Менопауза — ожиріння: як його уникнути

загрузка...

Менопауза — це період, коли знижуються всі види обміну речовин, що сприяє відкладенню зайвого жиру. Майже всі жінки додають у вазі в цей період життя, а у деяких жінок розвивається ожиріння. Для літньої людини ожиріння — це дуже небезпечний стан, так як зайва вага збільшує навантаження на всі органи.

Ожиріння як результат зниження кількості естрогенів

В період менопаузи (тобто після того, як припинилися менструації) відбувається зниження секреції жіночих статевих гормонів естрогенів. Естрогени надають саме різне дію на організм людини. Саме під дією естрогенів відбувається дозрівання яйцеклітини в яєчнику, естрогени готують організм матері до вагітності, роблячи запаси жиру в потрібних місцях, там, де потрібна захисна подушка для попередження травмування дитини — в області стегон і сідниць.

Як тільки кількість естрогенів знижується, сповільнюється обмін речовин і жиру починає відкладатися більше. Але організму тепер не потрібно відкладати жир в області стегон і сідниць і під дією чоловічих статевих гормонів андрогенів (вони завжди є в організмі жінки) жир починає відкладатися по чоловічому типу в області внутрішніх органів і живота. У результаті може сформуватися центральне або вісцеральні ожиріння, яке набагато небезпечніше ожиріння за жіночим типом.

Особливості центрального ожиріння у жінок

Центральне ожиріння небезпечно тим, що дає безліч ускладнень з боку внутрішніх органів, особливо, з боку серцево-судинної системи. Як відомо, інфаркти та інсульти в молодому віці частіше бувають у чоловіків, особливо, схильних до повноти. З настанням у жінок менопаузи вони порівнюються за кількістю цих захворювань з чоловіками. Саме це є найнебезпечнішим результатом ожиріння у жінок в період менопаузи.

Як же визначити, що ожиріння формується саме по центральному типу? Для цього просто потрібно виміряти окружність талії і стегон. Якщо ці цифри будуть рівні або окружність талії перевищить окружність стегон, то це говорить про наявність центрального ожиріння.

Як боротися з ожирінням під час менопаузи

Як же справитися з таким станом? Перш за все, потрібно чітко знати причину появи ожиріння — зниження гормонального фону і в результаті зниження швидкості обмінних процесів в організмі. Висновок напрошується сам собою: для зменшення ваги потрібно менше їсти і більше рухатися.

Але все добре в міру. Тому що практикуються деякими жінками жорсткі дієти не приносять успіху, а деколи сприяють ще більшій набирання ваги. Справа в тому, що надходження занадто малої кількості харчових речовин змушує організм переходити на режим жорсткої економії — економити витрату енергії. Енергія, що отримується з їжі йде на забезпечення роботи обміну речовин, внутрішніх органів і на звичайну роботу протягом дня. У режимі економії обмінні процеси протікають ще більш повільно, а зниження енергії для повсякденної роботи призводить до млявості і малорухливості. Виходить замкнуте коло: чим менше людина їсть, тим більше енергії зберігається про запас, тобто відкладається у вигляді жиру.

Виходом з положення може стати тільки правильне раціональне харчування з меншою кількістю добових калорій, ніж у молодому віці. Добова кількість калорій краще розподілити на п’ять-шість прийомів їжі. Це змусить постійно працювати шлунково-кишковий тракт і забирати частину енергії, не даючи їй відкладатися у вигляді жиру.

Психотерапевтичні методи боротьби з ожирінням

Перехід на раціональне харчування означає і перехід на вживання тільки корисних продуктів. Це не так просто, як здається. Якщо жінка завжди любила жирне м’ясо, солодощі, тістечка, а після настання менопаузи їй краще вживати нежирні продукти і виключити прості вуглеводи (слабкості і здобу), то це дається не так легко. Особливо важко доводиться при стресах і високих нервово-психічних навантаженнях — хочеться «заїсти» стрес чимось смачненьким, доставити собі це маленьке задоволення.

Відбувається цей процес на несвідомому рівні. І навіть якщо жінка прекрасно розуміє, що відбувається, вона деколи не в змозі впоратися з собою та продовжує вживати шкідливі для неї продукти у великій кількості. Допомогти в цій ситуації можуть психотерапевтичні прийоми, які дозволяють ввести інформацію безпосередньо в підсвідомість, минаючи свідомість. Існують спеціальні психотерапевтичні методики лікування ожиріння, які проводяться лікарями — психотерапевтами. В залежності від кваліфікації психотерапевта вони можуть надавати різний вплив на організм, в тому числі і бути дуже ефективними.

Але дещо може зробити і сама жінка. Для того, щоб ввести в підсвідомість ту чи іншу інформацію, потрібно заздалегідь приготувати і вивчити напам’ять потрібну фразу-установку, наприклад, таку: «Жирні і солодкі продукти — це отрута для мого організму». Найкращий час для введення яких-небудь установок в підсвідомість — це стан напівдрімоти, яке виникає при засипанні і відразу після того, як людина прокинеться. Саме в цей час і потрібно багато разів повторювати потрібні фрази. Ефект не буде моментальним — щоб «вмовити» свою підсвідомість потрібен час. Але вже через місяць постійної роботи над собою можна помітити значне зниження тяги до шкідливих продуктів.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.