Лобода: рятівниця і цілителька

Лебеда вважається бур’яном, тим не менш, в голод вона багатьох рятувала від загибелі. З неї варили супи, їли в сирому вигляді, пекли хліб. Сьогодні ніжні пагони і молоді листки лободи використовують навесні для приготування вітамінізованих салатів, так як лобода багата аскорбіновою кислотою і каротином.

Ботанічна характеристика лободи

Лобода і марь — однорічні трави з сімейства лободових, близькі родички, тому їх важко відрізнити один від одного. Крім того, кожна рослина має багато видів. У нашій країні тільки марі є близько 30 видів і кілька видів лободи (лискуча, копьелістная, розлога, татарська, садові). Зовні вони схожі, тим не менше, є відмінності. Найбільш поширений в нашій країні вид — лобода розлога.

Лобода розлога відноситься до роду однорічних дводольних рослин родини лободових. Вона має потужний стрижневий корінь, який йде глибоко в грунт. Висота стебла більше півметра, а іноді і більш метра. Листя ланцетовидні, одноколірні, без борошнистого нальоту (він дуже характерний для багатьох видів лободи) чергові, але самі нижні листки можуть бути супротивними, зубчастими. Квітки дрібні, зібрані в суцвіття, одностатеві, чоловічі та жіночі знаходяться на одній рослині. Чоловічі квітки відрізняються від жіночих тим, сто мають п’ятичленних оцвітиною. Цвіте в липні — серпні. Плід — сім’янка.

Зростає лобода розлога по засмічених місцях, уздовж доріг, на пустирях і по берегах річок в багатьох районах нашої країни. Лобода поглинає солі із грунту, зберігаючи їх у листках, тому її часто висаджують для очищення грунту від сольових забруднень. Листя лободи розкидистою з великим вмістом солей є чудовим добривом для грунту.

Для вживання в їжу і як декоративна рослина вирощується лобода садова з різнокольоровими (зеленими, червоними, жовтими, строкатими) листям. Цей вид лободи відноситься до холодостійких рослин (переносить заморозки до — 6?).

Сировиною служать молоді листки і пагони лободи, зібрані до цвітіння. Їх чи вживають в їжу свіжими, або висушують. Лободу садову висмикують цілком з коренем при розвитку 5-8 справжніх листків, до появи квітконосів.

Хімічний склад лободи

Лебеда цінна, насамперед, тим, що в ній міститься до 30% рослинного білка, саме тому вона в голод врятувала багатьох людей. Рослинної клітковини в лебедя міститься майже 40%, є також невелика кількість рослинного жиру. Крім того, в ній багато аскорбінової кислоти, рутину, каротину (провітаміну А), мінеральних солей та інших біологічно активних речовин, наприклад, бетаїну, що приймає активну участь в обміні речовин (особливо, у жировому обміні). У насінні лободи містяться фосфоліпіди.

Застосування лободи

Так як третина загального складу лободи становить рослинний білок, рослина володіє хорошими поживними властивостями. Листя лободи, які в основному вживають в їжу, не мають смаку і запаху, тому вони є прекрасною основою для різних страв — в основному супів і салатів. Листя лободи також висушують і додають у борошно, що підвищує її поживність і тривалість зберігання приготовлених з такої муки продуктів (наприклад, хліба). У всі часи саме лобода часто була головним рятівним засобом від голоду: її додавали в борошно, варили щі, робили котлети, з насіння лободи варили кашу, за смаком, що нагадує гречану.

Відвари і настої з листя молодої лободи володіють сечогінними, жовчогінними, спазмолітичними (знімають спазм гладкої мускулатури внутрішніх органів і кровоносних судин) і заспокійливі властивості. У медичних цілях відвари і настої з листя лободи використовуються, головним чином, при захворюваннях шлунково-кишкового тракту (знімаються болі). При захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів в їжу вживають листя молодої відвареної лободи.

Відвар листя лободи садової володіє муколитическими властивостями (розріджує мокроту), тому застосовується при кашлі з важко відхаркувальний в’язкою мокротою. Призначають настої лободи також при набряках різного походження, при неврозах і порушеннях менструального циклу (в якості заспокійливого засобу). Насіння лободи використовували як проносний засіб.

Застосовують відвари і настої лободи і як зовнішній засіб: накладають у вигляді компресів при болях у суглобах (зменшується біль) і прикладають серветки, змочені настоєм лободи, до гемороїдальних шишок. Свіжа стовчена трава має антисептичні та ранозагоювальні властивості.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.