Мамографія — захист від раку молочної залози

Мамографія — це дослідження грудей пі допомогою рентгена. Вона використовується для виявлення пухлин та визначення того, є вони доброякісними або злоякісними.

Як проводиться мамографія

Перед початком процедури пацієнтку просять роздягтися по пояс. Залежно від типу використовуваного обладнання їй потрібно буде сидіти або стояти.

Одну грудь поміщають на плоску поверхню, під якою знаходиться пристрій, випромінює рентгенівські промені. Потім до грудей притискують так званий компресор, що дозволяє отримати найкраще зображення тканини грудей.

Рентгенівські знімки роблять з декількох кутів. Іноді пацієнтку просять прийти ще раз через деякий час, щоб зробити додаткові знімки. Це не завжди означає, що лікарі виявили рак молочної залози. Швидше за все, лікар хоче ще раз перевірити деякі ділянки грудей, які були недостатньо добре видно на знімках, отриманих під час першої мамографії.

Цифрова мамографія — це новий метод, який дозволяє переглядати рентгенівські зображення грудей на екрані комп’ютера. Ця процедура більш точна, але поки доступна не скрізь.

Як готуватися до мамографії

У день, коли вам належить мамографія, не наносите дезодорант, парфуми і будь-які креми на грудях і пахвові западини. Ці речовини можуть створити перешкоди в зображеннях. Перед процедурою необхідно зняти з шиї усі прикраси. Повідомте фахівцю, який буде проводити мамографію, якщо ви вагітні або годуєте грудьми.

Для чого роблять мамографію

У мамографії можуть бути наступні задачі:

 • Виявлення раку молочної залози;
 • Діагностика раніше виявлених новоутворень у молочній залозі;
 • Спостереження за станом жінки, у якої раніше за допомогою мамографії були виявлені аномальні новоутворення;
 • Оцінка стану жінки, у якої є ряд симптомів хвороби грудей, наприклад, вузлики у грудях, виділення із сосків, зміна структури шкіри грудей, зміна сосків, і так далі.
 • Регулярна мамографія сприяє ранньому виявленню раку грудей. Деякі медичні організації рекомендують жінкам старше 40 років кожні один-два роки робити мамографію. Представники всіх медичних організацій говорять про необхідність кожен один або два роки робити мамографію жінкам старше 50 років.

  Результати мамографії

  Нормальним вважається результат мамографії, при якому на знімку не виявлено будь-яких новоутворень. Втім, більшість новоутворень, виявлених за допомогою мамографії, є доброякісними, і не повинні викликати занепокоєння. Викликають наступні типи утворень, які можна побачити на знімках, зроблених в ході мамографії:

 • Чітко окреслені плями правильної форми (у більшості випадків це кісти);
 • Вузлики, як правило, те ж правильної форми — вони можуть бути доброякісними, так і злоякісними;
 • Області більш щільної тканини, які можуть мати як правильну, так і неправильну форму; нерідко ці ущільнення або самі є раковими, або приховують в собі ракове утворення;
 • кальцифікація — відкладення кальцію в тканині грудей, які також можуть ознаками раку.
 • Якщо за результатами мамографії у лікаря з’явилася підозра на рак, може знадобитися додаткова мамографія, магнітно-резонансна томографія (МРТ) та / або використання інших діагностичних процедур.

  Ризики

  Рівень радіації при використанні мамографії низький, тому пов’язані з нею ризики мінімальні. Якщо мамографію роблять вагітній жінці, її живіт спеціально прикривають, щоб захистити дитину від впливу випромінювання, так що ця процедура дуже безпечна.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.