М’ята і її корисні властивості: ароматна і легендарна

Згідно з давньою легендою, німфа минтая за свою красу і принадність була перетворена в рослину. Пізніше, це ароматне і красиве рослина стало відомо на весь світ під назвою Mentha, нам воно знайоме під назвою м’ята. Як її тільки не називали в народі — Перекоп, бежава, драголюб, але від цього корисні властивості м’яти не зменшуються.

На сьогоднішній день існує більше трьохсот видів м’яти, найбільш широке застосування отримали близько 20-25 видів, серед них всім нам відома м’ята перцева Mentha piperita, м’ята садова Mentha spicata Huds., м’ята кучерява Mentha crispa L., м’ята довголиста Mentha longifolia L. Huds., М’ята яблучна Mentha rotundifolia, а також м’ята польова Mentha arvensis L., м’ята блошніца Mentha pulegium, м’ята пряна, м’ята лимонна і т.д. Усіх видів не перелічити, та й чи варто, в основному застосовується м’ята перцева. Характерною ознакою всіх видів м’яти є аромат, який виходить від рослин, у перцевої м’яти він найбільш сильний.

М’ята перцева — багаторічна рослина сімейства ясноткових, з чотиригранним порожнистим стеблом заввишки до 1 м. Листя подовжено-яйцеподібні із зубчиками по краях. Цвіте м’ята з червня по вересень, блідо — фіолетові квітки зібрані в помилкові мутовки, утворюють колосовидні суцвіття. Корінь дерев’янистих, горизонтальний.

Хімічний склад м’яти

Особливу цінність представляють листя і стебла рослини, які збирають до цвітіння, в цей період в них міститься найбільша кількість ефірного масла — ментолу. Ментол — основний компонент в хімічному складі м’яти, його кількість доходить до 2.5% в листках і до 4-6% у суцвіттях. Також в м’яті у великій кількості містяться каротин, ефіри та похідні ментолу (феландрен, пінен, ясмон, піперітон, ментофуран і т.д.). Є в її складі дубильні речовини, флавоноїди, гіркоти, урсоловая і олеаноловая кислоти.

Корисні властивості м’яти

М’ята перцева мають велику терапевтичну цінність, вона має заспокійливу, болезаспокійливу, судинорозширювальну, протизапальну дію. Покращує роботу травного тракту (підвищує апетит, ліквідує нудоту, печію, зменшує газоутворення в кишечнику, допомагає при проносах), має жовчогінну дію (застосовується для очищення печінки і виведення каменів з жовчного міхура).

М’ята застосовується як охолоджуючу і потогінний засіб при лихоманці та простудних захворюваннях (ангіні, нежиті, фарингіті). Її застосовують при запальних захворюваннях сечостатевої та дихальної системи (бронхіт і бронхоектазів).

Стимулююча дія надає м’ята на серце і на кровоносну систему, знімає серцебиття, головний біль, знижує артеріальний тиск, високий ефект показала м’ята у боротьбі з мігренню.

Комплексний вплив надає м’ята на нервову систему, заспокоює, тонізує, сприяє поліпшенню мозкової діяльності, позбавляє від безсоння.

М’яту широко застосовують і в стоматологічних цілях, готують розчини для полоскання порожнини рота, для додання свіжості диханню, знищення різних бактерій і зняття запальних процесів у ротовій порожнині.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.