Люмінотерапія — цілющий світло для втомленого організму

загрузка...

Люмінотерапія — це вплив штучним світлом широкого спектру, який імітує природне сонячне світло. Її основне призначення — боротьба з розладами, причиною яких є порушення ритму внутрішнього біологічного годинника, наприклад, при сезонній депресії.

Люмінотерапія належить до великого сімейства фототерапії, яка використовує різні джерела світла з різним спектром, кольором, за участю лазера, іноді комбінуючи його з фотосенсибілізатора, щоб вилікувати різні види захворювань, наприклад, хвороби шкіри.

Проти сезонної депресії

Головна мета люмінотерапіі виникає з найбільш добре вивченого її якості — здатності протистояти сезонної депресії. Цей синдром проявляється з наближенням зими, у міру того, як скорочується світловий день, що негативно впливає на біологічні ритми людини. Походження цього синдрому залишається невідомим. Люмінотерапія — це схвалена медициною практика, яка дозволяє боротися з сезонною депресією.

У північних країнах від трьох до шести відсотків людей страждають від сезонної депресії. Вони відзначають занепад сил, загальну слабкість, зниження настрою, хронічну втому, зниження статевого потягу, підвищення потреби сну, а також напади булімії або просто підвищення апетиту, у більшості своїй він проявляється в тязі до продуктів з високим вмістом вуглеводів, цукру. У Канаді, наприклад, три відсотки населення страждають від сезонної депресії, тоді як вісімнадцять відзначають у себе зимову нудьгу, яка характеризується схожими симптомами, але менш вираженими і турбують.

Люмінотерапію використовують, щоб перемогти і інші симптоми, які можуть бути пов’язані з порушенням біологічного ритму. Серед них розлад сну, передменструальний синдром, проблеми, пов’язані з порушеннями біологічних ритмів через зміни часових поясів або нічної роботи. Також вона може бути ефективна в разі післяпологової депресії або у депресії, властивої людям похилого віку.

Біологічні ритми — потужний інструмент контролю

Світло відіграє основну роль у регуляції добових ритмів, які розподіляються по періоду в двадцять чотири години (сон-неспання, зміна температури тіла, рівень гормонів, апетит і інші). Ці ритми, звані ендогенними, управляються нашими внутрішніми біологічними годинами. Але деякі з них можуть не бути залежними від часу доби — на них впливають зовнішні показники навколишнього середовища, з якими вони синхронізуються, такі як, наприклад, сонячні світло. Таким чином, саме світло бере участь постійної регуляції наших біологічних годин.

Якщо ритми, підлеглі біологічним годинником, перестають збігатися з ритмами дня і ночі, то ми відчуваємо дискомфорт. Найбільш яскравий приклад цього — зміна часового поясу, коли людина в нових умовах відчуває сонливість вдень, тому що його біоритм йому диктує, що насправді зараз ніч. І будучи пов’язаним з нашими внутрішніми ритмами, організм може виробляти гормон сну — мелатонін — вдень, а не вночі. В окремих випадках можна переставити біологічний годинник за допомогою впливу світла в певний момент, щоб уповільнити або прискорити хід своїх біологічних годин. Для цього іноді рекомендують прийом мелатоніну.

Коли світло проникає в око, він трансформується в електричні сигнали, що посилаються в мозок, які, в свою чергу, діють на нейротрансмітери. Один з них — серотонін, який часто називають гормоном щастя, впливає на настрій, крім того, керуючи виробленням мелатоніну, відповідального за зміну періодів сну і неспання. Деякі наукові дослідження показують, що метаболізм мелатоніну у людей, страждаючих від сезонної депресії, порушений. У денні години у цих людей спостерігається аномально високий рівень мелатоніну, навіть незважаючи на те, що природне сонячне світло повинен перешкоджати його виробленні.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.