Маніакально-депресивний психоз — які фази найбільш небезпечні?

загрузка...

Останнім часом багато в чому переглядаються причини розвитку маніакально-депресивного психозу, але значення спадковості при цьому не заперечує ніхто. Більш того, всі нові дослідження підтверджують основну роль спадковості в розвитку цього захворювання.

Дані, які підтверджують роль спадковості у розвитку маніакально-депресивного психозу

Остаточно причина розвитку маніакально-депресивного психозу (МДП) не з’ясована, але сучасні дослідники все частіше приходять до висновку, що захворювання є поліетіологічним, тобто викликається різними причинами. Роль спадковості при цьому ніхто не заперечує, вона як і раніше вважається основною причиною захворювання.

В результаті численних досліджень у минулому і в сьогоденні, встановлено, що в сім’ях пробандів (людей, для яких складається родовід; брати і сестри пробанда називаються сібси) з підозрою на МДП частота цієї патології значно вище, ніж у загальній популяції. При цьому збільшено число хворих в спадних поколіннях у порівнянні з висхідними: якщо в загальній популяції на частку хворих МДП припадає близько 0,4%, то у батьків пробанда — від 7 до 23%, а у дітей пробанда — до 33%.

блізнецовий метод значення спадковості було виявлено наочно: обтяжена спадковість серед братів і сестер виявлена у 18% обстежених, серед двуяйцових близнюків — у 23%, серед однояйцевих — в 92% — все це говорить про те, що має значення ступінь кревної близькості .

У сім’ях, де є хворі МДП є й конституціональні особливості особистості: частина з них передається по спадку, а частина формується соціальним середовищем. Це люди з ціклоподобнимі коливаннями настрою, число їх наростає залежно від ступеня споріднення з хворим МДП: у популяції 0,7%, у батьків хворих — 14,5%, у братів і сестер — 12,9%, в двояйцевих близнят — 30 %, у однояйцевих — 37%.

У сім’ях, де є хворі МДП, виявляються також хворі на шизофренію та іншими психічними захворюваннями, кількість яких збільшується з кожним поколінням.

Спадковість при різних видах маніакально-депресивного психозу

В останні роки було встановлено зв’язок характеру перебігу МДП з роллю спадковості в розвитку захворювання. Протягом МДП може бути монофазні (монополярним), коли переважає одна фаза захворювання (частіше це буває депресія і дуже рідко — маніакальні стани) і біполярним, коли присутні обидві фази, які змінюють одне одного (депресія і маніакальний стан).

У процесі численних досліджень було виявлено, що у хворих з біполярним плином МДП відзначається більш виражена спадкова обтяженість, ніж при монополярному течії. При цьому в першому випадку захворювання починається раніше (у більш молодому віці) і протікає важче.

Ці дослідження викликали припущення, що у хворих з монополярним плином МДП розвиток захворювання більшою мірою викликано нервово-психічним напруженням, виснаженням регуляторних систем мозку і в меншій мірі — спадковістю або іншими органічними змінами головного мозку. У хворих же з біполярним плином МДП є більш грубе, спадкове або набуте ураження головного мозку, яке призводить до порушення регуляторних здібностей головного мозку.

Підтвердженням цього дослідження є те, що спадкова обтяженість виявлялася у хворих з біполярним перебігом захворювання частіше, ніж при монополярному. Крім того, було встановлено, що у хворих з біполярним плином МДП, у яких не було виявлено спадкових «коренів» захворювання, причиною розвитку захворювання було поєднання зовнішніх впливів з органічними змінами в головному мозку (наслідками травм, захворювань і так далі).

Крім того, були вивчені і конституціональні особливості хворих з моно-і біполярним плином МДП. Встановлено, що біполярний протягом МДП частіше розвивається в осіб з нормотімним характером без різко виражених психічних відхилень. Монополярного протягом МДП спостерігається в основному в осіб з псіхостеніческімі рисами характеру, які не впевнені в собі, занадто сумлінні і акуратні.

Що відбувається в головному мозку хворого

Сьогодні встановлено, що розвиток МДП пов’язано з порушенням передачі нервових імпульсів в головному мозку, зокрема в гіпоталамусі і деяких інших областях мозку, відповідальних формування основних психічних реакцій, таких, як настрій, почуття, неспання, швидкість психічних реакцій і так далі . Передача порушується в області синапсів (місці з’єднання окремих нейронів) через нестачу нейромедіаторів — біологічно активних речовин, за допомогою який передаються імпульси.

Маніакально-депресивний психоз — це складне, ще не до кінця вивчене захворювання, спадковість при якому відіграє значну роль.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.