Маловоддя — рідкісна аномалія вагітності

Амніотична рідина є частиною системи життєзабезпечення дитини. Вона захищає і допомагає в розвитку м’язів, кінцівок, легень і травної системи. Амніотична рідини починає вироблятися незабаром після того, як утворюється амніотичних мішок, тобто приблизно через дванадцять днів після зачаття. Спочатку вона складається з води, що надходить від матері, а потім, приблизно на двадцятому тижні, її основним складовим стає сеча плода. У другому триместрі дитина почне вдихати і ковтати амніотичну рідину. Іноді рівень амніотичної рідини стає занадто низьким або занадто високим.

Існує декілька різних методів визначення рівня амніотичної рідини, але найчастіше це роблять за допомогою індексу амніотичної рідини.

Низький рівень амніотичної рідини спостерігається приблизно у 8% вагітних жінок, (для порівняння, підвищений рівень амніотичної рідини виявляють у 4% жінок). Маловоддя може розвинутися в будь-який час протягом вагітності, але найбільш часто це трапляється протягом останнього триместру. Ризик маловоддя різко зростає, якщо вагітність триває довше передбачуваного терміну. Маловоддя стає причиною ускладнень приблизно 12% вагітностей, які тривають більше 41 тижнів.

Причини маловоддя

 • Вроджені дефекти — проблеми з розвитком нирок і сечовивідних шляхів, які можуть викликати знижену вироблення сечі, а це, в свою чергу, призводить до низького рівня амніотичної рідини.
 • Плацентарні проблеми — Якщо плацента не забезпечує дитину достатньою кількістю поживних речовин, переробка рідини в організмі дитини може порушитися або зовсім припинитися.
 • Розрив плодового міхура може викликати як швидкий відтік рідини, так і її повільне підтікання. Передчасний розрив плодових оболонок також може привести до пониження рівня амніотичної рідини.
 • Перевищення терміну вагітності, особливо більш, ніж на два тижні, також буває причиною маловоддя.
 • Ускладнення у матері, такі як зневоднення, гіпертонія, прееклампсія, діабет і хронічна гіпоксія, можуть призвести до зниження рівня амніотичної рідини.
 • Чим небезпечне маловоддя

  Ризики, пов’язані з маловоддям, часто залежать від терміну вагітності. Амніотична рідина має важливе значення для розвитку м’язів, кінцівок, легень і травної системи. У другому триместрі дитина починає вдихати і ковтати амніотичну рідину, що сприяє зростанню і зміцненню легенів. Амніотичної рідини також допомагає розробляти м’язи дитини і кінцівок, надаючи достатньо місця для переміщення. Найбільш серйозні ускладнення можуть бути, якщо маловоддя розвивається в першій половині вагітності. Серед таких ускладнень:

 • Компресія органів плоду, і, як наслідок, вроджені дефекти;
 • Підвищення ризику викидня або народження мертвого плоду.
 • Можливі ускладнення маловоддя у другій половині вагітності:
 • Внутрішньоутробне обмеження зростання;
 • Передчасні пологи;
 • Різні ускладнення при пологах, які іноді можуть призвести до вимушеного кесаревого розтину.
 • Лікування маловоддя

  Вибір методу лікування при маловодии переважно залежить від гестаційного віку. Якщо ви ще не досягли повного терміну вагітності, лікар буде ретельно стежити за вашим станом; а зворотному випадку часто рекомендується штучно викликати пологи.

  Під час пологів рідина для заповнення амніотичної рідини може вводитися через внутрішньоматковий катетер — це допомагає знизити ризик виникнення ситуацій, в яких може бути необхідно кесарів розтин.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.