Лямбліоз — рекомендується повне обстеження

Лямбліоз — це інфекція системи травлення, викликана мікроскопічними паразити — лямблії . У більшості випадків зараження відбувається через заражену паразитами воду. Лямбліоз також може передаватися від людини до людини, якщо вона не дотримуються правил гігієни — наприклад, якщо людина не миє руки після туалету, а потім торкається до продуктів, які буде їсти хтось інший.

Лямбліоз зустрічається у всьому світі, але він найбільш поширений в регіонах з поганими санітарними умовами. Найчастіше він спостерігається у дітей — вони, в свою чергу, можуть заразити своїх батьків.

Симптоми

Симптоми лямбліозу зазвичай з’являються через чотири-десять днів після зараження, але іноді інкубаційний період триває до трьох місяців.

Хвороба може починатися різко, або розвиватися поступово протягом декількох днів.

Перші симптоми лямбліозу:

 • Водянистий пронос, часто з незвичайно сильним неприємним запахом;
 • Спазми в животі;
 • Блювота;
 • Підвищення температури тіла — зазвичай не більше 38 С;
 • Метеоризм;
 • Нудота;
 • Здуття живота;
 • Диспепсія;
 • Крайня втома;
 • Відсутність апетиту;
 • Втрата ваги, яка може скласти до 4,5 кг.
 • При відсутності лікування симптоми можуть зберігатися протягом одного або двох місяців, після чого поступово наступає поліпшення.

  У невеликої кількості пацієнтів розвивається хронічний лямбліоз, який викликає хронічний пронос або часто повторювані епізоди діареї. Хронічний лямбліоз може тривати до двох років. У дітей хронічний лямбліоз може призвести уповільнення темпів зростання. Серед людей, що пройшли курс лікування від лямбліозу, це захворювання рідко перетікає в хронічну форму.

  Причини

  Збудниками лямбліозу є паразити Giardia intestinalis, які можуть жити в кишечнику як людей, так і тварин. У більшості випадків люди заражаються лямбліозом від інших людей. На територіях з найбільшим поширенням лямбліозу інфікованим є кожен п’ятий чоловік.

  Кишкова лямблія присутня в стільці зараженої людини. У країнах, де відсутні хороші санітарні умови, фекалії можуть потрапити у воду, яку люди використовують для пиття і приготування їжі. Таким чином відбувається зараження. Кишкова лямблія може жити поза організмом протягом декількох місяців або навіть років.

  Значно рідше, ніж через воду, лямбліоз передається через продукти харчування, посуд і столові прилади, до яких торкалися брудними руками.

  Групи ризику

  Крім дітей, а також всіх проживаючих в регіонах з поганими санітарними умовами, до груп ризику щодо захворювання лямбліоз ставляться батьки маленьких дітей і люди, що працюють з дітьми.

  Люди, які подорожують по країнам, що розвиваються, також схильні до ризику зараження лямбліоз. Їм слід приділяти особливу увагу правилам гігієни, пити тільки бутильовану воду, їсти в ресторанах, яким вони можуть довіряти, або купувати запаковані продукти харчування.

  Діагностика

  Для діагностики лямблізоза необхідно провести аналіз стільця. Якщо результат аналізу на кишкову лямблій позитивний, діагностується лямбліоз. Іноді доводиться проводити аналіз кілька разів, так як кишкова лямблії не завжди потрапляє в стілець зараженого. Якщо аналізи дають негативний результат, а симптоми вказують на лямбліоз, може бути проведена ендоскопія — в ході цієї процедури відбуваються паркан зразка для аналізів з кишечника. З аналіз покаже присутність кишкової лямблії — якщо, звичайно, людина дійсно заражений.

  Лікування

  У більшості випадків лямбліоз успішно лікується за допомогою метронідазолу — препарату, який знищує паразитів, що стали причиною інфекції. Зазвичай його приймають у формі таблеток. Курс лікування триває від трьох до десяти днів. Метронідазол добре переносять як дорослі, так і діти; серйозні побічні ефекти у приймаючих його пацієнтів зустрічаються рідко (менш ніж в однієї людини з 1000).

  Пацієнтам, які з якоїсь причини не можуть приймати метронідазол, може бути виписаний альтернативний препарат — тинідазол. Як правило, достатньо одного триденного курсу прийому цього препарату. Ризик появи побічних ефектів при такому варіанті лікування трохи вище, однак, вони зазвичай незначні. Побічними ефектами тинідазолу можуть бути нудота, блювання, відсутність апетиту, спазматичні болі в шлунку, пронос, металевий присмак у роті і незвично темний колір сечі.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.