Мама або мучениця: поради для занадто активних і зайво дбайливих батьків

Рухомі виключно найкращими спонуканнями, батьки можуть перетворитися на мучеників заради своєї дитини, навіть не усвідомлюючи цього. Чи правильно це і які можуть бути наслідки?

Христина постійно втомлена і сумна, тому що змушена демонструвати чудеса витривалості, поєднуючи школу, турботу про сім’ю і всі інші. Її власна життя зупинилося, коли на світ з’явився її син Саша. У хлопчика виявили вроджену нездатність до навчання та поведінкові розлади, і до п’ятнадцяти років він вже звик до того, що з нього мало вимагають. Йому не потрібно особливо старатися, щоб отримати бажане.

У його матері справи йшли зовсім інакше. Вона працювала, не покладаючи рук, щоб її дорогоцінному сину не довелося зайвий раз напружитися, щоб він ні в чому не відчував нестачі. Христина допомагала синові вранці встати з ліжка, робила замість нього домашню роботу, вибачалася, коли він погано поводився в школі, і виконувала за нього більшу частину того, що нормальні підлітки вже вміють робити самостійно. Не дивно, що Христина виснажена і стурбована (цілком закономірно, треба сказати) майбутнім сина — після того, як Сашу вигнали зі школи, він не раз потрапляв у поліцію і встав на дуже небезпечний шлях.

Що можна сказати в такій ситуації: бути мучеником і жертвувати всім заради дитини — не значить бути хорошим чи поганим батьком. Така стратегія виховання просто неефективна, оскільки заважає дитині освоїти навички, відповідні кожному етапу розвитку. Якщо ви мама-мучениця (батьки-мученики — велика рідкість) і робите все для дитини, постарайтеся вийти з цієї ролі і навчити дитину брати на себе відповідальність.

Батьки-мученики або просто дбайливі батьки?

Батьки-мученики — це не батьки, які просто роблять багато чого для своєї дитини або зі своєю дитиною. Мама, яка відвозить сина на футбол, а потім забирає доньку зі школи — не мучениця. Батько, який, замість того, щоб грати в гольф, йде з сином на бейсбольний матч, а після гри пригощає його піцою — не мученик. Термін «мученик» відноситься до типу виховання, що має ряд специфічних характеристик.

Батьки-мученики — хто вони?

У батьків-мучеників два головних страху: що дитина відчує себе нездатним щось зробити і займе пасивну життєву позицію, або що дитина буде використовувати для маніпуляції оточуючими свою поведінку. Батьки-мученики дуже хвилюються, що дитина може відчувати фізичний або емоційний дискомфорт у повсякденному житті, тому всіляко захищають його від турбот. Це батьки, які постійно турбуються, що дитина не буде впевнений у собі, своїх силах, і, культивуючи високу самооцінку у дитини, вони перешкоджають формуванню у нього навичок подолання перешкод і вирішення складних завдань.

Як формуються навички подолання перешкод? Будь-які перешкоди загартовують характер, але мова йде не про штучні перешкоди, створюваних і контрольованих батьками, а про дійсно складних ситуаціях: коли дитина не може піти в улюблену спортивну секцію або просто пограти в футбол з друзями, тому що у нього багато домашньої роботи, коли він, замість того, щоб робити роботу по дому, зайнятий відеоіграми, або порушив правила, встановлені в школі або вдома, і тепер повинен готуватися до неприємних наслідків свого непослуху.

Коли дитина засмучений через те, що потрібно зробити занадто багато уроків, і тому доведеться пожертвувати улюбленою розвагою, завдання батьків — допомогти йому навчитися планувати заняття і розподіляти час, щоб він не відставав від однокласників (за умови, що у них такі ж здібності). Якщо дитина порушує правила в школі, завдання батьків — допомогти йому вчитися на власних помилках, а не позбавляти його від відповідальності та необхідності платити за рахунками.

Наприклад, коли батько-мученик вважає, що дитина засмучений через велику кількість домашніх завдань, він почне конфліктувати зі школою, щоб задавали менше, і дитина менше засмучувався. Або просто робить уроки замість дитини. Безумовно, в деяких випадках вчителі задають занадто багато, і в сукупності обсяг домашнього завдання виходить дійсно «непідйомним».

Так, до сучасним дітям в школі пред’являють дуже високі вимоги, але і вимоги до життя дуже високі, так що діти змагаються не тільки з однолітками, але і зі всім світом. Батько-мученик відчуває це, але намагається вирішити цю проблему абсолютно неефективним способом — захищаючи його від світу і труднощів життя у двадцять першому столітті.

Аналогічно, коли в таких батьків дитина погано поводиться, вони намагаються змінити світ дитини в надії, що відсутність стресових факторів допоможе забезпечити нормальну поведінку дитини. Але пам’ятайте: навіть якщо дитина добре себе веде і не доставляє батькам жодних проблем, це не означає, що він готовий до труднощів дорослого життя.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.