Маячні синдроми: ознака порушення психіки

загрузка...

Бред виникає на тлі психічних захворювань і часто є провідним або єдиним їх проявом. У більшості ж випадків марення поєднується з іншими ознаками порушення психіки, такими, як галюцинації, різні види порушення свідомості.

Види маячних синдромів

Маячні синдроми являють собою розлади психіки, при яких основною ознакою є марення — помилкове, не пов’язане з об’єктивною реальністю і конкретною життєвою ситуацією судження або ідея, яка виникає в голові у хворого і повністю їм заволодіває. Бред не піддається переконанню, так як хворий абсолютно впевнений в правильності своїх суджень.

Маячні синдроми супроводжують такі психічні захворювання, як маніакально-депресивний синдром, шизофренія, а також органічні (на тлі наслідків травми, інфекції і пухлини) захворювання головного мозку, його судинні ураження і хронічні отруєння (інтоксикації, наприклад, при зловживанні спиртним напоями ).

Основними маячними синдромами є паранояльний, параноїдний та парафренний.

Паранойяльний маячною синдром

Параноя — це маячня, який розвивається при ясній свідомості і часто при нормальних інтелектуальних здібностях та професійних навичках. В основі паранойяльного марення часто лежить надцінна ідея — переконання, яке склалося під впливом об’єктивно існуючих життєвих обставин. Але хворий додає надцінної ідеї занадто велике значення, якого вона не заслуговує. Поступово така надцінна ідея обростає все новими домислами і перетворюється в систематизований Паранояльний марення, яке може бути гострим і хронічним.

Хронічний поранойяльний синдром проявляється поступово. Спочатку з’являється ідея переслідування (наприклад, за якийсь реальний вчинок). Спочатку хворий зазвичай боїться переслідувань на роботі, неприємностей з боку сусідів, будує плани і здійснює якісь дії з подолання небезпеки. Згодом з’являється небезпека фізичного знищення, що вимагає вже більш активних дій. Хворі замикаються в собі, відгороджуються від зовнішнього світу, або, навпаки, нападають на «ворогів», здійснюючи різні протиправні дії. Іноді параноя проявляється маренням величі, винахідництва, соціальних перетворень.

Хворі з Паранояльний маренням мають певні риси характеру: вони підозрілі, грунтовні, злопам’ятні.

Гострий Паранояльний синдром найчастіше виражається раптовою появою тривоги, страху або, навпаки, захопленого екстазу на тлі якогось вигаданого судження. Гострий Паранояльний марення відрізняється сильними емоційними переживаннями, що сприяє часто появі у хворих високого ступеня агресивності. Часто Паранояльний марення зустрічається, наприклад, при шизофренії.

параноїдний маячною синдром

параноїдний або галюцинаторно-параноїдний синдром — це симптомокомплекс, що проявляється маячними ідеями переслідування і чутливими розладами у формі вербальних (словесних) галюцинацій і психічних автоматизмів («напливу» і нав’язування «чужих» думок).

При параноидном синдромі крім марення переслідування, можуть виникати інші маячні ідеї — отруєння, нанесення фізичного каліцтва, ревнощів, стеження. Найбільш часто поєднується марення переслідування і впливу. Хворий вважає, що він перебуває під постійним наглядом, стежать за кожним його кроком і шкодять йому. Нерідко «вороги» здатні управляти всіма його думками і почуттями, змушують його робити ті чи інші дії.

параноїдний синдром частіше розвивається хронічно, але може виникнути і гостро. Гострий параноїдний бред являє собою поєднання чуттєвого образного марення з галюцинаціями (хворий бачить, чує і відчуває те, чого немає), псевдогалюцинаціями (хворі бачать, чують і відчувають щось внутрішнім поглядом) і напливом «чужих» думок у голові (синдромом психічного автоматизму ). Хворі при цьому перебувають у стані розгубленості, несвідомої тривоги. Бред в цьому випадку є уривчастим, несистематизованим і хворі навіть не намагаються дати маревних ідеям якесь тлумачення.

параноїдний синдром виникає зазвичай при хронічних захворюваннях, наприклад, при шизофренії.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.