Менінгіт — запалення оболонок мозку

Менінгіт — запалення тканин, оболонок головного та спинного возго, яке може бути викликано рядом бактерій, вірусів і, в рідкісних випадках, грибкових мікроорганізмів. Досить часто менінгіт ускладнюється септицемією — зараженням крові бактеріями, особливо, якщо розвиток менінгіту викликано менінгококової бактеріями.

Бактеріальний менінгіт — рідкісне, але дуже серйозне захворювання, яке в більшості випадків викликають бактерії виду neisseria meningitides (менінгококи). У рідкісних випадках бактеріальний менінгіт можуть викликати пневмококи (streptococcus pneumoniae), гемофільна паличка (haemophilus influenzae), кишкова паличка (escherichia coli). Найбільш уразливі для бактеріального менінгіту діти молодше п’яти років і підлітки.

Вірусний менінгіт — набагато більш поширена форма менінгіту, що представляє собою ускладнення різних вірусних захворювань. Зазвичай вірусний менінгіт набагато менш небезпечний для людини, ніж бактеріальний менінгіт. Вірусний менінгіт може розвиватися на тлі свинки, вітрянки, вірусного грипу, герпесу.

Бактеріальний менінгіт і септицемія

Neisseria meningitidis (менінгококи) — найпоширеніший вид бактерій, що існують в порожнині носа і горла багатьох людей (в середньому в одного з чотирьох). Поза людським організмом ці бактерії існувати не можуть, а від людини до людини передаються повітряно-крапельним шляхом або при обміні рідиною. У тих рідкісних випадках, коли імунна система людини не справляється із завданням придушення активності менінгококів, бактерії проникають в кров, викликаючи менінгіт (часто на тлі супутнього зараження крові, септицемії). Бактеріальний менінгіт, викликаний менингококками — важке, але не заразне захворювання, ризик заразитися таким менінгітом дуже низький.

У більшості випадків, особливо у дітей, розвиток менінгіту не супроводжується специфічними симптомами на ранній стадії — найчастіше першими ознаками захворювання стають підвищена стомлюваність, підвищена температура тіла, загальне відчуття нездужання. Характерний симптом менінгококової інфекції — червона або пурпурного кольору висип, що з’являється на деяких ділянках тіла.

Лікування менінгіту

При підтвердженні діагнозу потрібне термінове лікування бактеріального менінгіту ін’єкціями антибіотиків. Для визначення різновиди бактерій, які спровокували менінгіт, зазвичай виконуються аналізи крові і пункція рідини з спинного мозку (люмбальна пункція). В залежності від результатів таких аналізів визначаються препарати, необхідні для лікування.

У деяких випадках лікування бактеріального менінгіту припускає курс ін’єкцій стероїдів. Стероїдні препарати пригнічують запальний процес, часто супроводжує розвиток менінгіту. Дослідження показують, що стероїди при лікуванні менінгіту зменшують ризик можливих ускладнень — наприклад, проблем зі слухом у майбутньому.

Якщо точна причина виникнення симптомів менінгіту визначена і з’ясовано, що менінгіт викликаний яким-небудь вірусом, антибіотики для лікування захворювання не призначаються — такі препарати проти вірусних інфекцій марні. Як правило, імунна система людини протягом декількох днів або тижнів самостійно справляється із завданням придушення вірусів.

Можливі ускладнення менінгіту

Хоча бактеріальний менінгіт вважається дуже небезпечним захворюванням, здатним викликати безліч ускладнень, прогноз багато в чому залежить від оперативності лікування. Якщо мегінгіт виявлений на ранній стадії і лікування починається відразу ж, ризик ускладнень менше. Відсутність належного лікування може призвести до летального результату в більшості випадків. Особлива проблема в тому, що бактеріальний менінгіт і часто супроводжуюча його септицемія розвиваються дуже швидко, а симптоми захворювання на ранній стадії дуже лего сплутати із симптомами інших хвороб. У деяких випадках захворювання розвивається настільки швидко, що ще вранці чоловік був повністю здоровий, до середини дня помітив симптоми, схожі на симптоми грипу, а до вечора хвороба посилилася настільки, що знадобилася термінова медична допомога.

У число найбільш поширених потенційних ускладнень бактеріального менінгіту входять:

 • Втрата слуху — найпоширеніше ускладнення після менінгіту. У багатьох випадках після завершення лікування виконується перевірка слуху.
 • Проблеми зі сприйняттям і засвоюванням інформації. У дітей, які перенесли бактеріальний менінгіт, можуть спостерігатися проблеми з навчанням у школі.
 • Епілепсія. У рідкісних випадках на фоні пошкодження мозку, викликаного бактеріальний менінгіт, розвивається епілепсія.
 • Порушення роботи нирок. У дуже рідкісних випадках септицемія (зараження крові) на тлі менінгіту може призвести до дисфункції нирок.
 • Проблеми з суглобами або кістками. Септицемія, що супроводжує бактеріальний менінгіт, може викликати ушкодження сполучних тканин.
 • У вірусного менінгіту, який вважається хворобою досить неприємною, але не небезпечною, таких серйозних ускладнень немає. У рідкісних випадках після вірусного менінгіту спостерігаються незначні пошкодження мозку.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.