Мастопатія і вагітність: ефективний метод лікування або просто міф?

Вагітність — це свято, якого жіночі груди чекає всю своє життя. Рівень пролактину (гормону, який сприяє лактації) підвищується, і іноді вже до пологів із сосків починає виділятися молозиво. Грудей стають об’ємніше навіть у тих, хто ніколи не міг похвалитися розміром бюста. Однак саме під час вагітності і після неї збільшується ймовірність розвитку мастопатії. Поява ущільнень у тканинах молочної залози пов’язують з активністю гормоном естрогену і прогестерону. В організмі вагітної жінки вони виробляються у великій кількості, і їх рівень залишається високим до самих пологів. У переважній більшості випадків мастопатія не представляє жодної небезпеки для здоров’я матері і дитини.

Симптоми мастопатії

Основним симптомом мастопатії є ущільнення в грудях, як правило, невеликого розміру. Вони круглі на дотик, хворобливі і рухливі — тобто, коли ви їх чіпаєте, немає відчуття, що вузлик «приріс» до одного місця. Останнє, як правило, відрізняє мастопатію від раку, однак самостійно поставити точний діагноз неможливо. Вузлики можуть бути досить великими — до 2.5 см в діаметрі, і навіть більше. Це також є нормою — мастопатія, на думку лікарів, розвивається більш ніж у половини жінок, проте більшість з них не приділяють цьому уваги або навіть не знають про те, що у них є це порушення. У цьому немає нічого дивного, тому що самостійне обстеження грудей ще не стало широко поширеною практикою серед жінок, а дуже часто мастопатія не супроводжується ні болем, ні дискомфортом, ні будь-якими іншими неприємними ознаками.

Якщо ви виявили у себе в грудях ущільнення, якомога швидше зверніться до лікаря.

Діагностика

В першу чергу лікар проводить звичайний огляд і, якщо теж відчує в грудях вузлики, призначить подальше обстеження.

 • Мамографія. Цей метод для обстеження проблемних ділянок використовує рентгенівські промені. Багато вагітні жінки бояться, що рентген може негативно вплинути на розвиток плода. Це побоювання не безпідставне, однак доза опромінення при мамографії, на відміну від звичайного рентгенівського дослідження, дуже мала і вважається абсолютно нешкідливою. Як правило, мамографію роблять майбутніми мамам старше тридцяти років.
 • Ультразвукове дослідження зазвичай використовують для вивчення ущільнень у грудях у більш молодих жінок. Справа в тому, що до тридцяти років тканину молочних залоз ще настільки щільна, що це ускладнює інтерпретацію зображення, отриманого за допомогою мамографії. З допомогу УЗД можна побачити, де саме розташовані ущільнення, а також визначити, тверді вони, чи наповнені рідиною. В останньому випадку утворення з великою вірогідністю є кістами.
 • Аспірація. Під час цієї процедури у вузлик вводиться тонка порожниста голка. Якщо з вузлика виходить рідина, значить, це кіста. Вагітним жінкам аспірацію призначають тільки при необхідності. Як правило, майбутнім мамам краще уникати інвазивних процедур, навіть таких безпечних, як аспірація.
 • Біопсія. Якщо лікар не може поставити точний діагноз на основі результатів уже перерахованих тестів, він призначає біопсію. Цей тест необхідний, коли є підозри, що тверді утворення в грудях є раковими.
 • Лікування

  У більшості випадків мастопатія не потребує лікування, а при вагітності його призначають особливо рідко. Наприклад, гормональна терапія, яку іноді використовують для полегшення симптомів мастопатії, вагітним жінкам не підходить. Якщо груди стає особливо болючою, попросіть лікаря порекомендувати вам безпечне знеболююче. Не приймайте аспірин, особливо в третьому триместрі вагітності — це препарат збільшує ризик викидня і передчасних пологів. Регулярно проходьте обстеження, щоб стежити за розвитком мастопатії.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.