Медитація — як зробити відпочинок продуктивним

Скільки разів доводилося нам чути: «Розслабся! Нервові клітини не відновлюються »або« Не хвилюйся, все буде добре ». Скільки разів ми чули і не вірили. Чи не перенастроювати на позитивний лад, і продовжували замість цього закопуватися в свої проблеми і переживання ще глибше. Допомагало? Навряд чи.

Біда вся в тому, що не вміємо ми толком розслаблятися. Робота замучила, рутина заїла, все погано? Чекаємо вихідних. Як їх проводимо? У рутині домашньої, в клопотах і посиденьках перед «блакитним екраном». Чого дивуватися, що неділя пролітає непомітно, а попереду — довга тиждень … бр-р-р!

На щастя, є засіб від такого непродуктивного відпочинку. Щоб навчитися розслаблятися правильно, вам потрібно всього лише звернутися до багатовікової мудрості. Мудрість ця — в силі самозаглиблення, що прихована в медитації.

Медитація — не китайська грамота і не майстерність обраних. Навчитися медитувати може кожен. Кожен, хто захоче відшукати шлях до себе. Взагалі, медитація — загальна назва дуже широкого діапазону прийомів, які спрямовані на розслаблення тіла і заспокоєння розуму. Медитувати і марити наяву — речі різні.

Медитація — це дія, духовна практика, за допомогою певних поз і рухів дозволяє зробити якесь внутрішнє подорож, пробуджувати тілесну пам’ять і очищати розум і душу від зайвого.

Систематичні заняття медитацією розвивають зони мозку, відповідальні за увагу і прийняття рішень та покращують здатність до концентрації.

Подорожувати «всередину себе» не так складно, як може здатися на перший погляд. Але й не так вже просто. Важливо зрозуміти техніку і навчиться виконувати вправи правильно, акцентуючись не на зовнішній їх складової. Медитативні практики припускають кілька етапів: збереження певної пози тіла, період концентрації, відсторонене спостереження своїх думок і саму медитацію. Медитувати можна і в русі — під час прогулянки, ранкової пробіжки. Головне в медитації: зосередитися на своєму внутрішньому світі і «зупинити» мислення, щоб піти від погляду повсякденного.

Мета медитативного «тріпа» — у тимчасовому виключенні тієї частини нашої психіки, яка постійно переробляє інформацію. У медитації важливо доторкнутися до порожнечі — максимально абстрагуватися, але не заснути, а лише захистити себе від інформації ззовні.

На відміну від релаксації (більше націленої на зниження м’язового тонусу, внутрішньої напруги), медитація вимагає пильності та зосередженості. Медитирующий людина сама контролює себе і свої реакції. Їм ніхто не може маніпулювати.

Наша свідомість до межі захаращене неприємними роздумами, внутрішніми комплексами та іншими «бонусами», без яких цілком можна обійтися. Щоб звільнитися від них, треба ввійти в стан енстаза. Енстаз — це одночасно порожнє і наповнене до країв свідомість. У цьому стані людина здатна спостерігати все, що відбувається в ньому (відчуття, емоції, думки) і активно, і в той же час — відсторонено.

Медитуючи, ми займаємо позицію споглядання і прийняття. Засвоївши такий внутрішній погляд, медитацію легко поєднувати майже з будь-яким заняттям.

медитативні подорож не нав’язує норми та правила, не закликає, не є способом сховатися від проблем. Воно дає можливість поглянути на ситуацію з нового ракурсу.

Заняття медитацією дуже корисні: вони здатні зменшувати головні, менструальні болі, знижувати кров’яний тиск і частоту серцевих скорочень, знімати занепокоєння і полегшувати хронічні, наприклад, простудні хвороби. Медитація, можливо, не вилікує вас повністю від будь-якої недуги, але напевно допоможе швидше з ним впоратися.

Навіть лікарі визнають, що багато хвороб пов’язані з безконтрольністю наших емоцій і бажань. Медитація допомагає цей ефект долати. Коли ми занурюємося в себе, нормалізуються біохімічні процеси нашого організму, включаючи саморегуляцію.

За результатами досліджень, медитація знижує рівень стресу, допомагає при деяких видах фобій, удвічі знижує ймовірність рецидиву депресії і підвищує імунітет.

Правда, варто пам’ятати, що постійна медитація підходить не всім. У людей з тендітною психікою вона може викликати напади тривоги. Не варто нею займатися в моменти криз (при розлученні, звільнення або втрати когось із близьких).

Анастасія Крайнер

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.