Мазь ацикловір — допоможе при «застуді» на губах і не тільки

Мазь ацикловір застосовується для лікування герпетичних уражень очей, шкіри і слизових оболонок. Багатьом відомо, що досить такою маззю помазати «застуду» на губах, як уже почали наповнюватися рідиною пухирці, тут же прісихают. Точно такий же ефект виходить і при накладенні мазі під час рецидиву статевого герпесу, оперізуючого лишаю і вітрянки.

Як діє

Випускається 5% мазь ацикловір для зовнішнього застосування і 3% очна мазь. Мазь для зовнішнього застосування діє в основному місцево, ацикловір потрапляє в кров у дуже малих кількостях. При нанесенні на здорову шкіру вона майже не всмоктується, не визначаючись в крові та сечі. На ураженій вірусом герпесу шкірі мазь трохи всмоктується і потрапляє в кров, а потім виводиться нирками. Проникаючи в тканини, мазь ацикловір активізується ферментами, які виділяються ураженими вірусами клітинами. Активізований ацикловір вільно проникає в хворі клітини і блокує їх розмноження. У здорові клітини він не проникає. В результаті такої дії бульбашки на шкірі і слизових починають прісихать, а нові не утворюються.

3% очна мазь також діє місцево, ацикловір швидко проникає через поверхневі шари рогівки, в результаті чого під внутрішньоочної рідини утворюється потрібна його концентрація. Діє ацикловір у формі очної мазі так само, як і в формі мазі для зовнішнього застосування.

Мазь ацикловір активна відносно простого вірусу герпесу 1 і 2 типу, а також у відношенні вірусу, що викликає вітряну віспу і оперізуючий герпес (герпес зостер).

У яких випадках і як призначається мазь ацикловір

3% очна мазь ацикловір призначається при герпетичних кератитах, спричинених вірусом простого герпесу 1 і 2 типів. Кератит — це запалення рогової оболонки ока, яке може привести до сліпоти. При цьому захворюванні 3% мазь ацикловір закладається за нижню повіку у вигляді видавленою смужки довжиною 1 см 5 разів на день. Лікування триває до повного одужання плюс ще три дні.

5% мазь ацикловір для зовнішнього застосування призначається при герпетичних висипаннях на шкірі і слизових оболонках, спричинених вірусом простого герпесу 1 і 2 типу, у тому числі при статевому герпесі. Крім того, мазь наносять на уражені шкіру та слизові оболонки при вітряній віспі і оперізувальному герпесі, при якому шкіра уражається по ходу нервів. Це дозволяє попередити поширення інфекції, як по шкірі і слизистих оболонок, так і на внутрішні органи. Під впливом мазі ацикловір герпетична висип у вигляді бульбашок швидко засихає і перетворюється в скоринки.

При зовнішньому і місцевому лікуванні герпетичної інфекції особливо важливо, щоб лікування було розпочато якомога раніше, коли з’являються найперші ознаки захворювання — в такому випадку лікування буде найбільш ефективним. Мазь наносять тонким шаром на уражені ділянки шкіри і слизових оболонок п’ять разів на день протягом п’яти-десяти днів, поки всі бульбашки остаточно не перетворяться в скоринки.

Протипоказання

Мазь ацикловір, як очна, так і для місцевого застосування протипоказана при підвищеній чутливості до цього препарату, а також під час годування дитини грудьми, так як мазь може всмоктуватися в кров і виділятися з грудним молоком.

З обережністю і тільки за призначенням лікаря мазь ацикловір можна застосовувати під час вагітності. У цьому випадку лікар вирішує, наскільки необхідно таке призначення жінці і наскільки воно буде небезпечно для дитини.

Побічні ефекти

Ацикловір взагалі дає не так багато побічних ефектів і добре переноситься у вигляді будь-яких лікарських форм. При місцевому застосуванні для лікування герпетичних уражень очей 3% мазь ацикловір може викликати роздратування тканин ока і поверхневий запальний процес в області країв повік (блефарит), кон’юнктиви (кон’юнктивіт) і рогівки (кератит).

При зовнішньому застосуванні 5% мазь ацикловір також може викликати в місці її накладення на шкіру і слизові оболонки печіння, свербіж, почервоніння, сухість і лущення шкіри, висипання на шкірі, на слизових оболонках — запалення, набряк та почервоніння.

При тривалому використанні мазі для місцевого або для зовнішнього застосування можливе посилення всіх побічних ефектів. Отруєння можливе тільки при випадковому проковтуванні мазі.

І зовнішнє, і місцеве застосування може викликати алергічні реакції, які проявляються у вигляді висипу (у тому числі у вигляді кропив’янки), ангіоневротичного набряку підшкірної клітковини і так далі. У разі алергії мазь ацикловір слід негайно відмінити.

Мазь ацикловір — ефективний засіб для попередження і лікування проявів герпетичної інфекції.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.