Менархе — перебудова в організмі дівчинки

загрузка...

Організм жінки влаштований дуже складно, вперше з цими складнощами дівчинка стикається в підлітковому віці, коли у неї з’являється перша менструація, у зв’язку з чим, настає перебудова роботи всього організму. Безліч нюансів дозрівання і роботи жіночого організму вимагають пояснення і краще, якщо в цей період дівчинці пояснять, що ж конкретно відбувається в її організмі.

Що відбувається в організмі дівчинки в період «перебудови»

Тіло дівчинки формується під впливом жіночих статевих гормонів естрогенів: збільшується вага тіла, формуються первинні статеві ознаки (розвивається груди, зміни зачіпають зовнішні і внутрішні статеві органи). Коли вага тіла дівчинки досягає певного рівня, в роботу включається вищий регулятор діяльності ендокринної системи організму — гіпоталамус (ділянка головного мозку, що відповідає за роботу гормонів). У зв’язку з цим у дівчаток, які мають велику вагу, статеве дозрівання наступає раніше. Гіпоталамус впливає на головну залозу внутрішньої секреції — гіпофіз, який у відповідь на цей сигнал починає виробляти гонадотропні (стимулюючі вироблення статевих гормонів) гормони — лютеїнізуючий і фоллікулстімулірующій (ЛГ і ФСГ). Під впливом цих гормонів в яєчниках (жіночих гонадах) виробляються жіночі статеві гормони (естроген і прогестерон) і дозрівають перші яйцеклітина.

Першим починає діяти ФСГ — він стимулює вироблення естрогену і контролює дозрівання яйцеклітини. Яйцеклітина дозріває в спеціальному бульбашці, фолікулі. Коли вона дозріла, в роботу включається ЛГ, який сприяє розриву оболонки фолікула (цей момент називається овуляцією) і виходу яйцеклітини назовні. Яйцеклітина відправляється подорожувати по маткових трубах для зустрічі там із сперматозоїдом. У цей час поряд з підвищенням рівня ЛГ відзначається підйом рівня ФСГ і тестостерону (чоловічого статевого гормону, який у невеликих кількостях завжди присутня в організмі жінки). Невелике підвищення рівня тестостерону призводить до більш яскраво вираженого статевому потягу.

Під впливом естрогенів матка готується до прийому заплідненої яйцеклітини (зародка): в ній розростається слизова оболонка, до якої повинна прикріплятися запліднена яйцеклітина. ЛГ сприяє виробленню в залишилася порваній оболонці фолікула (він перетворюється на жовте тіло) прогестерону, кількість якого наростає після овуляції. Якщо запліднення не наступає, то слизова оболонка матки відторгається і настає менструація.

Всі фази менструального циклу формуються далеко не відразу, це відбувається приблизно протягом року. Якщо порушена робота гіпоталамуса або гіпофіза, то може наступити неправильне формування менструального циклу, тобто наступити затримка статевого розвитку.

Що таке менархе

Якщо гормональний розвиток дівчинки йде правильно, то в 12-13 років у неї з’являється перша менструація або менархе. Менархе звичайно відбувається через два роки після того, як відбуваються перші зміни у розвитку грудей. У цей період відбувається активний розвиток тіла то жіночим типом: стегна стають ширше, формуються молочні залози, збільшується розмір зовнішніх жіночих статевих органів і починається їх оволосіння за жіночим типом. Менархе — це головна ознака статевого дозрівання жіночого організму, який вказує на здатність організму до вагітності.

Жіночі статеві гормони (естроген і прогестерон) викликають набухання молочних залоз, збільшення обсягу слизу, що виділяється з каналу шийки матки, розростання слизової оболонки матки і т. д., тобто готують організм до вагітності. Чоловічі статеві гормони відповідають за статевий потяг. Порушення співвідношення жіночих і чоловічих статевих гормонів, а також недостатність гонадотропних гормонів (ЛГ і ФСГ) викликають різні порушення в дозріванні організму дівчинки.

Час настання менархе залежить від фізичного розвитку дівчинки, її харчування, перенесених захворювань, умов життя і т.д. Провісниками менархе можуть бути перепади в настрої і самопочутті (дратівливість, стомлюваність, депресії, слабкість, головні болі, запаморочення, болі внизу живота, нудота і т.д.).

Вплив стресів на формування менструального циклу дівчинки

У період формування менструального циклу і перебудови роботи всього організму дівчинка стає дуже чутлива до різного роду емоційних впливів. Стреси сприяють зниженню роботи гіпоталамуса, який не так активно «вимагає» вироблення гіпофізом гонадотропних гормонів ЛГ і ФСГ. Зниження кількості ЛГ і ФСГ в крові призводять до зниження вироблення жіночих статевих гормонів. Це може проявитися повною відсутністю менструацій (аменорея) або різким порушенням їх регулярності.

Сама перша менструація може викликати в дівчинки стан стресу, якщо її до цього не підготувати, тому дівчинка у віці 10-11 років вже повинна знати, що відбувається в її організмі, вона повинна бути психологічно готова до появи першої менструації — менархе.

У яких випадках потрібно звертатися до дитячого гінеколога

Дуже раннє або, навпаки, пізніше менархе може бути як варіантом норми (наприклад, вродженою особливістю, яка була у матері), так і ознакою захворювання.

Дуже рання поява менархе (до 10 років) повинно бути приводом для звертання до лікаря: це може бути ознакою пухлини головного мозку або яєчників. Пізніше дозрівання (пізніше 15 років) може бути ознакою якихось гормональних порушень і тому також має бути проконсультовано у гінеколога.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.