Макробіотична дієта — відома з часів Гіппократа

загрузка...

Сама назва «Макробіотична» дієта походить від грецького і означає буквально «довге життя». «Автором» макробіотичної дієти вважається японець Джордж Осава, який стверджував, що простота — ключ до хорошого здоров’я.

Розроблена Осавою Макробіотична дієта передбачає десять етапів, кожен наступний з яких визначається правилами більш суворою, ніж попередній. До прикладу, на фінальній, десятої стадії Макробіотична дієта передбачає вживання тільки коричневого рису і води. Через особливої строгості цього режиму харчування Макробіотична дієта за версією Осава сьогодні вважається небажаною. Популяризатором ж макробіотичної дієти став Мічіо куші, доопрацювати теорію Джорджа Осава і у вісімдесятих роках двадцятого століття заснував інститут здорового харчування в Бостоні.

Що таке Макробіотична дієта

Макробіотична дієта — режим харчування, що припускає незначну кількість жирів і велику кількість клітковини в раціоні. Переважно вегетаріанська, Макробіотична дієта особливу увагу приділяє вживанню цільнозернових продуктів і овочів і, крім того, забезпечує організму значну кількість фітоестрогенів, що містяться в соєвих продуктах

Оскільки режим харчування з малою кількістю жирів і великою кількістю клітковини часто рекомендується при ракових захворюваннях і деяких інших хронічних захворюваннях, Макробіотична дієта може виявитися корисною не тільки для людей, що прагнуть схуднути, але і для людей, що стежать за своїм здоров’ям. Фітоестрогени, джерелом яких виступають складові одну з основ макробіотичної дієти соєві продукти, знижують ризик розвитку окремих видів раку, пов’язаних з рівнем гормонів — зокрема, раку грудей.

макробіотичної дієти не слід вважати панацеєю — хоч і вважається, що цей режим харчування допомагає зміцнити здоров’я і знизити ризик деяких захворювань, для хвороб дійсно важких — онкологічних захворювань, СНІДу — завжди потрібно специфічне лікування.

Основні правила

 • Цільнозернові продукти і злаки повинні складати п’ятдесят-шістдесят відсотків кожного прийому їжі. В першу чергу в їжу необхідно вживати коричневий рис, ячмінну, вівсяну або гречану кашу, житній хліб. Рідше дозволено вживати макарони і пасту, хліб із пшеничного борошна, випічку.
 • Макробіотична дієта передбачає вживання однієї-двох порцій супу в день — супу місо або шойу (з ферментованих соєвих бобів)
 • Овочі повинні складати двадцять п’ять — тридцять відсотків щоденного раціону, причому третину цієї кількості овочів обов’язково повинна бути сирою. Овочі можна вживати вареними, запеченими, приготованими на пару.
 • Ще одна обов’язкова складова меню, яке пропонується макробіотичної дієтою — бобові або продукти з бобів, які повинні становити до десяти відсотків усієї кількості їжі, що вживається в день. Запечені або тушковані боби можна вживати поряд з тофу.
 • Макробіотична дієта забороняє вживання продуктів тваринного походження — м’яса, риби, яєць, молочних продуктів. Декілька разів на тиждень можна вживати невелику кількість риби або морепродуктів — обов’язково з васабі, гірчицею, хріном або тертою редькою, які, згідно з принципами макробіотичної дієти, допомагають очистити організм від містяться в рибі і морепродуктах токсинів.
 • Макробіотична дієта дозволяє вживання горіхів та зерен у невеликих кількостях — в тому числі підсмажених і солоних.
 • Декілька разів на тиждень можна вживати фрукти — яблука, груші, абрикоси, виноград, дині. Екзотичні тропічні фрукти — такі, як манго, ананас, папайя — з раціону виключені.
 • Два-три рази на тиждень дозволяється вживати десерти — найкраще з натуральних інгредієнтів (яблук, сухофруктів). «Искуственно» підсолоджувачів типу цукру, меду, шоколаду краще уникати.
 • Готувати їжу дозволяється з нерафінованою овочевим маслом. Переважними варіантами є кунжутне масло, курурузное масло.
 • В залежності від ряду факторів — клімату, сезону, віку, статі та стану здоров’я людини — дієтичні рекомендації можуть варіюватися.

  Переваги

  Макробіотична дієта передбачає вживання тих продуктів харчування, яких в раціоні жителів сучасних мегаполісів деколи не вистачає — а саме, цільнозернових продуктів, овочів, бобових. Раціон, приписуваний макробіотичної дієтою, відрізняється незначним вмістом жирів і великою кількістю фітоестрогенів, особливо корисних для жіночого здоров’я. Вважається, що фітоестрогени регулюють рівень «жіночих» гормонів і допомагають при менопаузі і передменструальному синдромі, а також знижують ризик розвитку раку грудей і ендометріозу. Нарешті, Макробіотична дієта передбачає обмежене вживання продуктів тваринного походження і цукру, підвищують рівень холестерину і негативно впливають на здоров’я в цілому.

  Недоліки та можливі побічні ефекти

  Деякі дієтологи вважають макробіотичної дієти занадто суворої і відзначають, що такий режим харчування може призвести до суттєвої нестачі в організмі ряду корисних речовин — у тому числі вітаміну B12, заліза, магнію, кальцію, протеїну. Дефіцит протеїну може, в свою чергу, спровокувати брак енергії, сонливість, млявість.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.