Макроцитарною анемія: в чому причини?

У системі кровообігу людини циркулює три літри крові. Цей потік безперервно рухається по венах, артеріях і капілярах, забезпечуючи подачу необхідних поживних речовин до органів і тканин. «Запускає» і підтримує кровообіг серце, яке відіграє роль насоса. Ми не замислюємося про це, коли здорові і кровоносна система працює нормально. Але ми негайно відчуваємо, коли концентрація червоних кров’яних тілець в крові падає нижче нормального рівня. Це захворювання називається анемією.

Анемія завжди вторинна, є симптомом якогось загального захворювання. Поряд з часто зустрічаються і легко діагностуються формами анемії є і дуже рідкісні анемічні синдроми, що вимагають для діагностики складних методичних прийомів.

Що таке макроцитарная анемія

Макроцитарною анемія — захворювання, при якому збільшується розмір червоних кров’яних тілець — еритроцитів. Причиною макроцитарною анемії є дефіцит фолієвої кислоти або вітаміну В12 внаслідок поганого харчування, деяких хвороб шлунково-кишкового тракту, наприклад, спру або хвороб печінки, які впливають на збереження і використання фактора дозрівання еритроцитів. При вагітності макроцитарная анемія може бути наслідком як поганого харчування, так і порушення всмоктування основних гемопоетичних факторів. Причинами порушеного всмоктування вітаміну В12 при ураженні кишечника можуть бути важкий хронічний ентерит, термінальний ілеїт, дивертикулез тонкого кишечника, виникнення сліпої петлі тонкої кишки після операції на ній. У виникненні дефіциту вітаміну в останніх випадках важливу роль відіграє його поглинання надлишково розвилася кишкової мікробної флорою.

Макроцитарною анемія, пов’язана з дефіцитом вітаміну В12, незалежно від причин цього дефіциту характеризується появою в кістковому мозку мегапобластов, внутрікостномоеговим руйнуванням еритроцитів, тромбоцитопенією та нейтропенією, атрофічними змінами слизової оболонки шлунково-кишкового тракту і змінами нервової системи у вигляді фунікулярного мієлоз.

Макроцитарною анемія може розвинутися в будь-якому віці, але за статистикою частіше зустрічається серед людей похилого віку, оскільки причини, її викликають, більш властиві людям похилого віку. У рідкісних випадках однією з причин порушеного виділення внутрішнього чинника (білка, який виділяють клітини кишечника) може бути хронічна алкогольна інтоксикація, коли вона супроводжується токсичним ураженням слизової оболонки шлунка.

Вітамін B12 необхідний не тільки для профілактики макроцитарною анемії, але і для нормальної роботи нервової системи і кровотворення. Збалансоване харчування, що включає всі основні джерела вітаміну В12, — яйця, м’ясо і молочні продукти — забезпечує організм необхідною кількістю вітаміну В12. Першими ознаками макроцитарною анемії є блідість, задишка, швидка стомлюваність і слабкість.

Причини макроцитарною анемії

Причиною фолієводефіцитної макроцитарною анемії може бути недостатній вміст фолієвої кислоти в харчовому раціоні (основні джерела її — печінка і зелень), хронічна алкогольна інтоксикація, підвищена потреба в фолієвої кислоти (під час вагітності, при злоякісних пухлинах, гемолізі, деяких дерматитах), порушення всмоктування при целіакії, під дією лікарських засобів, що пригнічують (метотрексат, триамтерен, протисудомні засоби, барбітурати, метморфін), підвищене виведення фолієвої кислоти з організму (при захворюваннях печінки, гемодіалізі). Фолієводефіцитна макроцитарная анемія зустрічається значно рідше, ніж В12-дефіцитна.

В12-дефіцитна макроцитарная анемія розвивається в результаті недостатнього надходження в організм вітаміну В12, зустрічається переважно в осіб похилого віку. Патогенез дефіциту вітаміну В12 частіше пов’язаний з порушенням вироблення глікопротеїну, з’єднується з харчовим вітаміном В12 і забезпечує його всмоктування (внутрішній фактор). Нерідко перші ознаки захворювання з’являються після перенесеного ентериту, гепатиту. У першому випадку це пов’язано з порушенням всмоктування вітаміну В12 в тонкій кишці, у другому — з витрачанням його запасів у печінці, яка є основним депо вітаміну В12. Однак і той і інший провокуючий момент може відігравати роль пускового механізму лише при вже раніше имевшемся прихований дефіцит цього вітаміну за рахунок порушення секреції внутрішнього чинника. Розвиток В12-дефіцитної анемії після тотальної гастректомія (коли повністю ліквідується секреція внутрішнього фактора) відбувається через 5-8 років і більше після операції. Протягом цього терміну хворі живуть запасами вітаміну в печінці при мінімальному поповненні його за рахунок незначного всмоктування в тонкій кишці не з’єднаного з внутрішнім чинником вітаміну.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.