Маніакально-депресивний психоз — симптоми розвиваються поступово

загрузка...

Маніакально-депресивний психоз (МДП) — це захворювання, яке протікає у вигляді окремих фаз — зниженого (депресія) і підвищеного (маніакальний стан) настрою, між якими хворий нічим не відрізняється від здорових людей, так як деградація особистості при цьому захворюванні не настає.

Початок захворювання

Перший напад МДП може початися як з депресивного, так і з маніакального стану. Найчастіше йому передують провісники захворювання, які не завжди помічаються оточуючими і самим хворі. Це може бути часта і не завжди залежна від зовнішніх обставин зміна настрою. Можуть бути сплески, як підвищеного настрою (гипоманиакального), так і зниженого (субдепресії). Знижений настрій зазвичай буває частіше. Такий стан може тривати роками, поки якийсь зовнішній вплив (стрес, захворювання, важкі навантаження і так далі) не викличе перший напад МДП. Найчастіше це відбувається після тридцяти років, але може трапитися в будь-якому віці.

При цьому починається захворювання, як правило, з депресії, а подальший перебіг може бути, як біполярним (коли депресію змінює маніакальний стан і навпаки), так і монополярним (коли напади захворювання проявляються тільки депресією або тільки маніакальним станом). Середня тривалість окремих фаз захворювання — від трьох місяців до півтора років, при цьому маніакальна фаза може бути в два-три рази коротший депресивною.

Депресивна фаза маніакально-депресивного психозу

Ця фаза зустрічається частіше і триває довше. Її характеризують три основні ознаки. Перша ознака — важке, пригнічений настрій, який буквально тисне на хворого. Одночасно страждає і фізичний стан: у хворого з’являється слабкість, стомлюваність, зниження працездатності, відсутність апетиту, часто — поганий сон.

Друга ознака — рухова і мовна загальмованість, швидкість рухових реакцій і промови різко знижується, тобто, водити, наприклад, автомобіль в такому стані стає небезпечно. Наростає апатія і повна байдужість до всього, що його оточує.

Третя ознака — психічна загальмованість. При цьому різко змінюється швидкість психічних реакцій, порушується здатність концентрувати увагу на чому б то не було. Хворий не може зосередитися ні на читанні, ні на роботі або якому-небудь розвазі.

Всі ці три ознаки формують настрій і думки хворого, які носять яскраво виражений депресивний характер. При цьому переважають думки про власної нікчемності, непотрібності, вини у якихось гріхах. Нерідко такі думки призводять хворих до самогубства — саме цього найбільше небезпечна фаза депресії.

Депресія складається з двох компонентів — тілесного і душевного, зазвичай у хворого переважає один із них. Тілесна депресія — це відчуття фізичної важкості в грудях («камінь на серце»), болі в інших частинах тіла. При цьому часто знижується артеріальний тиск, що ще більше підсилює загальмованість хворих. При душевної депресії переважає важкий емоційний стан і пригнічений настрій.

Якщо такому хворому вчасно не надати допомогу, то він дійде до стану ступору — повної нерухомості і відсутність реакції на зовнішні впливи. При цьому він не приймає їжу, не п’є і не відвідує туалет.

Для всіх депресій характерні також розлади серцево-судинної системи, обмінних процесів і сну.

Маніакальна фаза

При біполярному перебігу захворювання фаза депресії може переходити в маніакальний стан, але іноді між ними є невелика перерва. Маніакальний стан проявляється прекрасним веселим настроєм, який може абсолютно не відповідати зовнішнім обставинам. Наростає і рухова активність — хворий постійно щось робить (у більшості випадків непотрібне), метушиться.

Різка зміна настрою змінює і напрямок думок, хворому все бачиться в рожевому кольорі, він відчуває, що здатен перевернути гори, зробити щось велике. Часто такі думки призводять до формування марення величі. Працездатність в цьому стані дійсно різко підвищується, хворі навіть здатні заробити певну кількість грошей, але тут же витрачають їх на непотрібні речі. Часто підвищується сексуальність, схильність до вживання алкоголю і наркотиків.

Але маніакальна фаза зазвичай протікає легко і рідко доходить до важких проявів.

Прогноз захворювання

Біполярні форми перебігу захворювання менш сприятливі, ніж монополярние. При виражених біполярних формах відзначається високий відсоток спадкової обтяженості, більш ранній початок психозу і більше число фаз захворювання в порівнянні з монополярний. З віком при всіх видах МДП відзначається тенденція до збільшення тривалості фаз і вкорочення світлих проміжків.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.