Люмінотерапія проти сезонної депресії

загрузка...

У великому сімействі найрізноманітніших депресій є одна, причини якої точно відомі. Це сезонна депресія, яка з’являється в осінньо-зимовий період, коли дні стають коротшими, а сонячного світла ми отримуємо менше. Щоб уникнути її або зменшити прояви, можна вдатися до люмінотерапіі — лікуванню світлом.

Зміна у часі доби, зміна сезонів, настання холодів — все це змушує нас сумувати, але для деяких подібні трансформації обертаються справжньою депресією. В основному від неї страждають жінки. Позбутися від подібного стану можна за допомогою штучного світла.

Від сезонної депресії страждає близько п’яти відсотків людей та ще п’ятнадцять відзначають у себе деякі погіршення стану, які зв’язуються з зимою. Класичні риси подібної депресії — це зміна в негативну сторону і психічного, і фізичного стану: з’являються головні болі, проблеми сну, труднощі концентрації уваги, погіршення пам’яті, підвищена дратівливість. І першопричиною усіх цих відхилень є саме брак світла.

Критерії сезонної депресії

Осінньо-зимова депресія найчастіше з’являється до двадцяти п’яти років, виражені її ознаки відчуваються в жовтні-листопаді, і зникають до березня-квітня. Вона не обов’язково повторюється щороку, але щоб визначити депресію саме як сезонну, необхідно, щоб вона кілька разів повторилася, і її ознаки б відзначалися саме в зазначені місяці. Важливо не плутати ці місяці гіперчутливості з подіями, які можуть бути пов’язані з цими періодами, наприклад, траур, який, зрозуміло, накладає певний відбиток на душевний стан. Інша особливість — інтенсивність втоми, яка часто висувається на перший план. Вона може проявлятися в постійній сонливості чи відчутті нестачі сну щоранку.

Люмінотерапія — в клініці і вдома

Справжня сезонна депресія повинна лікуватися за допомогою люмінотерапіі (яку можна називати фототерапією або світлотерапії). Вона полягає у впливі білим світлом в ідеалі без променів а-типу і b-типу (UVA і UVB). Стандартний сеанс люмінотерапіі увазі вплив світлом інтенсивністю в 10000 люксів протягом тридцяти хвилин щоранку протягом п’яти місяців. В клініці можна пройти тестову терапію протягом двох тижнів, які покажуть — чи ефективна вона для конкретної людини і чи потрібно більш тривале лікування. Найбільш ефективна люмінотерапія саме вранці, відразу після пробудження.

На практиці ця терапія являє собою перебування людини перед екраном, який висвітлює його обличчя, коли пацієнт може займатися, наприклад, читанням. Тривалість сеансу залежить і від інтенсивності лампи, і від відстані, на яку вона віддалена від особи. Лампа, що подає світло в 10000 люксів і стоїть близько, повинна працювати не більше тридцяти хвилин. Якщо інтенсивність її всього 2500 люксів, то можна залишити її діяти на 2:00. Бажано продовжувати люмінотерапію в домашніх умовах після двотижневого періоду перебування під наглядом фахівців в клініці, де сеанси пройдуть за всіма правилами.

Можна застосовувати лампи для люмінотерапіі і без консультації, але в цьому випадку виникає ризик того, що лікування не дасть результату. По-перше, це може бути не сезонна депресія, а інші розлади організму, які потребують термінового втручання. По-друге, є можливість неправильного застосування лампи, що не дасть потрібного ефекту.

До світлотерапії можна звертатися і без симптомів сезонної депресії. Вона може допомогти в якості превентивного заходу — для попередження депресивних станів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.