Мексидол — інструкція із застосування препарату

Мексидол — це препарат, який робить багатобічна позитивний вплив на центральну нервову систему і застосовується при порушеннях мозкового кровообігу, енцефалопатії на тлі порушень мозкового кровообігу, атеросклерозу судин головного мозку, вегето-судинної дистонії, неврозах і інших станах.

Механізм дії мексидола

Мексидол (міжнародна непатентована назва — оксіметілетілпірідіна сукцинат) відноситься до групи гетероароматических антиоксидантів, які пригнічують утворення вільних радикалів (вільні радикали утворюються в процесі окислювально-відновних реакцій і руйнують все на своєму шляху — саме через вільних радикалів відбувається старіння організму) . Придушення реакцій, які сприяють утворенню вільних радикалів, сприяє відновленню структури і функції мембран клітин тканин, в тому числі еритроцитів і тромбоцитів, що знижує ймовірність розвитку гемолізу (руйнування еритроцитів). Відновлюється також стан мембран клітин міокарда (серцевого м’яза) і судинних клітин, що сприяє зміцненню серцево-судинної системи в цілому.

Під дією мексидола поліпшуються обмінні процеси в клітинах, в тому числі енергетичний обмін (мексидол активно залучає в обмін речовин глюкозу — джерело енергії). Це призводить до того, що тканини менш потребують кисню (антигіпоксичну дію).

Володіє мексидол і адаптогенну, а також антистресовим дією. Це проявляється у підвищенні резистентності (несприйнятливості) організму до впливу різних пошкоджуючих факторів при таких станах, як шок, гіпоксія, стрес, безсоння, фізичні та емоційні перевантаження, черепно-мозкові травми, порушення мозкового кровообігу, інтоксикації алкоголем, наркотичними і токсичними речовинами.

Ще одна властивість мексидола — це здатність знижувати вміст в крові загального холестерину та ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), з яких утворюється «шкідливий» холестерин, що йде на утворення атеросклеротичних бляшок у кровоносних судинах. У результаті відбувається розсмоктування атеросклеротичних змін в артеріях.

Ангіопротектівное дію мексидола полягає в тому, що він поліпшує рух крові в дрібних кровоносних судинах і плинність крові, зменшує агрегацію (склеювання, в результаті чого утворюються тромби) тромбоцитів, що є профілактикою тромбоутворення, наприклад, при варикозної хвороби.

Мексидол позитивно впливає на стан головного мозку — покращує обмін речовин у нервових клітинах і передачу нервових імпульсів з клітини на клітину, кровопостачання головного мозку, сприяє підвищенню резистентності головного мозку до нестачі кисню і зниженню вираженості клінічних проявів інсульту. Він покращує і вищі функції головного мозку, такі, як здатність до навчання, пам’ять, увагу, розумову працездатність, не викликаючи при цьому загальмованості і розслабленості (ноотропну дію).

Антиалкогольної дію мексидола проявляється в тому, що він надає протрезвляющій ефект і застосовується для лікування абстинентного синдрому і гострих отруєнь алкоголем. Мексидол також здатний захистити організм при підвищеній радіації, при інтоксикації на тлі гострого панкреатиту.

Після попадання в організм мексидол вже через півгодини досягає максимальної концентрації в плазмі крові, швидко розподіляється по органах і тканинах, де циркулює протягом 9 годин. Потім розкладається в печінці та виводиться з організму з сечею.

Мексидол випускається в таблетках і в ампулах з розчином для ін’єкцій.

Показання та протипоказання для застосування мексидола

Мексидол призначають при наступних захворюваннях і станах:

 • при гострому порушенні мозкового кровообігу;
 • при енцефалопатії (незапальні захворювання головного мозку) внаслідок судинних порушень;
 • при вегето-судинних порушеннях;
 • при порушеннях діяльності центральної нервової системи на тлі атеросклерозу;
 • при неврозах і неврозоподібних станах на тлі захворювань і травм центральної нервової системи;
 • при абстинентному синдромі при алкоголізмі і при отруєнні алкоголем;
 • при отруєнні нейролептиками;
 • при гострих гнійно-запальних процесах черевної порожнини (панкреатиті, перитоніті);
 • при високих фізичних і емоційно-стресових навантаженнях.
 • Протипоказання для застосування мексидола:

 • підвищена чутливість до компонентів препарату;
 • гострі порушення функції печінки або нирок;
 • вагітність і період грудного вигодовування (клінічні дослідження з даною групою хворих не проводилося).
 • Мексидол добре переноситься, не завдає шкоди організму і практично не має побічних ефектів (ну крім, звичайно, алергій). Іноді при його застосуванні з’являється сухість у роті і нудота. Так як мексидол володіє легкою заспокійливою дією, то водіння автомобіля під час курсу лікування не рекомендується.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.