Маловоддя при вагітності — до чого воно може призвести?

Під час вагітності дитина перебуває в наповненою рідиною порожнини, яка називається амніотичній мішком. Стінки амніотичного мішка складаються з двох мембран — хоріона і амніону. Перед пологами вони розриваються, і навколоплідної рідини витікає назовні — це називається відходом навколоплідних вод.

Амніотична рідина виконує кілька важливих функцій:

 • Захищає дитину від різних пошкоджень, наприклад, у випадках, якщо вагітна жінка отримує удар в живіт або інші травми.
 • Допомагає розвиватися легким дитини і його травній системі.
 • Захищає дитину від інфекцій.
 • Дитина регулярно проковтує деяку кількість амніотичної рідини, і вона виводиться з організму матері у вигляді сечі. Таким чином, рівень амніотичної рідини коливається щодня.

  Об’єм навколоплідних вод зростає з перебігом вагітності. Від усього лише декількох мілілітрів на самому початку вагітності він збільшується до 800-1000 мл на тридцять шостому тижні вагітності. Починаючи з тридцять восьмого тижня він поступово зменшується, і так продовжується до самих пологів. Стан, що характеризується дуже маленьким обсягом навколоплідних вод, називається маловоддям. Надлишок амніотичної рідини називається многоводием.

  Як визначається маловоддя?

  Лікар може запідозрити маловоддя, якщо, згідно з результатами ультразвукового дослідження, довжина тіла і вагу дитини занадто малі в порівнянні з середнім показником для певного терміну вагітності.

  Підвищена ймовірність маловоддя у жінок, які стикалися з цим порушень під час попереднім вагітностей та / або у кого народжувалися діти, вага яких була нижче норми. Таких жінок, а також майбутніх мам, у яких є порушення кров’яного тиск, вовчак та деякі інші захворювання, додатково обстежують з метою виявлення маловоддя.

  Під час УЗД заміряють глибину чотирьох кишень амніотичної порожнини і, склавши отримані значення, обчислюють індекс амніотичної рідини (ІАЖ). Кожній тижні вагітності відповідає певний показник ІАЖ. Невеликі відхилення допускаються, однак велика різниця з нормою говорить про наявність проблеми.

  Причини маловоддя

  Крім відходу навколоплідних вод, маловоддя можуть викликати:

 • Проблеми, пов’язані з плацентою
 • Медикаменти, які приймає майбутня мама
 • Проблеми зі здоров’ям у дитини
 • Відхід навколоплідних вод

  Води можуть відходити стрімко, відразу і у великій обсязі, а можуть — дуже повільно, поступово. Іноді їх можна прийняти за епізод нетримання сечі, які досить часто спостерігаються на пізніх термінах вагітності.

  Якщо ви підозрюєте, що у вас відходять води, але не впевнені в цьому, зв’яжіться в лікарем. Якщо це сталося дуже рано, вам, ймовірно, випишуть медикамент для запобігання інфекції. В залежності від терміну вагітності після відходу навколоплідних вод лікар може запропонувати вам викликати пологи за допомогою препаратів, або трохи почекати. В останньому випадку стан дитини повинно перевірятися регулярно до того, як пологи почнуться природним чином.

  Проблеми, пов’язані з плацентою

  Маловоддя може бути викликано станом, при якому плацента не може забезпечувати дитину достатньою кількістю крові і поживних речовин. Так буває, наприклад, при вовчаку, підвищеному кров’яному тиску, прееклампсії та діабеті. Погане функціонування плаценти неминуче вплине на розвиток дитини. При наявності такого порушення лікарі постійно спостерігають за здоров’ям матері і дитини та іноді призначають спеціальне лікування.

  Медикаменти

  Деякі препарати можуть викликати маловоддя. Серед них інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (АПФ) — препарати, які використовуються для лікування підвищеного артеріального тиску, і нестероїдні протизапальні засоби, такі як ібупрофен. Як правило, ці препарати не призначаються при вагітності.

  Проблеми зі здоров’ям у дитини

  Низький рівень амніотичної рідини може бути пов’язаний з тим, що організм дитини не виробляє і не виводить сечу в достатній кількості. Це може бути ознакою наявних у нього порушення роботи нирок, серця або хромосомних аномалій.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.