Медитація — лікує тіло і дух

При згадці медитації ми негайно уявляємо собі йога або гуру, який сидить в дивній позі (найчастіше позі лотоса) і протяжно виспівували один-єдиний стиль — OM. Якщо ви вважаєте, ніби медитація — виключно духовне заняття, знайте, що ви позбавляєте себе прекрасної можливості не тільки розслабити напружене тіло, але і поліпшити функції інтелекту, пам’ять, а також здатність до осяяння і вирішенню проблем.

Протягом багатьох століть медитація залишається основним засобом фізичної релаксації, а також способом підвищення емоційної, інтелектуальної і фізичної чутливості і досягнення душевного просвітління. Сьогодні багато говорять про ці властивості йоги і життя «на більш чутливою хвилі», але часто важко пояснити точне значення цих слів.

А в дійсності справа в тому, що після занять йогою електричні імпульси, що проходять в мозку, прискорюються, швидкість їх вібрації перевищує частоту, характерну для нормальної активності мозку в стані неспання. Це науково доведений факт, встановлений за допомогою електроенцефалограф — приладу, що вимірює мозкову активність.

Фізика йоги

Коли ви ведете машину, готуєте вечерю, працюєте за комп’ютером — одним словом, займаєтеся звичайними повсякденними справами — частота імпульсів мозку обмежена бета-діапазоном і становить в середньому 12 — 24 Гц.

Однак існує і більш висока частота електричних мозкових імпульсів в діапазоні 26 — 70 Гц. Це гамма-діапазон, що відповідає за поліпшення розумової активності, вирішення проблем, осяяння і рівень чутливості. У цьому діапазоні також поліпшуються функції пам’яті внаслідок посилення «зв’язки» — здатності мозку формувати асоціативні зв’язки і з’єднувати різні фрагменти інформації в цілісну картину, що відбувається, наприклад, у тому випадку, коли певний запах або звук викликають у пам’яті певне спогад.

Так, вчені встановили, що імпульси мозку знаходяться в гамма-діапазоні в період швидкого сну, коли ми бачимо сновидіння. Тому геніальні ідеї або відповідь на питання, що мучить і невирішене питання нерідко приходять уві сні — це відбувається в тому випадку, коли осяяння, що трапилося в період швидкого сну, вдалося зберегти в стані неспання. Відомо, що багато винахідників побачили свій винахід у сні, композитори часто бачать уві сні ноти ще ненаписаних творів, а поети — текст геніальних віршів. Прості смертні ж часто знаходять у сні відповіді на важливі питання (не дарма кажуть «ранок вечора мудріший»), які допомагають знайти вихід із складних життєвих ситуацій.

Медитація і частота мозкових імпульсів

Але для того, щоб вийти в заповітний гамма-діапазон і випробувати просвітлення, зовсім необов’язково спати або приймати спеціальні засоби — потрібно тільки навчитися медитувати!

Нещодавно було проведено дослідження, в якому взяли участь буддисти. Частота мозкових імпульсів вимірювалася до, під час і після сеансу медитації. Вчені виявили, що під час медитації частота імпульсів перебувала в гамма-діапазоні. Однак найбільше дослідницьку групу здивувало те, що цей стан збереглося і після закінчення медитації. В експерименті брали участь буддисти, практикують медитацію протягом багатьох років, і люди, що займаються медитацією лише кілька місяців. Виявилося, що вихід в гамма-діапазон відбувався швидше у людей з багаторічним досвідом медитації, в той час як новачкам потрібно для цього тривалий час, і просвітлення у них наступало вже після закінчення сеансу медитації. Це означає, що багаторічна звичка до медитації істотно покращує розумову діяльність в стані неспання.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.