною ознакою настання менопаузи є зниження секреції жіночих статевих гормонів естрогенів, під впливом яких відбувається дозрівання яйцеклітини в першу половину менструального циклу. Але естрогени впливають не тільки на репродуктивну функцію жінки. Вони беруть участь у всіх видах обміну речовин, стимулюючи їх. Правильний обмін речовин необхідний організму жінки для того, щоб зачати, виносити і народити дитину.

Після того, як репродуктивний період (період дітонародження) закінчується, знижується кількість естрогену, знижується і обмін речовин. Це сигнал про те, що для правильного обміну речовин організму тепер потрібно менше поживних речовин. Але не всі жінки це усвідомлюють і продовжують харчуватися в колишньому режимі. А так як витрата енергії значно знижується через що з’явився почуття постійної втоми, то значна частина того, що надходить в організм з їжею, відкладається про запас, у вигляді жиру. Так уже влаштований наш організм — вся зайва енергія відкладається про запас.

Зайва вага у другій половині життя не додає жінці здоров’я — це зайве навантаження на всі органи і в першу чергу на органи серцево-судинної системи. Саме тому після настання менопаузи у багатьох жінок підвищується кількість серцево-судинних захворювань, а за кількістю інфарктів і інсультів вони поступово наздоганяють чоловіків. Крім того, позитивний вплив на стан кровоносних судин надавали естрогени і зі зменшенням їх кількості збільшуються проблеми з серцево-судинною системою.

Як знизити вагу під час менопаузи

Багато жінок, як тільки починають набирати вагу, сідають на жорсткі дієти, але це не допомагає, що цілком закономірно, адже обмін речовин ще більше сповільнюється. Жорсткі дієти приведуть тільки до ще більшого зниження працездатності, тобто до млявості і втоми. Організм жорстко скорочує свої енергетичні витрати і намагається якомога більше зробити запасів «на чорний день». Цей процес відбувається на несвідомому рівні, і змінити його не можна.

Але цілком можна відрегулювати обмінні процеси за допомогою правильного, збалансованого харчування. Потрібно просто пам’ятати, що тепер організму потрібно менше калорій для того, щоб підтримувати життєдіяльність. В умовах постійного надходження необхідної кількості калорій організм перестане робити запаси.

Але має значення не тільки кількість прийнятої їжі, але і її якість. Не можна, наприклад, повністю відмовлятися від м’ясних продуктів, але їх можна повністю або частково замінити рибою. Необхідні молоко і молочні продукти. Все це білки, вони життєво необхідні в першу чергу головного мозку, і якщо жінка хоче довго зберігати ясність розуму, від білкової їжі відмовлятися не можна. Але багато білків також шкідливо, як і їх недолік — при розкладанні в організмі вони дають багато токсичних продуктів розпаду, а так як печінка і нирки також знижують свою функцію, це може негативно позначитися на стані організму. Більш легкі білки, що містяться в молочних продуктах, можна вживати щодня, нежирні сорти м’яса достатньо отримувати один — два рази на тиждень, стільки ж разів можна вживати рибу, переважно морську.

Корисні каші, овочі та фрукти. Це джерело вуглеводів — основного постачальника енергії, яка так необхідна в літньому віці. У цих продуктах міститься також багато вітамінів, мінеральних солей і клітковини. Вітаміни та мінерали беруть участь в обмінних процесах, а клітковина не перетравлюється в кишечнику, але вона дуже важлива, так як очищає кишечник від покладів калу і токсинів. Особливо корисно їсти сирі овочеві салати (наприклад, з капусти) і яблука — в них багато клітковини.

Жири також важливі для обміну речовин, без них неможливе протікання майже всіх біохімічних реакцій. Важливі як тварини, так і рослинні жири. Але потреба в тваринних жирах буде покриватися за рахунок нежирного м’яса, риби і молочних продуктів — в них завжди є жири. А рослинні жири можна використовувати для приготування їжі і салатів.

Одного правильного харчування мало. Потрібно ще й постійно рухатися — більше ходити, займатися гімнастикою, відвідувати басейн, їздити на велосипеді і так далі.

Для часткового відновлення кількості естрогенів варто приймати фітопрепарати — речовини рослинного походження, до складу яких входять біологічно активні речовини, схожі за своєю будовою на естрогени. У деяких випадках гінекологи призначають жінкам і замісну терапію гормонами. Але будь-які ліки повинен призначати лікар — самолікування небезпечно, так як естрогени можуть стимулювати розвиток злоякісних пухлин.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.