М’язово-тонічні синдроми: захисний рефлекс

Іноді причиною болю є стійкий рефлекторний спазм м’язів , який носить захисний характер, захищаючи від фізичних впливів кістки кістяка, нервові стовбури, кровоносні судини й внутрішні органи при різних захворюваннях. Якщо такий спазм вчасно не зняти, то може наступити стійке зміна м’язів з порушенням їх функції.

М’язово-тонічні синдроми та причини їх виникнення

М’язово-тонічні синдроми або рефлекси — це тривале і стійке напруга (спазм, гіпертонус) м’язів з формуванням в них хворобливих ущільнень, які називаються тригерними (пусковими) точками. Сама м’яз при цьому коротшає і ущільнюється, зменшується обсяг її рухів. При натисканні на тригерні точки з’являються ознаки м’язово-тонічного синдрому у вигляді болю, що поширюються на великі ділянки тіла (наприклад, болить поперек, спина, шия, рука або нога).

М’язово-тонічні синдроми виникають тому, що включаються рефлекси захисту ураженої ділянки хребта (наприклад, захист від болю, що виникає у відповідь на роздратування нервових корінців при остеохондрозі) м’язами, які в нормальних умовах не забезпечують рухів на даній ділянці, але підключаються саме із захисною метою.

З’являється характерна скутість (симптом дошки або струни), коли поперек фіксується в стані деформації, обмежуючи рухливість хребта в ураженій області. У довгостроково спазмованих м’язах порушується кровообіг, поступово з’являються дистрофічні зміни (обмінні зміни у вигляді відмирання м’язових клітин і заміщення м’язової тканини сполучною). Ці м’язи починають вже самі по собі викликати больові відчуття, ще більше посилюючи положення.

Спазм м’язів викликає викривлення хребта і ще більша здавлювання нервів (посилюється біль) і кровоносних судин (страждає живлення тканин). Чим більше дратується нерв, тим сильніше напруга м’язів, а значить, сильніше роздратування нерва (біль посилюється). При цьому хворі самі обмежують рухи, уникаючи болю.

Найчастішою причиною розвитку м’язово-тонічних синдромів є остеохондроз. Джерелами больових імпульсів при цьому захворюванні може служити роздратування больових рецепторів міжхребцевого диска, зв’язок хребта, капсули міжхребцевих суглобів, що виникли в момент високої фізичної навантаження або різкого повороту тулуба і так далі. Спазм м’язів найчастіше виникає в навколохребцеві м’язах, а також в м’язах, розташованих в сідничної області і в області шиї.

Ознаки м’язово-тонічних синдромів

Головною ознакою є біль у спазмованих м’язах, в яких при промацуванні визначаються болючі м’язові ущільнення (тригерні зони). Болі можуть бути різними по інтенсивності: від незначних до дуже сильних. Часто вони віддають в зацікавлену кінцівку (не досягаючи при цьому стопи або кисті — саме цим м’язові болі відрізняються від болів по ходу нервів) і посилюються при тривалому вимушеному перебуванні в одній і тій же позі, при фізичному напруженні, після переохолодження. Зменшують біль відпочинок, лікувальна гімнастика, масаж, зігріваючі процедури.

Якщо при м’язово-тонічному синдромі здавлюються розташовані поруч нерви і кровоносні судини, може з’являтися зниження чутливості, похолодання і слабкість в зацікавленою кінцівки.

М’язово-тонічний синдром може розвинутися і раптово, у зв’язку з підйомом тяжкості або різким поворотом тулуба. При цьому часто виникає своєрідний щиголь — зміщення хребця, розрив капсули міжхребцевого диска з утворенням міжхребцевої грижі. Це супроводжується сильним болем, хворий приймає стійке вимушене положення, в якому його застала травма (наприклад, не може розігнутися).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.