Маніакально-депресивний психоз — причини захворювання можуть бути різними

загрузка...

Формування поняття «маніакально -депресивний психоз »пов’язане з іменами французьких психіатрів 19-го століття Фальре і Байярже. Вони об’єднали маніакальні і депресивні стани в один клінічний комплекс і встановили загальні закономірності в їх розвитку і перебігу. Надалі німецький психіатр Е. Крепеліна класифікував ці стани.

Що таке маніакально-депресивний психоз

Маніакально-депресивний психоз (МДП) являє собою циклічні зміни стану психіки, тісно пов’язані з психоемоційним станом хворого, яке також змінюється циклічно: знижений настрій (депресія) змінюється надмірно радісний збудженим станом (маніакальним станом). Ці стани розділені світлими проміжками (интермиссиями), під час яких психічний стан хворого абсолютно нормально. Особливість МДП є те, що при цьому захворюванні не страждає особистість хворого.

Частота МДП серед інших психічних захворювань коливається від 3 до 18%. Це захворювання може виявлятися в різних формах і не завжди виявляється. Частіше хворіють жінки після 30 років, але перші прояви захворювання іноді зустрічаються у дітей і підлітків.

Найчастіше перші прояви МДП починаються після 30 років, коли на людину лягає вантаж самостійного життя. У жінок початок МДП часто збігається з початком менструації, з пологами та з клімактеричним періодом. Починається захворювання повільно і дуже важливо саме в цей час помітити перші його ознаки та звернутися до лікаря.

Перші прояви МДП — це періодична зміна настрою — воно стає дуже нестійким, збудження змінюється пригніченим настроєм і навпаки. Поступово такі зміни настрою починають набувати циклічність, при цьому поганий настрій триває зазвичай довше, ніж підвищений. І тільки через деякий час (іноді через роки) починається розгорнута картина захворювання.

Основна причина — спадковість

Маніакально-депресивний психоз вважається спадковим (генетичним) захворюванням. Але у спадок передається не саме захворювання, а схильність до нього. Якщо в сім’ї у дитини були захворювання МДП, то психіатри попереджають батьків, що такій дитині потрібно уникати стресів і сильних емоцій: те, що корисно для звичайної дитини, для дитини з обтяжена спадковістю може послужити пусковим моментом для початку захворювання. Якщо дотримуватися цих умов протягом усього життя, то людина може і не захворіти, але схильність до МДП він своїм дітям все ж передасть.

У спадщину передається і конституція — сукупність стійких властивостей організму людини, обумовлених спадковістю (генотипом), а також тривалими інтенсивними впливами навколишнього середовища.

До конституціональним особистісним типам, схильним до захворювання МДП, відносяться, перш за все, люди з циклотимічний або циклоїдним темпераментом, для якого характерні коливання між підвищеним (гіпоманіакальними) і зниженим (субдепрессівнимі) настроєм.

Інший конституціональної особливістю хворих, схильних, головним чином, до депресії, є упорядкованість, серйозність, почуття обов’язку, працьовитість, любов до порядку, що переходить у манію.

Пусковий механізм початку маніакально-депресивного психозу

Людина може мати обтяжену спадковість, відповідну конституцію і, тим не менш, не захворіти МДП. У іншого ж, що не має таких спадкових особливостей, МДП може розвинутися після якогось травмуючої події. Чому?

Причин тут може бути кілька. По-перше, не всі знають, чим хворіли їхні близькі родичі, іноді від дітей це просто приховують, а іноді захворювання протікає в легкій формі. Тому якщо МДП з’являється серед повного здоров’я, психіатри намагаються «викопати» спадкову причину захворювання, але вдається це далеко не завжди, в зв’язку з чим, все частіше постає питання про те, що МДП може викликатися різними причинами, які нам не завжди відомі.

І все ж частіше МДП хворіють люди з обтяженою спадковістю. До пори до часу вони виглядають абсолютно здоровими. Але після якогось, важкого для них події, починає поступово розвиватися МДП. Це можуть бути стреси, занадто високі нервово-психічні навантаження, будь-які захворювання, аборти, пологи і так далі.

Проведені в останні роки дослідження показали, що маніакально-депресивний психоз може виникнути як результат різноманітних спадково обумовлених і, рідше, набутих змін психіки. Тому для таких людей дуже важливий щадний емоційний фон оточення, відсутність стресів і будь-яких навантажень.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.