Менопауза: що це таке і що вона змінює у житті

загрузка...

Організм жінки влаштований так, що на народження дітей їй дається певний час. А потім організм починає виробляти менше статевих гормонів, порушується нормальний перебіг менструального циклу і настає так звана менопауза, коли народження дитини стає неможливим.

Поняття «менопауза»

Менопауза — це друга фаза клімактеричного періоду, що наступає після останнього менструального кровотечі. Під час менопаузаи припиняються циклічні зміни в слизовій оболонці порожнини матки, менструальна та дітородні функції, відбуваються зміни гормонального балансу в системі гіпоталамус — гіпофіз — яєчники і зміни в статевих органах, пов’язані з їх в’яненням.

Терміном «менопауза» іноді користуються для позначення останнього маткової кровотечі, обумовленого дією гормонів яєчників. Термін «постменопауза» позначає період зниження, а потім припинення секреції гормонів в яєчниках.

Перехід першої фази клімактеричного періоду в менопаузу визначається зазвичай протягом року після останньої менструації, так як важко визначити, яка менструація буде останньою, адже вони можуть відбуватися в цей період нерегулярно, з великими перервами. Зазвичай це буває у віці від 48 до 52 років.

Гормональні зміни під час менопаузи

Під час менопаузи в яєчниках знижується синтез статевих гормонів. Зрілі фолікули (пухирці, в яких дозрівають яйцеклітини) вже відсутні, прогресують дистрофічні (обмінні, з порушенням харчування тканин) зміни, склерозируются і запустевают кровоносні судини в області статевих органів. У той же час яєчники все ще здатні продукувати деяку кількість статевих гормонів естрогенів. При цьому секреція основного естрогену — естрадіолу різко знижується, зменшується і зміст іншого естрогену — естрону. Зі зменшенням секреції естрогенів, особливо, естрадіолу, посилюється секреція гонадотропних гормонів гіпофіза (фоллікулстімулірующего і лютеїнізуючого гормонів — ФСГ і ЛГ), так як між цими гормонами існує зворотна залежність: чим більше естрогену, тим менше гонадотропних гормонів гіпофіза і навпаки. Але яєчники поступово втрачають здатність реагувати на підвищену стимуляцію гонадотропними гормонами, що призводить до певних змін статевих органів.

Зміни статевих органів під час менопаузи

На тлі вікових гормональних змін посилюються гіпотрофіческіе (зі зменшенням обсягу тканин) процеси в статевих органах. Зменшуються розміри матки (в основному за рахунок м’язового шару) і яєчників, циклічні процеси в слизовій оболонці порожнини матки (ендометрії) закінчуються, залози у слизовій оболонці порожнини матки атрофуються, стоншується кіркова речовина яєчників, а зовнішня білкова оболонка, навпаки, товщає.

Зміни в епітелії шийки матки синхронні змін у слизовій оболонці тіла матки. Залози каналу шийки матки також поступово припиняють функціонувати, слизова оболонка стає атрофічною (всохлі). Довше зберігає свої властивості слизова оболонка піхви, це відбувається тому, що вона більш чутлива до невеликої кількості естрогенів. Але поступово і слизова оболонка піхви стоншується, зникає її складчастість, припиняється розмноження клітин епітелію.

Зміни в інших органах і системах

Зміни в інших органах і системах під час менопаузи також значні. Особливо значні зміни відбуваються в нервовій, ендокринної та серцево-судинній системах. Всі ці органи і системи поступово втрачають свої функції. Менопаузу, також як і клімакс, можуть супроводжувати більш-менш виражені зміни з боку центральної нервової системи: напади головного болю (іноді у вигляді мігрені), пітливість, припливи жару, свербіж статевих органів. Можуть з’являтися дратівливість, образливість, порушення пам’яті і працездатності, швидка стомлюваність, безсоння і так далі. У деяких жінок менопауза протікає на тлі постійних депресій.

Змінюються жирової, водний і вуглеводний обмін. Це проявляється в зменшенні або збільшенні жирових відкладень, набряках, зміні добового об’єму крові і так далі. Можуть спостерігатися нерізко виражені функціональні зміни надниркових залоз і щитовидної залози, що пояснює деякі види обміну речовин, пігментні плями на шкірі, пітливість і так далі.

Під час менопаузи важче протікають серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, захворювання печінки, нирок, щитовидної і підшлункової залоз, алергічні стани.

Таким чином, менопауза сприяє тому, що в організмі жінки поступово знижуються функції всіх органів і систем.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.