Логоневроз — чи завжди час лікує?

Логоневроз — один з різновидів розлади мови, що виявляється заїканням, то є частими повтореннями або тривалим проголошенням окремих звуків, складів, слів. Характерні ознаки логоневроза — часті повторення звуків, паузи, істотно сповільнюють мова, в деяких випадках — супроводжуючі заїкання руху особи (швидке моргання, тремтіння губ або щелепи, видиме напруга при спробі вимовити склад або слово).

Коли заїкання нормально?

Якщо маленька дитина іноді заїкається, бити тривогу в більшості випадків рано. Рідкісні, епізодичні прояви логоневроза абсолютно нормальні у маленьких дітей у віці від двох до п’яти років. У таких випадках заїкуватість — явище цілком природне, адже дитина тільки вчитися говорити нормально, і з часом ознаки логоневроза зникають. Заїкатися маленька дитина починає, як правило, в певних ситуаціях — наприклад, при емоційному напруженні або потрясінні (хвилювання, засмучення, тривога, страх), при спробі сказати занадто багато швидко. Тим не менш, не варто вважати логоневроз нешкідливим явищем, яке зникає з часом самостійно — з віком заїкання може посилитися і привести до серйозних проблем психологічного характеру.

Наслідки логоневроза

Прогресуючий логоневроз, посилення заїкання з часом призводить до достатньо серйозних і, на жаль, цілком природним в умовах сучасного суспільства психологічних наслідків для дитини. Особливо важкі наслідки логоневроза в підлітковому віці, коли за цілком зрозумілих причин (небажану увагу або насмішки з боку оточуючих) підліток починає уникати тих ситуацій, де потрібна говорити багато. На пізніх стадіях логоневроза з’являються такі виразні ознаки, як боязнь слів і звуків, поступове формування відчуття власної неповноцінності, відмова говорити і, тим більше, виступати на публіці. Заїкання посилюється в певних ситуаціях, що викликають додаткове психологічний тиск: наприклад, при виступах на публіці, при бесідах з незнайомими людьми і так далі. Стрес, який переживає підліток постійно, призводить, у свою чергу, до подальшого поглиблення логоневроза і, як наслідок, до особистісних змін — поступово з’являються замкнутість, депресивність, мовчазність.

Причини логоневроза

Прийнято виділяти кілька основних груп причин, що викликають логоневроз — причини, пов’язані з ураженням центральної нервової системи, і причини, пов’язані з якими-небудь психічними захворюваннями. Варто відзначити, що в деяких випадках логоневроз стає прямим наслідком спадкової схильності до заїкання. До основних причин виникнення і розвитку логоневроза відносяться:

 • Порушення центральної нервової системи в результаті травм, інфекцій і так далі. Логоневроз може стати наслідком інсульту (крововиливу в мозок), пухлини головного мозку та подібних ушкоджень центральної нервової системи.
 • Деякі психічні захворювання (в першу чергу, шизофренія)
 • Особистісні патології (психопатія), що супроводжуються деякими розладами мови
 • Окрема причина логоневроза — ранній вік: у маленьких дітей заїкання може бути цілком природним наслідком недорозвиненості мовної функції. У таких випадках логоневроз зазвичай проявляється при хвилюванні, збудженості дитини, спробах говорити занадто швидко. Через якийсь час ознаки логоневроза зникають (зазвичай по досягненні віку чотирьох-п’яти років).

  Чи можна вилікувати логоневроз?

  Враховуючи негативні наслідки логоневроза, що розвивається з віком, можна відзначити, що чим раніше починається лікування заїкання, тим успішніше воно буде. Позбутися ознак логоневроза допомагають спеціальні вправи, підібрати які допоможе логотерапевти: такі вправи спрямовані на уповільнення мови з наступним виправленням заїкання. Дуже важлива психологічна підтримка (і, в першу чергу, підтримка батьків): страх або хвилювання в певних ситуаціях підсилюють заїкання, тому дуже важливий етап боротьби з логоневроз — навчання здатності контролювати стрес.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.