Маалокс — протипоказання є і про них треба знати

Маалокс — нетоксичний препарат, але це не означає, що його можна безконтрольно приймати місяцями і роками поспіль. У цього препарату є ряд побічних ефектів і протипоказань, які необхідно враховувати. Правильне застосування маалокс курсами може призначити тільки лікар.

Особливості дії маалокс

Маалокс є комбінованим препаратом, який може надавати сприятливий вплив на слизову оболонку верхніх відділів шлунково-кишкового тракту. Входить до його складу гідроокис алюмінію пригнічує секрецію пепсину (кислого ферменту, що розщеплює білки) і нейтралізує вільну соляну кислоту шлункового соку. Але вона може викликати запори. Гідроокис магнію також нейтралізує соляну кислоту і сприяє послабленню стільця, тобто урівноважує в даному випадку дія гідроокису алюмінію.

Обидва компоненти покривають захисною плівкою слизову оболонку стравоходу, шлунка і дванадцятипалої кишки, а також адсорбують на своїй поверхні і виводять з організму пошкоджують слизову оболонку речовини.

Маалокс — це ефективний і нетоксичний препарат, але він має ряд побічних ефектів і протипоказань для прийому.

Які побічні ефекти може викликати маалокс

Маалокс звичайно добре переноситься хворими. Але при порушенні рекомендованих доз і тривалості прийому він дає побічні ефекти. Органи травлення в цьому випадку можуть відреагувати запорами, нудотою, блювотою і порушеннями смаку.

Найбільш небезпечні побічні ефекти розвиваються з боку обміну речовин, вони пов’язані з гідроокисом алюмінію. При тривалому застосуванні маалокс Можливе зменшення вмісту в крові фосфору, який, як відомо, є одним з головних елементів, необхідних для обміну речовин в клітинах головного мозку (нейронах). Дефіцит фосфору призводить до порушення обміну речовин у головному мозку, що викликає його невоспалительное поразка — енцефалопатію. У хворих похилого віку такі порушення обміну речовин у головному мозку можуть призводити до прискореного розвитку хвороби Альцгеймера.

Зменшення вмісту в крові фосфору може викликати і ще один ефект — зменшення вмісту в крові кальцію і вимивання його з кісткової тканини, що призводить до розм’якшення кісток (остеомаляції). Тому, якщо за життєвими показаннями хворому потрібно тривалий прийом маалокс, йому рекомендується дієта, збагачена продуктами, що мають у своєму складі фосфор — морською рибою і морепродуктами, яловичої печінкою, квасолею і так далі. У високих дозах маалокс можна застосовувати більше двох тижнів підряд.

При порушенні функції нирок і тривалому застосуванні маалокс можливе збільшення в крові рівня магнію. Це проявляється зниженням артеріального тиску, м’язовою слабкістю, млявістю і сонливістю, почастішанням і розм’якшенням стільця.

Безумовно, можуть розвиватися і алергічні реакції.

Протипоказання для застосування

Протипоказання для призначення маалокс засновані на його побічні ефекти. Перш за все, цей препарат не можна приймати тривалий час у великих дозах. Якщо ж це необхідно, то побічні ефекти можна коректувати за допомогою дієти, збагаченої продуктами, що містять фосфор.

Велике значення має при цьому функція нирок. Якщо вона знижена незначно, а маалокс призначається у вигляді рекомендованих курсів, то шкоди не буде. Але якщо функція нирок знижена значно, то маалокс краще не приймати зовсім — таким хворим він протипоказаний.

Не можна застосовувати маалокс і при хворобі Альцгеймера, яка характеризується порушенням обмінних процесів в головному мозку. Під дію маалокс ці процеси можуть розвиватися в прискореному темпі.

Дітям до одного місяця маалокс не призначають через небезпеку розвитку гіпермагніємії, яка негативно позначиться на дитині такого віку. Не варто застосовувати маалокс і при підвищеній чутливості до його компонентів організму.

З обережністю, у дозах, що не перевищують рекомендовані і впродовж не більше трьох днів поспіль маалокс можна призначати вагітним жінкам і матерям, що годують дітей грудьми. При більш тривалому застосуванні створюється загроза розвитку гіпермагніємії у плода або у немовляти.

При прийомі цього препарату потрібно не забувати, що він володіє адсорбуючі властивості, тому в складі комплексного лікування потрібно дотримуватися інтервалу не менше двох годин між прийомом цього препарату і іншими лікарськими засобами.

Маалокс нетоксичний лікарський препарат, але це не означає, що його можна довго застосовувати без призначення лікаря. Тим не менш, в домашній аптечці його можна мати і приймати іноді при печії та болях, що виникають після погрішностей в дієті.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.