Лютеїнової кіста яєчника: гормональний дисбаланс

загрузка...

лютеїнової кіста яєчника — вид функціональної кісти яєчника , що формується після виходу яйцеклітини з фолікула. Після овуляції фолікул перетворюється в тимчасову залозу внутрішньої секреції — так зване жовте тіло яєчника, яке виробляє «гормони вагітності» естроген і прогестерон, готуючи організм жінки до зачаття. Якщо вагітність не виникає, жовте тіло зазвичай зникає через якийсь час. Однак при заповненні рідиною або кров’ю жовте тіло перетвориться в лютєїновую кісту і залишається на яєчнику. Зазвичай лютеиновая кіста спостерігається тільки з одного боку і не викликає ніяких симптомів.

Оскільки основна причина виникнення лютеїнової кісти яєчника — це гормональний дисбаланс, в деяких випадках збільшити ризик формування такої кісти після овуляції можуть лікарські препарати, що застосовуються для лікування безпліддя. Такі препарати (зокрема, кломіфен цитрат) стимулюють овуляцію, тим самим підвищуючи ймовірність формування лютеїнової кісти яєчника. А ось гормональні препарати, що застосовуються для зупинки овуляції (оральні контрацептиви), навпаки, запобігають появі кіст яєчників.

Зазвичай лютеиновая кіста яєчника характеризується невеликими розмірами. У деяких випадках, однак, кіста може досягати значних розмірів — до десяти сантиметрів у діаметрі. Лютеиновая кіста великих розмірів потенційно може викликати перекрут яєчника — стан, при якому приплив крові до яєчника перекривається і існує ризик некрозу тканин органу. Розрив лютеїнової кісти яєчника може привести до внутрішньої кровотечі і гострого болю — у таких випадках потрібне хірургічне видалення кісти. Посилити стан можуть деякі лікарські препарати — наприклад, ібупрофен і аспірин, протизапальні засоби з властивостями антикоагулянтів.

Симптоми

Зазвичай формування лютеїнової кісти яєчника не супроводжується ніякими симптомами — кіста зникає самостійно через якийсь час, не викликаючи жодних ускладнень. Тим не менше, чим більше розміри кісти, тим більше ризик подальшого її розриву, який викликає гострі симптоми — внутрішня кровотеча, різкий біль, підвищення температури тіла. У деяких випадках розростання лютеїнової кісти яєчника може порушити менструальний цикл — відсутність менструкціі також вважається одним із симптомів кісти яєчника. Нарешті, оскільки жовте тіло яєчника виробляє у великих кількостях гормони естроген і прогестерон, при формуванні лютеїнової кісти яєчника в деяких випадках можуть спостерігатися ті ж симптоми, що і на ранніх термінах вагітності — підвищена чутливість грудей, нудота, відсутність менструації, загальне відчуття млявості, підвищеної стомлюваності та сонливості.

лютеїнової кіста яєчника на ранніх термінах вагітності

Відсутність менструації, незначне вагінальна кровотеча і біль внизу живота можуть означати наявність лютеїнової кісти яєчника. Оскільки такі симптоми можуть означати і інші серйозні проблеми зі здоров’ям (зокрема, позаматкову вагітність), для підтвердження діагнозу необхідні специфічні методики — наприклад, ультразвукове дослідження та аналіз крові на хоріонічний гонадотропін, який підтверджує або виключає вагітність. Лютеиновая кіста яєчника не загрожує нормальному протіканню вагітності — як правило, в більшості випадків після початку другого триместру такі кісти зникають самостійно, не викликаючи ускладнень.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.