Лямблії у дітей — якщо дитина тане на очах

Якщо у дорослих людей лямбліоз у більшості випадків протікає безсимптомно, то у дітей він може проявлятися яскраво, у вигляді ряду характерних ознак. Крім того, лямбліоз часто маскує інші, більш серйозні захворювання шлунково-кишкового тракту, тому діти з підозрою на лямбліоз повинні бути повністю обстежені.

Причини розвитку лямбліозу у дітей

Лямбліоз викликається найпростішими — лямбліями. Лямблії є строго видовими збудниками інфекції. Так, в організмі людини мешкають лямблії, які можуть переходити тільки від людини до людини. У різних видів тварин існують свої види лямблій. Тому людина може заразитися лямбліями тільки від іншої людини.

Лямблії виділяються з калом у вигляді цист (у вигляді «законсервованого» стану), які зберігають життєдіяльність поза організмом господаря близько трьох тижнів. Зараження може відбутися через брудні руки, забруднені побутові предмети (у дітей через іграшки) і продукти.

Потрапивши в організм людини через рот у вигляді цист, лямблії поселяються в тонкому кишечнику і перетворюються в активні трофозоіди. Останні постійно живуть у тонкому кишечнику і живляться поживними речовинами, які відсмоктують із слизової оболонки, не ушкоджуючи її при цьому. Термін життя одного трофозоіди становить від трьох до 40 днів, після чого він виділяється з калом у вигляді цисти, але виходить, що лямблії мешкають в тонкому кишечнику постійно, так як кожен раз відбувається самозараження. Звідси випливає і спосіб лікування лямбліозу: ретельне дотримання гігієнічних правил.

У дорослих лямбліоз протікає зазвичай у вигляді лямбліоносітельства, яке ніяк не виявляється. У дітей же лямблії дуже активно розмножуються і, як правило, порушують процес всмоктування їжі в тонкому кишечнику. В результаті страждає загальний стан та фізичний розвиток дитини.

Ознаки лямбліозу у дітей

У дітей, при наявності в кишечнику великої кількості лямблій, з’являється ряд характерних ознак лямбліозу:

 • постійні виснажливі проноси, іноді чергування проносів і запорів, порушення апетиту, здуття живота;
 • переймоподібні болі в животі;
 • втрата ваги, відставання дитини у фізичному розвитку, анемія, порушення імунітету, обезводнення, яке проявляється у вигляді сухості шкіри;
 • при дослідженні калу виявляється велика кількість неперетравленої жиру (наслідок порушення всмоктування їжі в тонкому кишечнику) і цисти лямблій; в теплому калі можна знайти і трофозоіди лямблій.
 • Якщо у дитини з’являються ознаки захворювання, схожого на лямбліоз, він повинен пройти повне обстеження. Справа в тому, що за проявами лямбліозу часто «ховаються» інші, більш серйозні захворювання, які до пори до часу можуть протікати непомітно. Лямбліоз ускладнює перебіг таких захворювань, одночасно «замазуючи» їх прояви. Це можуть бути хронічні захворювання шлунка (гастрити, виразкова хвороба шлунка), підшлункової залози (панкреатити), товстого і тонкого кишечника (ентероколіти), жовчовивідних шляхів (холангіти та холецистити). Якщо вчасно не виявити такі захворювання, то вони можуть викликати ряд ускладнень.

  Лямбліоз також часто є основою для розвитку різних алергічних захворювань, які не піддаються лікуванню до тих пір, поки з організму не будуть видалені лямблії.

  Діагностика та лікування лямбліозу у дітей

  Для того щоб поставити дитині діагноз лямбліозу, необхідно лабораторне підтвердження. Матеріалом для дослідження є свіжий (теплий) кал дитини — лише в такому калі у дітей можна виявити трофозоіди лямблій. Цисти лямблій можна виявити і в остившем калі. Крім того, трофозоіди можна побачити у вмісті дванадцятипалої кишки, взятому під час зондування.

  Підтверджений лабораторно діагноз лямбліозу повинен бути приводом для повного обстеження шлунково-кишкового тракту дитини.

  Медикаментозне лікування лямбліозу проводиться тільки в тому випадку, якщо у дитини є виражені симптоми цього захворювання. Якщо ж їх немає (лямбліоносітельство) або вони виражені незначно, лікування не поводится. Досить суворо стежити за тим, щоб дитина частіше мив руки, не брав їх у рот, щодня міняти йому натільну білизну. Так як лямблії живуть максимум 40 днів, цього часу зазвичай буває достатньо для того, щоб повністю позбутися від лямбліозу.

  Якщо ж лямблій в тонкому кишечнику багато, і вони викликають порушення травлення, болі, анемію і відставання у розвитку дитини, то проводиться медикаментозне лікування. З цією метою призначаються такі лікарські препарати, як метронідазол (трихопол) і фурозолідон, тривалість курсу лікування — від тижня до місяця.

  Призначається також лікувальне харчування, при якому з раціону дитини виключаються солодкі страви, тістечка, булочки, тобто легкозасвоювані вуглеводи, які є хорошим кормом для лямблій. Для відновлення нормальної мікрофлори кишечника призначають пробіотики (корисні бактерії, що мешкають в кишечники, які допомагають перетравлювати їжу і оздоровлюють кишечник) і вітамінно-мінеральні комплекси.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.