Мастопатія — дзеркало жіночого здоров’я

У вас в грудях прощупуються щільні вузлики? У більшості випадків це є ознакою мастопатії — доброякісного утворення, яке спостерігається у 60% жінок дітородного віку. Це звучить не дуже приємно, але груди — це, по суті, заліза з горбкуватою поверхнею, що складається з молочної залози, проток і тканини, яка розділяє і підтримує їх. У більшості жінок в грудях є як мінімум пара вузликів або ущільнень; однак, якщо ви відчуваєте, що їх більше і відчуваєте дискомфорт у цій області, ймовірно, у вас розвинулася мастопатія.

Фахівці кажуть, що такі зміни відбуваються в грудях більшості жінок, і цього не треба боятися.

У науковій літературі можна зустріти згадка про мастопатії як про «фіброзному захворюванні» — ці тексти були написані до того, як було встановлено, що мастопатія є захворюванням не більшою мірою, ніж менструація або менопауза. При мастопатії тканина молочної залози може стати занадто щільною, ребристою на дотик, в ній можуть промацуватися невеликі ущільнення, які за формою нагадують намистини. Крім того, груди може стати дуже чутливою і опухлою; іноді в ній з’являється тупий біль і відчуття важкості. Дотики до грудей при цьому викликають хворобливі відчуття і жінки намагаються уникати їх. Такий дискомфорт не є ознакою захворювання.

У деяких жінок біль при мастопатії настільки сильна, що вони не можуть нормально займатися спортом або лежати на животі. Ущільнення, як правило, утворюються в обох грудях, в їх зовнішніх квадрантах і нижніх половинах.

Чому розвивається мастопатія?

Розвиток мастопатії пов’язано зі зміною рівня гормонів естрогену і прогестерону, які роблять вплив на тканини молочних залоз. Протягом менструального циклу груди набухають, тому що молочні залози та пов’язані з ними протоки збільшуються, і в грудях накопичується рідина — переважно вода. Після менструальної кровотечі груди повертається до свого нормального розміру.

Мастопатія починає розвиватися у жінок після двадцяти або тридцяти років. У невеликого числа жінок симптоми мастопатії з роками погіршуються, викликаючи постійні болі і утворення все нових вузликів. У нормі, деякі вузлики стають постійними, а деякі зменшуються або зникають після менопаузи.

Хоча не існує медикаментів, ефективність яких в лікуванні мастопатії доведена, є різні засоби для полегшення її симптомів.

Харчування і харчові добавки

Уникайте будь-яких продуктів, що містять кофеїн, таких як кава, чай, шоколад і енергетичні напої. Це зменшить застій рідини в тканинах молочних залоз і полегшить дискомфорт. З цієї ж причини дуже корисно зменшити споживання жиру. Крім того, для полегшення та усунення симптомів можна приймати різні трави і вітаміни, наприклад, первоцвіт і вітаміни В6 і Е. Деякі жінки помічають, що вузликів в грудях стає менше після того, як вони кидають курити.

Медикаменти

Найчастіше при лікуванні мастопатії використовуються аспірин і інші болезаспокійливі. Вони допомагають зняти біль і, іноді, запалення. У більш серйозних випадках лікар призначає прийом гормональних протизаплідних, так як зміна гормонального фону може полегшити симптоми мастопатії. В особливо важких випадках пацієнткам прописують даназол — синтетичний аналог андрогену. Багато жінок відзначають, що такі його побічні ефекти, як швидкий набір ваги і зміни голосу, викликають більший дискомфорт, ніж мастопатія.

Мастопатія і рак молочної залози

Учені не виявили взаємозв’язку між мастопатією і раком молочної залози. Можуть виникнути зміни в тканинах молочних залоз, які створять схильність до розвитку раку грудей, але це трапляється дуже рідко. Щоб зменшити стурбованість з приводу раку, жінкам рекомендується самостійно обстежувати груди кожен місяць через сім днів після менструації, коли рівень гормонів найбільш низький і текстура грудей прощупується найкраще. Крім того, лікарі настійно рекомендують всім жінкам щонайменше раз на рік проходити мамографію.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.