Менопауза і маткові кровотечі: в чому причини

загрузка...

Під час менопаузи часто починаються маткові кровотечі. Найчастіше це пов’язано з порушенням циклічності роботи системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — матка і зі зниженням або збільшенням кількості виробляються яєчниками естрогенів. Під час менопаузи через вікової перебудови гіпоталамуса порушується строга циклічність виділення гонадотропних гормонів гіпофіза, що і призводить до різних порушень.

Робота системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — матка під час менопаузи

Робота системи гіпоталамус — гіпофіз — яєчники — матка відбувається за допомогою як прямих, так і зворотних зв’язків. Гіпоталамус виділяє гормони, які можуть стимулювати або, навпаки, блокувати виділення гонадотропних гормонів гіпофіза. Гонадотропні гормони гіпофіза в свою чергу стимулюють секрецію гормонів яєчника. Але якщо гормонів яєчника виділяється багато, то це гальмує секрецію гонадотропних гормонів і навпаки.

У репродуктивному віці гіпоталамус працює строго циклічно, що призводить до циклічного виділення гормонів гіпофіза і яєчників і появи відповідних циклічних змін в слизовій оболонці матки. При порушенні циклічності роботи гіпофіза порушується виділення та всіх інших гормонів. Під час менопаузи відбувається зниження кількості естрогенів, що стимулює вироблення фоллікулстімулірующего гормону гіпофіза (ФСГ). Під впливом ФСГ розростається тканина оболонки фолікулів, яка виробляє естроген — естрогенів стає багато. Це призводить до того, що слизова оболонка порожнини матки то розростається, то частково відторгається, так як фолікул дозріває, але до кінця він дозріти не може і не виходить з фолікула, тобто овуляції не відбувається (ановуляторних цикл). Фолікул починає повільно розсмоктуватися, тривалий час виділяє при цьому жіночі статеві гормони естрогени, під дією яких розростається слизова оболонка порожнини матки.

Чому виникають маткові кровотечі під час менопаузи

Повна атрезія (зворотний розвиток) фолікула викликає припинення виділення естрогенів і відторгнення сильно розрослася слизової оболонки порожнини матки, що супроводжується сильною кровотечею. Кровотеча може бути тривалим і нерівномірним, якщо гормони виділяються нерівномірно — це створює окремі ділянки некрозу (омертвіння) слизової оболонки, відторгнення яких супроводжується кровотечею.

Різке зниження кількості естрогенів також може бути причиною кровотеч, так як призводить до атрофії (зменшення в обсязі) слизової оболонки.

Кровотечі в менопаузі можуть бути викликані і різними захворюваннями, поліпами слизової оболонки матки і шийки матки, пухлинами яєчників і матки. Крім того, вони можуть виникати при гіпертонічній хворобі, при порушенні стану кровоносних судин, при застосуванні естрогенних препаратів або теплових процедур, а також при захворюваннях інших органів і систем, наприклад, при порушенні згортання крові, важких захворюваннях печінки і так далі.

Як проявляються

Найчастіше маткові кровотечі після настання менопаузи проявляються метрорагія — нециклічними кров’яними виділеннями із статевих шляхів. При цьому тривалість і обсяг крововтрати можуть бути дуже різними — вони залежать від основного захворювання, що викликало маткова кровотеча. Наприклад, підвищена кількість естрогену може викликати появу великої кількості слизу шийки матки, а недолік естрогенів може призвести до зморщування слизової оболонки піхви.

Сильні кровотечі, які вимагають невідкладної допомоги, після настання менопаузи зустрічаються рідко, зазвичай вони пов’язані з раком матки і руйнуванням стінок великих кровоносних судин. Але навіть якщо кровотечі не дуже сильні, все одно вони небезпечні, так як регулярні крововтрати призводять до формування залізодефіцитних анемій, які важко піддаються лікуванню в цьому віці. Ознаками залізодефіцитної анемії є слабкість, млявість, швидка стомлюваність, блідість шкіри і слизових оболонок, зниження апетиту, порушення пам’яті, запаморочення, головний біль. Все це призводить до стійкого порушення працездатності.

Діагностика та лікування

Для того щоб призначити адекватне лікування при маткових кровотечах, жінку спочатку обстежують. Перевіряється кров на гормони, стан слизової оболонки порожнини матки і каналу шийки матки за допомогою гістероскопії, під час якої беруться зіскрібки з внутрішньої поверхні цих органів для лабораторного дослідження.

Лікування призначається залежно від остаточного діагнозу. Наприклад, при підвищеній кількості естрогену і надмірному розростанні слизової оболонки порожнини матки хороший ефект може бути від вишкрібання порожнини матки (кровотечі припиняються). При недостатності естрогенів зазвичай хороший ефект дає застосування гормональних мазей і свічок. Поліпи і пухлини порожнини матки і каналу шийки матки лікують у відповідності з існуючими правилами.

У будь-якому випадку при маткових кровотечах після настання менопаузи потрібно провести ретельне обстеження жінки.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.