Мазок з шийки матки: необхідна профілактика

загрузка...

Мазок з шийки матки дозволяє гінеколога проаналізувати стан слизової шийки матки. Під час природного процесу руху клітинних шарів існує ймовірність ушкодження клітин. Мазок з шийки матки дозволяє визначити ступінь пошкодження тканини і запобігти розвитку раку матки.

«Аномальні» результати мазка з шийки матки показують зміни клітин в області шийки матки. У деяких випадках такі зміни означають розвиток раку шийки матки — хоча далеко не завжди «аномальні» результати аналізу пов’язані з наявністю раку. Регулярне проходження таких аналізів дозволяє в значній мірі знизити ймовірність розвитку раку шийки матки.

Нетипові результати аналізу слизової шийки матки можуть бути пов’язані з різними чинниками. У їх числі:

Інфекції

 • Піхвова трихомонада
 • Грибкові мікроорганізми
 • Наявність великої кількості коккобацілламі в піхвовому середовищі
 • Бактеріальний вагіноз
 • Клітинні зміни, пов’язані з вірусом простого герпесу
 • Реактивні зміни клітин можуть бути пов’язані з:

 • запалення
 • атрофія
 • радіації
 • внутрішньоматкових протизаплідних засобів
 • Аномалії епітеліальних клітин пов’язані з:

 • Атиповими клітинами плоского епітелію неясного значення
 • плоскоклітинний інтраепітеліальних поразкою низького ступеня
 • плоскоклітинний інтраепітеліальних поразкою високого ступеня
 • епідермоїдний рак
 • Що може означати аномальний результат мазка з шийки матки?

  Для визначення результатів аналізу стану шийки матки найчастіше використовується класифікація Бетезда, що передбачає ряд спеціальних категорій для характеристики результатів. Одна з таких категорій — ступінь внутрішньоепітеліального поразки, яка характеризує передракові зміни в клітинах шийки матки. Такі клітини — плоскі і відрізняються неправильною формою.

  Аномальний результат мазка з шийки матки може означати:

 • Дисплазія шийки матки: іноді за допомогою мазка із шийки матки можна визначити дисплазію або внутрішньоепітеліальним неоплазії шийки матки, які передують розвитку раку шийки матки. Дисплазія характеризується легкою формою (CIN 1), помірної (CIN 2) або тяжкою формою (CIN 3). Легка форма дисплазії часто зникає сама по собі і не вимагає ніякого лікування, в той час як помірна і важка форма захворювання вимагають подальшого вивчення і лікування.
 • атипії плоского епітелію: атипія плоского епітелію (ASC) — ще один можливий результат аналізу шийки матки. ASC може бути двох типів. ASC US означає не серйозні зміни клітин епітелію, які можуть бути викликані вагінальної інфекцією або вірусом папіломи людини. Як правило, при отриманні подібних результатів мазок з шийки матки повторюють. ASC H означає можливість плоскоклітинного інтраепітеліальної ураження, в результаті якого деякі клітини епітелію знаходяться на передраковій стадії. При отриманні таких результатів, як правило, рекомендується кольпоскопія для більш точного огляду шийки матки.
 • атипії клітин залозистого епітелію (AGC): означає аномальний розвиток клітин, що виробляють слиз і розташованих в шийці матки або порожнини матки. Такий результат мазка з шийки матки показує, що клітинні зміни досить серйозні — у жінок з атипией клітин залозистого епітелію шанс захворіти на рак шийки матки набагато вище. Як правило, для аналізу аномальних тканин рекомендується кольпоскопія.
 • інтраепітеліальної поразки пов’язано з вірусом папіломи людини, одним із поширених типів захворювання, що передається статевим шляхом. Найбільш високий ризик ураження вірусом папіломи людини у жінок молодше 20 років. У більшості випадків імунна система організму сама справляється з вірусом, однак в окремих випадках зараження вірусом папіломи призводить до розвитку дисплазії шийки матки. Шанс розвитку дисплазії шийки матки в результаті вірусу папіломи людини у жінок, що палять в два рази вище, ніж у жінок без шкідливої звички.
 • інтраепітеліальної поразки високого ступеня (HSIL) характеризується наявністю клітин, за формою і розміром відрізняються від нормальних. Такі клітини зазвичай знаходяться на передраковій стадії і можуть призвести до утворення раку шийки матки.

  Якщо мазок з шийки матки показує наявність атипових клітин, це свідчить про наявність ракових клітин в тканинах піхви, шийки матки і порожнини матки. Зазвичай при подібних результатах рекомендується проведення додаткових аналізів.

  Якщо мазок з шийки матки показує наявність запалення, це може означати, що в мазку присутні еритроцити. Запалення шийки матки — досить поширене явище, тому, як правило, лікарі досліджують причину запалення тільки у найбільш серйозних випадках. При виявленні запалення рекомендується повторний мазок з шийки матки для перевірки характеру протікання запального процесу.

  Гіперкератоз означає наявність відмерлих клітин в мазку. Такий вид клітинних змін може бути пов’язаний з певними інфекціями шийки матки, а також з використанням шийкового ковпачка і інших внутрішньоматкових протизаплідних засобів. При гіперкератозі рекомендується повторний мазок з шийки матки протягом шести місяців. При повторній діагностиці гіперкератозу виконується кольпоскопія.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.